Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Karta CSCS

Karta CSCS
Posiadanie certyfikatu CSS jest również dowodem znajomości przepisów BHP. (Fot. Getty Images)
Posiadanie certyfikatu CSCS jest konieczne do pracy na brytyjskich budowach. Z pewnością zwiększa też szanse na znalezienie zatrudnienia w firmach budowlanych. Dokument jest warunkiem wstępu na większość placów budowy w Zjednoczonym Królestwie.
Reklama
Reklama

Dokument CSCS (Construction Skills Certification Scheme) określa specjalizację i poziom doświadczenia pracowników budowlanych oraz potwierdzający znajomość obowiązujących na budowach przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (Health and Safety).

Obowiązek posiadania tej karty został wprowadzony w 1995 roku i miał na celu podniesienie jakości usług i poziomu bezpieczeństwa w branży. Obecnie dokument jest wymagany od pracowników niemal we wszystkich zakładach branży budowlanej na Wyspach.

Pracodawcy w Wielkiej Brytanii z branży budowlanej bardzo często wymagają od pracownika posiadanie karty CSCS, zwanej również czasem Safety Pass lub Safety Passport. Do uzyskania karty CSCS konieczne jest zdanie testu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Dokument

Karta wydawana jest przez CITB (Construction Skills), czyli krajową organizację zajmującą się kursami przygotowującymi do pracy w zawodach budowlanych.

Na karcie znajdują się: zdjęcie i nazwisko jej właściciela, informacje o wykonywanym przez niego zawodzie, informacje o poziomie uzyskanych kwalifikacji, a także o tym, że jej właściciel przeszedł przeszkolenie bezpieczeństwa pracy (Health and Safety Test). Karta wydawana jest na 3 lub 5 lat.

Najszybszym sposobem ubiegania się o kartę CSCS jest zadzwonieniem do CSCS pod numer 0344 994 4777. Poproszą o wykonania opłaty za kartę podczas rozmowy telefonicznej, więc trzeba mieć przy sobie swoją kartę debetową lub kredytową. Karta CSCS jest wysyłana pocztą.

Dokładna data wygaśnięcia ważności certyfikatu CSCS umieszczona jest na karcie. W celu jej odnowienia także można zadzwonić pod numer 0344 994 4777.

Rodzaje kart CSCS

Istnieje kilkanaście rodzajów kart CSCS, które obejmują łącznie ponad 350 zawodów sektora budowlanego. W zależności od specjalności i poziomu doświadczenia, można ubiegać między innymi o następujące rodzaje tego dokumentu:

 • GREEN CARD - robotnicy żartują, że to dokument dla tych, którzy na budowie są jeszcze "zieloni". Ta karta uprawnia do wykonywania prostych prac, np. na stanowisku pomocnika budowlanego, murarza lub tynkarza.
 • RED CARD - przeznaczona jest dla praktykantów
 • BLUE CARD - doświadczeni robotnicy, ubiegać się mogą o nią jedynie niektórzy pracownicy posiadający doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. 
 • BLACK CARD - dedykowana jest dla kadry kierowniczej
 • GOLD CARD - zarezerwowana wyłącznie dla najlepszych pracowników lub brygadzisty

 Dokładne wytłumaczenie każdego rodzaju karty CSCS znajduje się na stronie internetowej: https://www.cscs.uk.com/applying-for-cards/types-of-cards.

 Proces otrzymania kart CSCS 

Otrzymanie dokumentu poprzedzone jest egzaminem - Construction Skills Health, Safety and Environment Test.

W tym celu należy zatelefonować pod numer telefonu: 0344 994 4777. Konsultant oceni, o który rodzaj karty kandydat powinien się ubiegać i wyśle formularz zgłoszeniowy. Za egzamin trzeba zapłacić 21 funtów, koszt samej karty to 36 funtów.

Na stronie www.cscs.uk.com umieszczono specjalny film demonstrujący drogę ubiegania się o certyfikat.

Egzamin

Wszystkie testy trwają 45 minut i składają się z 50 pytań wielokrotnego wyboru. Wśród nich jest
12 pytań dotyczących tego, jak należy zachowywać się na placu budowy i 38 pytań ze znajmości przepisów BHP (Health, Safety and Environment Test).

Egzaminy CSCS odbywają się w ponad stu akredytowanych centrach oraz mobilnych ośrodkach egzaminacyjnych w całym Zjednoczonym Królestwie. Test można zamówić telefonicznie pod numerem telefonu: 0344 994 4488 lub online poprzez stronę: www.citb.co.uk/cards-testing/health-safety-environment-test.

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o kartę

Po zdaniu egzaminu wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni formularz. W zależności od rodzaju pracy są to:

 • Craft & Operative Application Form,
 • Professionally Qualified Person Application Form
 • Technical, Supervisor or Manager Application Form
 • Employer Applications for multiple cards

Formularze zgłoszeniowe można znaleźć tutaj.

Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć zdjęcie paszportowe, kopię zaświadczenia o zdanym egzaminie. Przygotowany komplet zgłoszeniowy trzeba wysłać na adres:

PO Box 114,
Bircham Newton,
King's Lynn, Norfolk 
PE31 6XD

 

Czas oczekiwania na kartę CSCS

Ubiegający się o certyfikat powinien otrzymać kartę w ciągu 20 dni. 

  Komentarze
  • Borys Churchil
   8 marca 2020, 20:08

   Takie karty , tylko uposledzaja czlowieka , te wszystkie certyfikaty to dar od diabla i czyni z ludzi niewolnikow i idiotow , ten swiat zwariowal .

  • Cris
   19 lutego 2021, 13:57

   Witam jaki to sens zdawania karty niebieskiej jak już ma prawa nabyte jako fachowiec na przykład w Pl.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama