Kursy podyplomowe: Szkolenie nauczycieli, praca socjalna, opieka zdrowotna

12 lutego 2019, Londynek.net, Brak komentarzy00
Kursy podyplomowe: Szkolenie nauczycieli, praca socjalna, opieka zdrowotna
Studia podyplomowe nie są długie i mogą pomóc w karierze zawodowej na Wyspach. (Fot. Getty Images)

Zapisanie się na studia podyplomowe może pomóc w przekwalifikowaniu się. Podpowiadamy jak zacząć karierę nauczyciela, pracownika socjalnego czy w służbie zdrowia.

Studia magisterskie/podyplomowe w Wielkiej Brytanii określane są jako Masters Degree. Trwają w UK tylko 1 rok i można je zrobić zaraz po licencjacie albo po polskiej magisterce. Dlatego często są określane jako studia podyplomowe.

Szkolenia nauczycieli

Aby zostać wykwalifikowanym nauczycielem w państwowej szkole w Anglii i Walii, należy najpierw uzyskać Status Nauczyciela Wykwalifikowanego (Qualified Teacher Status (QTS). Dla osób, które ukończyły studia wyższe przewidziane są dwa główne sposoby na uzyskanie QTS:

  • Przystąpienie do podyplomowego kursu takiego jak Podyplomowy Certyfikat w Edukacji (Postgraduate Certificate in Education (PGCE)),
  • Obranie drogi opartej na zatrudnieniu w szkole, gdzie będziesz przyuczał się do pracy.

Kursy podyplomowe zazwyczaj trwają rok (w pełnym wymiarze godzin) lub dwa lata (w niepełnym wymiarze godzin). Szkolenie oparte na zatrudnieniu potrwa od trzech miesięcy do roku, w zależności od posiadanego doświadczenia zawodowego. Jeżeli jesteś zapisany na kurs podyplomowy w QTS, być może masz prawo do stypendium w wysokości od 8,000£ do 9,000£, w zależności od przedmiotu.

Praca socjalna

Jeśli studia, które ukończyłeś nie są związane z pracą socjalną, a chciałbyś się przekwalifikować, możesz ubiegać się dwuletni kurs podyplomowy lub trzyletnie studia magisterskie w zakresie pracy socjalnej. Zarówno jedna jak i druga możliwość pozwoli Ci na znalezienie zatrudnienia jako pracownik socjalny. Pomoc finansową możesz uzyskać poprzez generalną radę opieki socjalnej (General Social Care Council)

Aby uzyskać więcej informacji na temat aspektów finansowych, patrz “Arkusz Rządowego systemu opieki zdrowotnej oraz pracy socjalnej" (NHS and Social Work students factsheet)

Kariera zawodowa w opiece zdrowotnej

W obszarach służby zdrowia, takich jak terapia mowy, terapia sztuką, muzyką oraz doradztwo możesz zdobywać wykształcenie celem uzyskania podyplomowego świadectwa ukończenia, jeżeli twój pierwszy stopień naukowy jest zorientowany na sztukę, a nie na służbę zdrowia. Jeśli chcesz zostać lekarzem, stomatologiem lub pielęgniarką a Twój pierwszy stopień naukowy jest niezwiązany z medycyną, wówczas będziesz musiał podjąć naukę na studiach podyplomowych, co może potrwać od trzech do sześciu lat.

Nie istnieją żadne formalne możliwości przyspieszenia kariery zawodowej w opiece zdrowotnej. Jednakże, w obszarach takich jak pielęgniarstwo, mogą Ci zostać uznane studia wyższe i tym samym być może nie będziesz musiał przechodzić przez pewne procedury.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama