Karta CSCS

5 grudnia 2019, Londynek.net 200
Karta CSCS
Posiadanie certyfikatu CSS jest również dowodem znajomości przepisów BHP. (Fot. Thinkstock)

Posiadanie certyfikatu CSCS jest konieczne do pracy na brytyjskich budowach. Z pewnością zwiększa też szanse na znalezienie zatrudnienia w firmach budowlanych. Dokument jest warunkiem wstępu na większość placów budowy w Zjednoczonym Królestwie.

Dokument CSCS (Construction Skills Certification Scheme) określa specjalizację i poziom doświadczenia pracowników budowlanych oraz potwierdzający znajomość obowiązujących na budowach przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (Health and Safety).

Obowiązek posiadania tej karty został wprowadzony w 1995 roku i miał na celu podniesienie jakości usług i poziomu bezpieczeństwa w branży. Obecnie dokument jest wymagany od pracowników niemal we wszystkich zakładach branży budowlanej na Wyspach.

Pracodawcy w Wielkiej Brytanii z branży budowlanej bardzo często wymagają od pracownika posiadanie karty CSCS, zwanej również czasem Safety Pass lub Safety Passport. Do uzyskania karty CSCS konieczne jest zdanie testu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Dokument

Karta wydawana jest przez CITB (Construction Skills), czyli krajową organizację zajmującą się kursami przygotowującymi do pracy w zawodach budowlanych.

Na karcie znajdują się: zdjęcie i nazwisko jej właściciela, informacje o wykonywanym przez niego zawodzie, informacje o poziomie uzyskanych kwalifikacji, a także o tym, że jej właściciel przeszedł przeszkolenie bezpieczeństwa pracy (Health and Safety Test). Karta wydawana jest na 3 lub 5 lat.

Dokładna data wygaśnięcia ważności certyfikatu CSCS umieszczona jest na karcie. W celu jej odnowienia można zadzwonić pod numer infolinii CSCS: 0344 994 4777.

Rodzaje kart CSCS

Istnieje kilkanaście rodzajów kart CSCS, które obejmują łącznie ponad 350 zawodów sektora budowlanego. W zależności od specjalności i poziomu doświadczenia, można ubiegać między innymi o następujące rodzaje tego dokumentu:

  • GREEN CARD - robotnicy żartują, że to dokument dla tych, którzy na budowie są jeszcze "zieloni". Ta karta uprawnia do wykonywania prostych prac, np. na stanowisku pomocnika budowlanego, murarza lub tynkarza.
  • RED CARD - przeznaczona jest dla praktykantów
  • BLUE CARD - doświadczeni robotnicy, ubiegać się mogą o nią jedynie niektórzy pracownicy posiadający doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. 
  • BLACK CARD - dedykowana jest dla kadry kierowniczej
  • GOLD CARD - zarezerwowana wyłącznie dla najlepszych pracowników lub brygadzisty

 Dokładne wytłumaczenie każdego rodzaju karty CSCS znajduje się na stronie internetowej: https://www.cscs.uk.com/applying-for-cards/types-of-cards.

 Proces otrzymania kart CSCS 

Otrzymanie dokumentu poprzedzone jest egzaminem - Construction Skills Health, Safety and Environment Test.

W tym celu należy zatelefonować pod numer telefonu: 0344 994 4777. Konsultant oceni, o który rodzaj karty kandydat powinien się ubiegać i wyśle formularz zgłoszeniowy. Za egzamin trzeba zapłacić 21 funtów, koszt samej karty to 36 funtów.

Na stronie www.cscs.uk.com umieszczono specjalny film demonstrujący drogę ubiegania się o certyfikat.

Egzamin

Wszystkie testy trwają 45 minut i składają się z 50 pytań wielokrotnego wyboru. Wśród nich jest
12 pytań dotyczących tego, jak należy zachowywać się na placu budowy i 38 pytań ze znajmości przepisów BHP (Health, Safety and Environment Test).

Egzaminy CSCS odbywają się w ponad stu akredytowanych centrach oraz mobilnych ośrodkach egzaminacyjnych w całym Zjednoczonym Królestwie. Test można zamówić telefonicznie pod numerem telefonu: 0344 994 4488 lub online poprzez stronę: www.citb.co.uk/cards-testing/health-safety-environment-test.

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o kartę

Po zdaniu egzaminu wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni formularz. W zależności od rodzaju pracy są to:

  • Craft & Operative Application Form,
  • Professionally Qualified Person Application Form
  • Technical, Supervisor or Manager Application Form
  • Employer Applications for multiple cards

Formularze zgłoszeniowe można znaleźć tutaj.

Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć zdjęcie paszportowe, kopię zaświadczenia o zdanym egzaminie. Przygotowany komplet zgłoszeniowy trzeba wysłać na adres:

PO Box 114,
Bircham Newton,
King's Lynn, Norfolk 
PE31 6XD

 

Czas oczekiwania na kartę CSCS

Ubiegający się o certyfikat powinien otrzymać kartę w ciągu 20 dni. 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Borys Churchil

Takie karty , tylko uposledzaja czlowieka , te wszystkie certyfikaty to dar od diabla i czyni z ludzi niewolnikow i idiotow , ten swiat zwariowal .

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama