Kłopoty prawne za granicą

19 grudnia 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Kłopoty prawne za granicą
Gdzie szukać pomocy w razie kłopotów prawnych? (Fot. Getty Images)

Wybierając się w podróż, nikt nie zakłada, że może przytrafić mu się coś złego. Sprawdż, co zrobić w sytuacji, kiedy wejdziesz w konflikt z prawem za granicą(dla osób z obywatelstwem brytyjskim).

Areszt i więzienie za granicą

Jeśli obywatel brytyjski zostanie zaaresztowany lub przetrzymany za granicą, brytyjski konsul postara się pomóc. Konsul nie może wydostać takiej osoby z więzienia, ale podejmie kroki, jeśli złamano lub nadużyto prawa względem obywatela.

W obawie przed aresztem

By pomóc, powinieneś spróbować dostarczyć pewnych informacji zawierających pełny adres pocztowy więzienia, szczegóły dot. prawnika reprezentującego i informacji o władzach odpowiedzialnych za postępowanie sądowe.

W obawie przed aresztem lub zatrzymaniem ważne jest, aby:

 1. postarać się zachować spokój i współpracować,
 2. nie postępować niewłaściwie lub używać przemocy, bo to może pogorszyć sprawę,
 3. domagać się potwierdzenia, że konsul został poinformowany o zatrzymaniu - jest to brytyjskie prawo obywatela,
 4. powiedzieć krewnym lub znajomym, by skontaktowali się z Brytyjskim konsulatem lub Foreign and Commonwealth Office (FCO) w Londynie pod numerem telefonu +44 (0) 207 008 1500.

Konsulaty i ambasady

Ambasady, konsulaty i Wysokie Komisje, znane wspólnie jako "dyplomatyczne i konsularne misje", reprezentują UK w innych krajach i chronią interesy narodowe UK za granicą.

Misje dyplomatyczne znajdują się zawsze w stolicach krajów; misje konsularne mogą być w innych miejscach w kraju. Misja konsularna znana jest także jako, w zależności od jej ważności, generalny konsulat, konsulat, vice-konsulat lub agencja konsularna. W kraju Commonwealth, misja dyplomatyczna znana jest jako Wysoka Komisja. W krajach poza Commonwealth, znana jest jako ambasada.

Główną pracą brytyjskiego konsulatu jest ochrona interesów krajów UK. Pracownicy konsulatu mogą poradzić Ci coś, pomóc i wspierać. Ich typowa praca składa się z wydawania paszportów i paszportów w nagłych przypadkach, rejestrowania urodzin i zgonów, obsługi przypadków porzucenia dziecka i wymuszonych małżeństw, oraz asystowania zatrzymanym lub uwięzionym Brytyjczykom lub tym, którzy zachorowali lub stali się ofiarą zbrodni. Korzystają oni także ze swojej wiedzy, by ocenić ryzyko ataku na naród brytyjski.

Śmierć za granicą

Śmierć przyjaciela lub krewnego przebywającego za granicą może być wstrząsającym przeżyciem, możesz jednak skorzystać z przysługującej Ci pomocy. Musisz zarejestrować śmierć w kraju, w którym do niej doszło. Miejscowa policja lub konsulat brytyjski mogą udzielić Ci odpowiednich wskazówek, zwłaszcza. jeśli musisz załatwiać sprawy w kraju obcojęzycznym.

To, co musisz zrobić zależy od tego, czy podczas śmierci tej osoby przebywasz z nią za granicą, czy na terenie WB. Jeśli przebywasz w tym samym kraju, co zmarła osoba, musisz zebrać jak najwięcej spośród wymienionych niżej danych dotyczących Ciebie i osoby zmarłej:

 • pełne imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 •  numer paszportu,
 •  gdzie i kiedy paszport został wydany,
 • szczegóły dotyczące krewnych, jeżeli nie jesteś spokrewniony ze zmarłą osobą.

Musisz też dać znać policji, jeżeli wiesz o jakichś chorobach, na które zmarła osoba cierpiała - ułatwi to prowadzenie dochodzenia. Jeśli mieszkasz w WB, a Twój krewny lub przyjaciel umrze podczas pobytu za granicą, powinieneś skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych pod numerem 020 7008 1500.

Narkotyki

Spośród  3 200 obywateli brytyjskich uwięzionych za granicą, ponad jedna trzecia została zatrzymana za przestępstwa narkotykowe. Istnieją obawy, że zwiększająca się ich liczba, szczególnie ludzi młodych, ma do czynienia z braniem, przewożeniem lub handlowaniem narkotykami w czasie pobytu na wakacjach.

Wplątanie się w narkotyki za granicą

Poniższe informacje naświetlają pułapki i kary, z którymi możesz się spotkać, jeśli wciągniesz się w narkotykowy biznes za granicą lub spróbujesz je wwieźć do UK. Jeśli myślisz o zażywaniu narkotyków w czasie pobytu na wakacjach za granicą lub zwiezieniu ich do kraju, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o poniższych faktach - inaczej Twoje wakacje życia mogą kosztować Cię pobyt w więzieniu:

 •  wiele krajów poza UK odmawia przed sprawą sądową przyznania kaucji dla podejrzanych o przestępstwa narkotykowe i często zatrzymani ludzie są uwięzieni w odosobnieniu,
 • będziesz notowany w UK, jeśli zostaniesz złapany z narkotykami za granicą,
 • jeśli zostałeś złapany z narkotykami za granicą, małe prawdopodobieństwo, że dostaniesz kiedykolwiek pozwolenie na ponowne odwiedzenie tamtego kraju,
 • jeśli zostaniesz ranny lub zachorujesz jako rezultat bezprawnego zażywania narkotyków, ubezpieczenie na Twoje wakacje może zostać unieważnione, a Twoje biuro podróży może odmówić odwiezienia Cię do domu.

Jak w poszczególnych krajach traktuje się tę kwestię?

 • Cypr - zero tolerancji, ich polityka całkowicie przeciwko narkotykom i ich posiadaniu zwykle prowadzi do wysokiej kary lub nawet więzienia dożywotniego.
 • Hiszpania - ma surowe kary i wyroki za przewóz narkotyków, nawet do 12 lat więzienia.
 • Grecja - posiadanie nawet małych ilości narkotyków może prowadzić do długich terminów więzienia, a nawet dożywocia.
 • Tunezja - posiadanie nawet małej ilości narkotyków może kosztować odsiadkę w więzieniu a większej ilości mogą spowodować więzienie na 20 lat plus grzywnę.
 • Jamajka - przestępstwa narkotykowe mają rezultat w przymusowych wyrokach więziennych (warunki więzienne są trudne) i wysokich grzywnach, posiadanie nawet małych ilości narkotyków może prowadzić do pozbawienia wolności.
 • Wenezuela - za przewóz narkotyków są wyroki minimum 10-lat pozbawienia wolności w ciężkich warunkach więziennych.
 • Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Iran i Algieria mogą nałożyć wyrok śmierci za przestępstwa narkotykowe.

Pamiętaj, jeśli wplączesz się w narkotyki za granicą, brytyjski konsul nie będzie miał możliwości wydostania Cię z więzienia lub polepszenia warunków kary.

Nie padnij ofiarą narkotyków za granicą:

 • każdy bagaż pakuj samodzielnie i upewnij się, że jest bezpiecznie zamknięty;
 • na lotniskach i innych miejscach odjazdu trzymaj bagaż zawsze przy sobie, by uniknąć możliwości podłożenia Ci narkotyków;
 • uważaj na innych ludzi na lotniskach - miej baczność nawet na miłe prośby o zaopiekowanie się czyimś bagażem, które mogą prowadzić do kłopotów;
 • nigdy nie przenoś bagażu innych osób przez odprawę. Jeśli zostaną znalezione narkotyki, Ty poniesiesz za to odpowiedzialność. Z podobnych powodów nie przekraczaj granicy z ludźmi i grupami ludzi, których nie znasz;
 • weź ze sobą receptę na jakiekolwiek leki, których potrzebujesz, by uniknąć niepotrzebnych opóźnień podczas odprawy i sprawdzaniu imigrantów;
 • bądź bardzo ostrożny, kiedy akceptujesz podarunki od ludzi zza granicy - łatwo jest ukryć narkotyki w takich rzeczach jak adidasy, kosmetyki i zabawki dla dzieci;
 • nie pozwól, by ktoś zmusił Cię lub namawiał do przewozu narkotyków - czy warto ryzykować życie lub spędzenie nawet do całego życia w więzieniu za £2 000?

Odwiedź strony The Foreign and Commonwealth Office Travel Advice po informacje o prawach w różnych krajach dotyczących narkotyków i kar. Handel narkotykami ma także światowy wpływ na środowisko. By dowiedzieć się więcej o tym i o ekonomicznych oraz społecznych efektach na lokalną ludność, odwiedź stronę internetową Tourism Concern. Tourism Concern jest instytucją dobroczynną prowadzącą kampanie etycznej i sprawiedliwej turystyki.

Ofiary zbrodni za granicą

Jeśli jesteś ofiarą zbrodni podczas podróży za granicą, Brytyjski Konsulat, który znajduje się w tamtym kraju, może Ci pomóc i wesprzeć Cię - bez względu na rodzaj przestępstwa.

Konsulat może:

 •  skontaktować się z Twoimi bliskimi i znajomymi oraz powiadomić ich o tym, co się stało, jeśli będziesz tego chciał;
 • poprosić znajomych i bliskich, aby pomogli Ci finansowo
 • poinformować Cię, jak przelać fundusze;
 • pomóc skontaktować się z lokalnymi prawnikami mówiącymi w języku angielskim, tłumaczami oraz lekarzami;
 •   w większości przypadków (ale tylko w prawdziwym nagłym przypadku), pożyczyć £100 w lokalnej walucie czekiem;
 • jako ostatnia deska ratunku i tylko wtedy, gdy spełnione są pewne kryteria, dać Ci pożyczkę, byś mógł wrócić do UK.

Konsulat nie może:

Pomoc w UK

Jeśli Ty lub Twój znajomy czy krewny stał się ofiarą przestępstwa lub brutalnego morderstwa za granicą, możesz nie chcieć rozmawiać z nikim innym niż Twoja rodzina lub przyjaciele. Lecz jeśli zechcesz, pamiętaj że w UK także jest dostępna dla Ciebie porada i pomoc, np. od Twojego lekarza lub poniższych organizacji.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama