Kwalifikacje księgowego w Wielkiej Brytanii

28 sierpnia 2018, Londynek.net 400
Kwalifikacje księgowego w Wielkiej Brytanii
Zawód księgowego jest jednym z najbardziej poszukiwanych na Wyspach. (Fot. Thinkstock)

Komuś, kto nie miał styczności ze stanowiskiem księgowego, jego praca może wydawać się nudna i monotonna. Obecnie księgowy jest wielozadaniowy: oprócz tego, iż musi być specjalistą w rachunkowości, wykonuje również obowiązki rekrutera, a nawet prawnika. Na Wyspach ten zawód jest niezwykle popularny, również dlatego, że wiążą się z nim dobre zarobki.

Księgowość to bardzo ważny dział każdej firmy, dlatego zatrudnione w nim osoby powinny wyróżniać się dokładnością, sumiennością i zdolnością do skupienia uwagi.

Czy łatwo znaleźć zatrudnienie jako księgowy w UK?

Na rynku brytyjskim zapotrzebowanie na księgowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Warto dodać, że zarobki w tym sektorze są naprawdę atrakcyjne. Asystent księgowości zarabia około 25 000 funtów rocznie, wykwalifikowany księgowy już dużo więcej – około 60 000 funtów.

W Wielkiej Brytanii zarejestrowanych jest ponad 300 000 księgowych, jest to bardzo duża liczba biorąc pod uwagę wielkość tego kraju. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż Londyn jest biznesową stolicą Europy.

Kto może zostać księgowym, jakie predyspozycje musi spełniać taka kandydat na księgowego?

Każdy kto dobrze zna język angielski i jest dobrym analitykiem, może rozpocząć karierę w sektorze finansów.

Jakie studia lub kursy należy skończyć, aby móc pracować w zawodzie księgowego w UK?

Dla brytyjskiego pracodawcy liczą się kwalifikacje zdobyte na tutejszym rynku. A te można zdobyć kończąc studia o profilu księgowym lub decydując się na kursy.

Studia dają lepsze podstawy wiedzy ekonomicznej, trwają jednak kilka lat i są dość drogie.

Absolwenci posiadają szeroką wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania i biznesu, z powodzeniem znajdą pracę w dużych międzynarodowych firmach. Świetnie sprawdzą się w roli analityków, managerów oraz brokerów giełdowych.

Wśród wyższych uczelni w Wielkiej Brytanii najbardziej oblegane są prestiżowe University of Cambridge i London School of Economics.

Wadą studiowania są niestety bardzo wysokie ceny; od kilku do kilkunastu tysięcy funtów rocznie. Do tego dochodzą koszty utrzymania takie jak zakwaterowanie, transport i wyżywienie.

Alternatywą dla studiowania są specjalistyczne kursy, najpopularniejsze z nich to:

  • AAT (Association of Accounting Technicians)
  • ACCA (Association of Chartered Certified Accountants)
  • ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales)
  • CIMA (Chartered Institute of Management Accountants)
  • AAT jest najpraktyczniejszym kursem, który uczy księgowości od podstaw.
  • Kwalifikacja AAT podzielona jest na 4 poziomy, każdy trwa kilka miesięcy a po każdym kursie zyskujemy nową wiedzę oraz certyfikat.
  • Level 4 AAT jest odpowiednikiem studiów podyplomowych, wybiera się specjalizację jak np. z zakresu podatków.

Po ukończeniu całej kursu można kontynuować naukę na ACCA, czyli kwalifikacji na Chartered Accountant (biegłego księgowego).

Ta kwalifikacja wymaga znajomości rachunkowości oraz ekonomii na średnim poziomie. Kurs jest trwa około 3 lat. Po jego ukończeniu można prowadzić własną firmę księgową i rozliczać VAT.

Praktyki

Bardzo ważne jest, aby w trakcie kursów lub tuż po nich wziąć udział w praktykach zawodowych. Wiedza teoretyczna zdobyta podczas szkolenia daje solidne podstawy jednak trzeba połączyć je z praktyką w biurze księgowym.

Praca w księgowości to praca z ludźmi, systemem komputerowym oraz dokumentami. Każda firma jest inna, księgowość w małej firmie będzie wyglądała inaczej niż ta w dużej korporacji.

Praktyki zawodowe (apprenticeship)

To rządowy program szkoleń kierunkowych połączony z pracą. Można skorzystać z tej opcji, aby uzyskać tytuł Accounts Assistant.

Program praktyki obejmuje Level 3 i 4 AAT.

Osoba, która bierze udział w programie, zdobywa kwalifikacje zawodowe pracując jednocześnie bez ponoszenia kosztów edukacji. Dzięki temu programowi zyskuje również pracodawca; nie tylko inwestuje w wykształconą kadrę, ale uzyskuje ulgę podatkową w wysokości kosztów szkolenia.

Gdzie szukać więcej informacji i odpowiednich kursów?

Sepera College to centrum edukacyjne z zakresu finansów i rachunkowości oferujące kursy księgowości AAT skierowane do Polaków mieszkających w UK. Posiada akredytację AAT oraz jest w trakcie rejestracji szkolenia w ramach praktyk zawodowych (apprenticeship).
 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (4)


~Tylko zgodnie z prawem

Wlasnie jedna z tych Londynkowych ksiegowych powiedziala mi ze jakis facet ja zastrasza i mowi aby nasciemniala w jego aplikacji o benefity, bo on juz 2 lata zyje w UK i nie pracuje, bo potwierdza ze w UK tylko wystarczy dobrze nasciemniac, nasciemniac i mozna zyc nie pracujac tylko wlasnie z benefitow i mozna wyciagnac kilka tysiecy miesiecznie

~Koko

Zeby tylko pracodawcy uznawali nasze dyplomy bylo by bardzo fajne.
Skonczylam szkoly w Polsce staralam sie kilka lat dostac prace w swoim zawodzie ale zawsze zbywali mnie z kwitkiem.Doradzili mi jeszcze raz ukonczyc wszyskie szkoly ksiegowe tu na Terenie UK I zdobyc tu doswiadzczenie tylko kiedy.Nie po to spedzilam wiekszoc lat w szkole w polsce zeby je tu jeszcze raz robic.Zycia mi nie starczy a Po 40 ktora firma weznie mnie na praktykanta?
Musze pracowac z imbecylami na magazynie ,promuja tylko swoich ludzi,my to tylko Tania sila robocza!I nawet do Polski nie moge wrocic

~Bozma

Koko, nie musisz konczyc jeszcze raz wszystkich szkol, wystarczy isc do pracy i certyfikowac swoje kwalifikacje. Nie siej paniki! To troche kosztuje zaangazowania, ale jest do zrobienia.

~Ja

nie promują swoich tylko po kwalifikacjach w tym kraju. Ja skonczyłam i studia w tym kraju i kursy robię i nie jestem ich tylko z Polski. Robiąc ksiegowość tutaj rozumiem dlaczego nie uznają kwalifikacji polskich i nie chodzi tylko o to, ze słownictwo jest zupełnie inne i zasady ale bardzo dużo w księgowości sie różni.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama