Kod podatkowy (Tax Code)

8 stycznia 2019, Londynek.net, Brak komentarzy00
Kod podatkowy (Tax Code)
Każdy pracownik w Wielkiej Brytanii płaci podatek od zarobków. (Fot. Thinkstock)

Każdy pracownik posiada swój kod, który składa się z liter i cyfr i który pomaga w określeniu wysokości podatku do zapłacenia.

Litery w kodzie oznaczają ulgi, które przysługują danej osobie, natomiast liczby oznaczają sumę dochodu wolnego od podatku (tax – free), którą należy odjąć od całkowitego dochodu opodatkowanego. Suma ta jest podzielona przez 10.

L – podstawowa ulga osobista dla ludzi poniżej 65. roku życia, dla ludzi nie żyjących w związkach lub dla żyjących w małżeństwach lub prawnych związkach, którzy nie występują o ulgę małżeńską,

P – pełna ulga osobista dla nieżonatych mężczyzn i zamężnych kobiet między 65. a 74. rokiem życia,

V – pełna ulga osobista dla żonatych mężczyzn między 65. a 74. rokiem życia i ulga małżeńska dla ludzi do 75 roku życia,

Y – pełna ulga osobista dla ludzi powyżej 75. roku życia,

T – dla ludzi, którzy posiadają więcej niż jedną ulgę i dla tych, którzy nie chcą, żeby ulga przez nich posiadana była ujawniona

K – jeśli nie opodatkowany dochód (od którego nie został jeszcze odprowadzony podatek) jest wyższy od przydziału możliwego dochodu wolnego od podatku.

NT – jeśli nie trzeba płacić podatku (w tej konfiguracji nie ma cyfr)

BR/OT/DO – jeśli nie ma żadnej ulgi, może to być sytuacja lub kiedy ma się więcej niż jedną pracę.

Kod może zawierać informację, że nasz podatek jest obliczany na podstawie miesięcznych lub tygodniowych dochodów, wtedy pojawi się M1, W1 lub X. Jeśli biuro podatkowe nie jest w stanie określić naszego kodu, zostaje nam przypisany „awaryjny kod” (emergency tax code), który nie daje nam prawa do żadnych ulg, tylko do podstawowej ulgi osobistej. Ten kod będzie zawierał literę L.

Przykłady (ze strony internetowej HM Revenue and Customs):

Kod 117L – masz prawo do podstawowej ulgi osobistej i £1 170 musi zostać odjęte od całkowitego opodatkowanego (taxable) dochodu.

Kod K497 – twój nie opodatkowany (untaxed) przychód był o £4 970 wyższy niż przysługujący ci przydział przychodu wolnego od podatku, w związku z czym ta ilość musi zostać dodana do dochodu podlegającemu opodatkowaniu, żeby upewnić się, że zostanie odprowadzony odpowiedni podatek.

Wszelkie zmiany, które mogą wpłynąć na zmianę kodu podatkowego, powinniśmy zgłaszać do HMRC, a mogą to być zawarcie związku małżeńskiego, rozwód, emerytura czy nowe źródło dochodu. Jeśli zmieniasz adres zamieszkania, tę informację też trzeba przekazać HMRC.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama