Menu

Małżeństwo w UK

Małżeństwo w UK
Zarówno zawarcie małżeństwa zgodnie z prawem i obyczajem Wielkiej Brytanii, jak i przed polskim konsulem ma taką samą wartość w świetle przepisów Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Podejmując tak istotną decyzję jak zawarcie związku małżeńskiego, należy się odpowiednio przygotować. Śluby Polaków w Wielkiej Brytanii stały się bardzo popularne, a wynika to z tego, iż na Wyspy przyjeżdża bardzo dużo młodych ludzi, którzy właśnie tutaj układają swoje dorosłe życie.

Reklama
Reklama

Decydując się na poślubienie partnera, trzeba być przygotowanym na różne formalności. Należy  zdecydować, czy wziąć ślub w kościele, w urzędzie stanu cywilnego czy może w konsulacie? Gdzie to zrobić zależy również od tego czy partner jest Polakiem, czy może jest z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej? Planowanie najważniejszego dnia w  życiu może nie być łatwe, zwłaszcza po wyczerpującym załatwianiu formalności.
 

W przygotowaniach do ślubu może pomóc ślubny konsultant. Konsultant jest w stanie pomóc w zorganizowaniu ceremonii, może przejąć większość obowiązków. Ile za taką usługę należy zapłacić? W zależności od tego jak bardzo zostanie obciążony obowiązkami.
 

Od 29 marca 2014 roku związek małżeński mogą zawierać również pary homoseksualne w Anglii i Walii. Do tej pory jedyną  formą legalizacji związku osób tej samej płci było zawarcie tzw. Rejestrowanego Związku Partnerskiego (Civil Partnership). Civil Partnership dawał związkowi  ochronę prawną interesów partnerów np. w sprawach spadkowych czy emerytalnych.
 

W Zjednoczonym Królestwie należy spełnić trzy warunki, aby zawrzeć związek małżeński. Po pierwsze należy mieć ukończone 18 lat (za zgodą rodziców można tego dokonać już ukończywszy lat 16, wyjątkiem jest Szkocja). Ponadto nasz stan cywilny dopuszcza zawarcie małżeństwa, tzn. że jesteśmy stanu wolnego, rozwiedzeni lub owdowiali.

Prawo brytyjskie nie zezwala na małżeństwa pomiędzy osobami blisko spokrewnionymi.
 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama