Menu

Kolka u dziecka

Kolka u dziecka
Kolka jest bardzo powszechna wśród noworodków i o ile może być przyczyną wielu bezsennych nocy dla Ciebie i Twojego dziecka, nie prowadzi do żadnych trwałych problemów zdrowotnych. Badania pokazują, że dzieci z kolką rozwijają się w normalnym tempie.
Reklama


Kolkę najłatwiej opisać jako nieustanny płacz Twojego dziecka, jeśli dziecko nie płacze - jest zdrowe i dobrze odżywione. Płacz, który przeważnie zaczyna się wieczorem, może być głośniejszy i bardziej poważny niż zwykle, dziecko może też być dużo trudniejsze do uspokojenia. Dziecko może też podciągać kolanka do klatki piersiowej i zaciskać piąstki. Kolka występuje najczęściej w ciągu pierwszych czterech miesięcy od narodzin.

Prawdopodobne przyczyny kolki

Nikt nie wie, jaki jest prawdziwy powód występowania kolki, ale przypuszczenia sugerują:

 • zablokowane gazy - dzieci połykają bąbelki powietrza podczas jedzenia, które są później uwięzione w jelitach, powodując ból
 • nietolerowanie laktozy - dzieci karmione z butelki mogą być wrażliwe na laktozę, która znajduje się w mleku w proszku, podczas gdy dzieci karmione piersią mogą źle reagować na produkty mleczne spożywane przez ich matkę
 • słabe trawienie - układ trawienny u dzieci jest słabo rozwinięty i niektóre badania sugerują, że skurcze żołądka mogą pojawić się, kiedy mleko przechodzi przez jelito.

Leczenie

Tak naprawdę nie istnieje “lekarstwo na kolkę", a ponieważ jej przyczyny są praktycznie nieznane, trudno jest polecić skuteczne leczenie. To, co sprawdza się u jednych dzieci, nie musi być skuteczne u innych. Pamiętaj jednak o następujących rzeczach:

 • upewnij się, że dziecko nie połyka powietrza podczas karmienia, sadzając je pionowo
 • zawsze spraw, aby dziecku się odbiło po jedzeniu - posadź je pionowo lub trzymaj je tak, aby policzkiem opierało się o Twoje ramię i masuj jego plecki i brzuszek, aż mu się odbije
 • Twoje dziecko może nie tolerować laktozy, więc spróbuj podawać mu bezlaktozowe modyfikowane mleko w proszku, jeśli jest karmione z butelki lub unikaj jedzenia produktów mlecznych jeśli karmisz piersią
 • Twój farmaceuta doradzi Ci, jakie leki mogą pomóc na kolkę, na przykład laktaza (suplement diety) i simeticone (środek przeciwwzdęciowy)
 • jeśli karmisz piersią, unikaj picia zbyt dużej ilości kawy, herbaty i napojów bogatych w kofeinę, unikaj też spożywania alkoholu i pikantnych potraw

Matki karmiące piersią mogą również zmniejszyć spożywanie warzyw takich jak kalafior, brokuły i kapusta, ponieważ powodują one powstawanie gazów mogących w rezultacie prowadzić do kolki. Jednakże, tak jak w przypadku prodkuktów mlecznych, jeśli nie następuje poprawa, powinnaś wrócić do normalnej diety. Pamiętaj że jeśli karmisz piersią ważne jest, aby Twoja dieta bogata była w wapń.

Kiedy iść do lekarza?

Kolka nie wymaga interwencji medycznej, ale jeśli Twoje dziecko bez przerwy płacze, normalne jest że z troski o jego zdrowie zechcesz zasięgnąć porady specjalisty. Jeśli do tego dojdzie, pierwsze co musisz zrobić to upewnić się, że żadne z poniższych zjawisk nie jest przyczyną niezadowolenia dziecka:

 • głód
 • zmęczenie
 • temperatura (może mu być za gorąco lub za zimno)
 • hałas (lub coś innego co może sprawić że dziecko jest przestraszone)
 • ból (sprawdź czy jest mu wygodnie, cyz nie ma np. podwiniętej pieluszki)

Wypoczywaj

Często zdarza się, że kolka ma większy wpływ na samopoczucie rodziców niż dziecka. Ciągłe próby poradzenia sobie ze spazmami płaczu mogą być bardzo stresujące, a naprawdę frustrujące jest to, że często nic nie można na to poradzić. Najważniejszą rzeczą jest wtedy pamiętać, aby znaleźć trochę czasu na wypoczynek. Załatw sobie zaufanego przyjaciela lub nianię, którzy mogą zastąpić Cię w obowiązkach na kilka godzin.

Pamiętaj też, że nic z tych rzeczy nie jest Twoją winą - nie zrobiłaś nic, co byłoby krzywdzące dla Twojego dziecka; kolka jest bardzo powszechna.

  Komentarze
  • Gienia
   1 sierpnia 2015, 12:18

   Przy występowaniu kolki u dziecka,masuję brzuszek,robie rowerek i daję herbatkę ziołową.Od koleżanki usłyszałam o leku na zaparcia Dicpeg Junior,kupie i spróbuję.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł
  Reklama