Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszkanie do wynajęcia w UK

Mieszkanie do wynajęcia w UK
W Wielkiej Brytanii istnieje wiele możliwości zakwaterowania. (Fot. Thinkstock)
Na wynajem mieszkania decydują się ci, którzy na Wyspach zamierzają zostać dłużej. Jakie warunki muszą spełniać i gdzie szukać lokum?
Reklama
Reklama

Na Wyspach mieszkanie można wynająć od osoby prywatnej, od władz samorządowych,  spółdzielni mieszkaniowej lub osoby prywatnej.

Przy wynajmie mieszkania, często trzeba się zobowiązać na kontrakt nie krótszy niż sześć miesięcy, niezależnie od tego, czy wynajmuje się mieszkanie od prywatnego, landlorda czy przez agencję nieruchomości. Zerwanie tego zobowiązania może skutkować karą pieniężną (np. w postaci utraty depozytu).

Jak działają na Wyspach agencje nieruchomości możesz sprawdzić tutaj.

Jeśli zaś chodzi o poszukiwanie mieszkania i wynajęcie go od prywatnego najemcy, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ większość ofert na rynku nieruchomości jest jednak zdominowana przez agencje. Pośrednicy często podszywają się pod prywatnych najemców, ogłaszając się np. na portalach internetowych. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo można tym samym zaoszczędzić sumę około 100 - 200 funtów opłaty agencyjnej (za sprawdzenie Twoich referencji u pracodawcy).

Jeśli już znajdziesz interesujące mieszkanie, koszta, z jakimi musisz się liczyć to:

  • depozyt (najczęściej równowartość czterech - sześciu tygodni czynszu)
  • miesięczny czynsz (opłacany z góry)

Należy zwrócić uwagę na to, jakie elementy pojawiają się także w kontrakcie (Tenancy Agreement): imiona i nazwiska (najemcy i wynajmujący), okres, na który wynajmuje się mieszkanie, czynsz (wysokość oraz warunki opłat), termin wynajmu, adres mieszkania oraz informacje dotyczące depozytu. Często sporządza się także inwentarz (spis rzeczy znajdujących się w mieszkaniu oraz uwagi odnośnie stanu mieszkania). Wszystko to po to, aby uniknąć problemów z odzyskaniem depozytu.

Typy umów najmu:

Niektóre umowy dają najemcy więcej praw niż inne. Najczęściej spotykane to:

Assured Shorthold Tenancy (AST) - umowa najmu nieruchomości chronionej krótkoterminowo

Umowa AST jest jedną z najpopularniejszych w sektorze wynajmów prywatnych. Jeśli Twoja umowa rozpoczęła się lub została zawarta w dniu 28 lutego 1997 lub później, najprawdopodobniej jest to umowa typu Assured Shorthold Tenancy. Umowy zawiązane przed tym dniem, ale po 15 stycznia 1989, są najprawdopodobniej typu Assured Tenancies (umowa z częściowym prawem do lokalu).

Ważne jest, aby mieć świadomość, że jeśli nie zawarłeś umowy Assured lub Assured Shorthold Tenant, Twoje prawa mogą być inne.

  • jeśli mieszkasz ze swoim landlordem jako lokator i dzielisz zakwaterowanie, umowa może wtedy występować pod nazwą Non-Excluded Tenancy or Licence
  • jeśli Twój landlord podzielił nieruchomość na mieszkania, a najemca zamieszkuje oddzielny apartament niż dzierżawca, może to być umowa Excluded Tenancy or Licence
  • jeśli wynajmujesz nieruchomość, której łączny czynsz roczny wynosi ponad 25 tys. funtów, jest to umowa Bare Contractual Tenancy

Umowy Bare Contractual Tenancy zwykle zawierane są na duże gospodarstwa domowe, które zamieszkiwać będzie wiele osób, np. akademik studencki. Wystarczy jedynie 5 osób płacących po 100 funtów tygodniowo, by roczny całkowity czynsz wyniósł ponad 25 000 funtów rocznie.

Assured Tenancy

Ten typ umowy najmu jest zwykle wydawany przez fundusz mieszkaniowy (housing trust) lub towarzystwo budownictwa społecznego (housing association). gwarantuje ona, że jeśli dotrzymujesz terminów umowy, to możesz kontynuować zamieszkiwanie nieruchomości.

Regulated Tenancy lub Protected Tenancy

Jeśli wprowadziłeś się do nieruchomości przed 15. stycznia 1989, Twoja umowa może być typu Regulated lub Protected Tenancy. Ten rodzaj umowy oferuje najlepszą ochronę przed podwyżkami czynszu lub eksmisją.

Rodzaj umowy, jaką spisałeś zależy od tego, kiedy była zawarta. Więcej szczegółów można znaleźć w broszurach publikowanych przez Department for Communities i Local Government:

Prywatni dzierżawcy

Prywatni dzierżawcy zwykle wynajmują swoje nieruchomości po cenie rynkowej, a ich prawo do podwyższenia czynszu zależy od rodzaju umowy.

Najemcy, którzy mają ustalony termin trzech lat lub więcej, są prawnie upoważnieni do zawarcia umowy pisemnej. Jednakże, jeśli nie ma pisemnej umowy, najemca z umową Shorthold Tenancy, zawartą od dnia 28 lutego 1997 lub później, ma prawo do otrzymania pisemnego oświadczenia o każdej z poniższych informacji:

* data, od kiedy umowa zaczyna obowiązywać
* wysokość czynszu oraz daty jego spłat
* ustalenia przeglądu nieruchomości
* długość każdego ustalonego terminu

Jeśli chodzi o depozyt - trzeba koniecznie sprawdzić, czy jest chroniony przez firmę ubezpieczeniową, ponieważ jest to wymóg prawny, a zdarza się, że najemca nie przekazuje depozytu takiej firmie.

Popularne serwisy internetowe z ofertami mieszkań to, na przykład: Londynek.net.

Nie daj się oszukać!

Niestety, zdarzają się przypadki oszustw, kiedy np. oszust podaje się za fikcyjnego właściciela mieszkania, do którego nie ma prawa. Zdarza się to, np. w przypadku mieszkań komunalnych (council flats). Można uniknąć takiej sytuacji, sprawdzając w radzie miasta (council), czy dany najemca jest zarejestrowany - każdy najemca ma obowiązek zarejestrować się u władz lokalnych.

Więcej informacji

Organizacja Shelter oferuje niezależne, bezpłatne porady mieszkaniowe w całej Wielkiej Brytanii. Można skontaktować się z lokalnym biurem fundacji  www.shelter.org.uk/get_advice  lub pod numerem infolinii: 0808 800 44 44 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00).

    Komentarze
    • Ona
      26 kwietnia 2014, 10:41

      Do Marian skiba kolego zgadzam sie z toba w stu procentach oni sie nigdy nie dostosowują do umowy . Ja tez mieszkałam u prywatnego landlorda i on był z nigerii ale oczywiście co przez równe trzy lata nic w chacie nie zrobił były tylko słowa ja zrobie naprawie bla bla bla wydałam prawie 2 tys na remont w mieszkaniu i co z tego mam oczywiście nic nie odzyskam pieniędzy bo to były tylko słowa miedzy mna a nim niebylo zadnejnumowy pisemnej typu ze on mi kase odda . Potem miałam
      Problemy z pluskwami myszy i c

    • Monika L
      6 sierpnia 2014, 14:32

      Ze swojego doświadczenia chciałam wnieść kilka informacji już bardziej szczegółowych. Wynajęcie mieszkania jest znacznie trudniejsze niż się z reguły wydaje, nawet jeśli posiadasz wystarczającą ilość pieniędzy. Teren Anglii południowej, gdzie cenny mieszkań 3 pokojowych to ok 950 funtów miesięcznie plus rachunki, a domów 1300funtów miesięcznie plus rachunki jest jeszcze bardziej rygorystyczny.
      Należy spełnić wiele wymagań agencji aby utrzymać ułaskawienie i wynająć wypatrzone mieszkanie.
      Po znalezieniu mieszkania, obejrzeniu, przedstawiamy swoja ofertę w agencji podając ogólne zarobki i czym się konkretnie zajmujemy. Jeśli na mieszkanie jest popyt i więcej osób wyrazi chęć wynajmu wszystkie oferty przedstawiane są landlordowi, który ma możliwość wyboru spośród osób które przypadną mu bardziej do gustu. I tutaj możesz być już odrzucony na samym początku, w moim przypadku było tak 4 razy zanim ktoś zgodził się nam wynająć dom. Zabrało to dużo czasu i nerwów...no ale nikt nie mówił że będzie łatwo.
      Kolejnym etapem jest wpłacenie holding deposit, w zależności od agencji kwoty to 250-500 funtów. Gwarantuje to zarezerwowanie nieruchomości do czasu wyników procesu referencji. Depozyt ten jest całkowicie niezwracalny.

    • Monika L
      6 sierpnia 2014, 14:34

      Referencjami nie zajmuje się osobiście agencja a firma przez agencję wynajęta. Oczywiście opłata zostajemy obciążeni my, z reguły w wysokości ok 90 funtów za każdą osobę dorosła poddaną temu procesowi.
      Wszystko przebiega w systemie online, dostajemy na pocztę linka z odnośnikiem do swojego profilu gdzie musimy uzupełnić bardzo szczegółowe informacje na swój temat.
      - wysokość minimalna dochodu z reguły obliczana jest na podstawie rentu x 30. W przypadku gdy rent wynosi 1000funtów minimalne zarobki wszystkich wynajmujących to 30 000 funtów rocznie.
      - firma referencyjna wydzwania, lub pisze maile do pracodawców z prośbą potwierdzenia zarobków więc niczego dodać sobie nie można bo wszystko będzie zweryfikowane,
      -jeśli wynajmowaliśmy prywatnie wcześniej mieszkanie sprawdzane są referencje od poprzednich landlordów, jeśli z którymś mieliśmy sprzeczki i nie był z nas zadowolony z automatu oblewamy referencje,
      -najwygodniejsze dla agencji jest gdy wszyscy maja podpisany kontrakt na czas nieograniczony, gdy jesteś samozatrudniony Twój dochód brany jest pod uwagę na podstawie rozliczenia podatkowego, jeśli nie pracowałeś dłużej niż rok bedziesz potrzebował gwarantora.
      Gwarantor...jeśli dochód jest za mały, jesteś samozatrudniony krócej niż rok lub firma referencyjna znajdzie inne powody dla których stwierdzi, że nie będziesz wypłacalny i nie bedziesz w stanie utrzymać mieszkania będziesz potrzebował gwarantora. Gwarantor musi spełnic kilka warunków: musi być anglikiem, musi posiadać dom na własność lub musi być wstanie pokryć koszty utrzymania swojego domu i ewentualnie twojego gdy będziesz zalegać z czynszem. Gwarantor przechodzi przez proces referencyjny tak samo jak Ty, z tą różnicą że Ty musisz za to zapłacić.To wszystko jednak nie gwarantuje, że uda nam się wynająć mieszkanie. Jeśli skończy nam się czas do którego zobowiązaliśmy sie przejsc proces gwarancyjny, landlord nie koniecznie będzie musiał czekać i może postanowić wynając nieruchomość komuś innemu.

    • Monika L
      6 sierpnia 2014, 14:34

      Po raz pierwszy kiedy zetknełam się z procesem wynajmu domu w Anglii, wydawało się to koszmarem. Zwlaszcza kiedy potrzeba wyłożyć na początek 3 tys funtów na wynajęcie domu. Osoby pojedyncze które wynajmują mają wieksze pole manewru bo rynek wynajmu pokoi przez prywatnych landlordów jest bardzo szeroki.
      W razie pytan, prosze o priv.
      Zycze wytrwałości

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama