Kamery na drogach

23 lipca 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Kamery na drogach
Kamery drogowe to kamery rejestrujące szybkość pojazdów i kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. (Fot. Thinkstock)

Wielka Brytania ma jeden z najlepszych monitoringów dróg na świecie.

Każdego dnia na brytyjskich drogach ginie średnio dziewięć osób a 85 zostaje rannych. Jednakże, te liczby mogłyby prawdopodobnie być wyższe, jeśli nie używano by kamer drogowych.

Dzięki zmniejszaniu prędkości i czynieniu dróg bezpieczniejszymi, ocalają one rocznie około 100 ludzkich żyć.

Typy kamer drogowych

Kamery drogowe to kamery rejestrujące szybkość pojazdów i kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Kamery rejestrujące szybkość mogą być:

  • przymocowane,
  • przenośne,
  • średniej szybkości (czas-ponad-odległość).

Większość kamer drogowych w Anglii i Walii jest obsługiwana przez lokalne spółki. Spółki te są zwykle tworzone przez władze lokalne, policję i sądy.

Jakie są zasady dla kamer drogowych?

To, jak wykorzystywane są kamery drogowe jest przedmiotem the Home Office i the Association of Chief Police Officers. The Department for Transport dostarcza takich informacji na ulotce: „Wprowadzenie w życie używania kamer drogowych: pomoc w ich rozmieszczeniu, widoczności i oznakowaniu." Ulotka wyjaśnia zasady, gdzie kamery mogą być używane i jak powinny być oznaczone. Jednakże, jeśli kamery drogowe nie pokrywają się z tymi zaleceniami, nie będziesz mógł się na to powołać, jeśli zostałeś złapany za szybką jazdę lub przejazd na czerwonym świetle.

Kamery drogowe są generalnie instalowane na drogach:

  • na których zdarzały się kolizje,
  • na których istnieje problem zbyt szybkiej jazdy,
  • które są obawą mieszkańców danego regionu.

Policja może także używać kamer do wymuszania ograniczenia prędkości - takie kamery nie podlegają jednak tym samym oznaczeniom.

Kary za przekroczenie prędkości, adnotacje, punkty karne i zakaz prowadzenia pojazdu

Jeśli pojazd został złapany przez kamerę na szybkiej jeździe lub przejechaniu czerwonego światła, właściciel, na którego jest on zarejestrowany dostanie powiadomienie o oskarżeniu w przeciągu 14 dni od popełnienia tego rzekomego wykroczenia.

W większości przypadków, za wykroczenie za szybką jazdę przyznawana jest stała kara. Odbywa się to na piśmie, Notice of Intended Prosecution zostaje przesyłany do zarejestrowanego właściciela pojazdu. Część tego formularza wymaga od zarejestrowanego właściciela pojazdu zidentyfikowania jego kierowcy podczas popełnienia wykroczenia.

W zależności od wielkości wykroczenia i ilości punktów na Twoim prawie jazdy, może zostać Ci zaoferowana zapłata stałej kary. Oznacza to, że nie będziesz musiał brać udziału w przesłuchaniu sądowym, jeśli zapłacisz tę karę. Obecnie, minimalna grzywna za przekroczenie prędkości lub przejechanie na czerwonym świetle wynosi 60 funtów i trzy punkty karne zostaną dopisane do prawa jazdy. Maksymalna wota za to wykroczenie może sięgać nawet 1 000 funtów.

Jeśli chcesz negocjować karę lub masz okoliczności łagodzące, które chcesz, by wzięto pod uwagę, powinieneś poinformować policję, która to zwykle wnosi sprawę do sądu.

Da Ci to możliwość do pojawienia się w sądzie. Sędzia pokoju ustali każdą karę i przyznane punkty karne. Ma on moc prawną, by zwiększyć karę oraz punkty karne oraz nakazać zapłaty za rozprawę sądową. Wszystkie grzywny idą do HM Treasury. Ani policja, ani lokalne urzędy Council nie czerpią z nich zysków.

Wnoszenie sprawy do sądu

Jeśli zdecydujesz się na przesłuchanie sądowe zamiast zapłaty ustalonej grzywny, powinieneś zgłosić się, korzystając z otrzymanego formularza, by poinformować policję o swoich zamiarach. Otrzymasz wtedy wezwanie. Możesz podać wtedy powody kwestionowania grzywny, plus przedstawić dowody, które chcesz, by sąd wziął pod uwagę.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama