Jak szukać mieszkania?

12 września 2018, Londynek.net 400
Jak szukać mieszkania?
Zasady wynajmu w Wielkiej Brytanii reguluje tzw. Housing Act. (Fot. Thinkstock)

Znalezienie mieszkania w Wielkiej Brytanii nie jest łatwym zadaniem. Na poszukujących nowego lokum może czyhać wiele niespodzianek.

Istnieją jednak sposoby na to, by uniknąć rozczarowania. Kroki, jakie się podejmie, zależą w zasadzie tylko od tego, jakim budżetem dysponuje szukający.

Biura nieruchomości

Jeżeli należysz do osób, które mogą pozwolić sobie na wydanie większej sumy pieniędzy, warto udać się do agencji. W biurze nieruchomości trzeba zapłacić za usługi, a ceny są zróżnicowane, w zależności od agencji (zaczynają się od stu do kilkuset funtów).

Płaci się dopiero, gdy agent znajdzie lokum.

Aby wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji, należy przedstawić następujące dokumenty:

a) paszport lub dowód osobisty,

b) potwierdzenie zatrudnienia,

c) wyciąg z konta,

d) referencje.

Zasady wynajmu w Wielkiej Brytanii reguluje tzw. Housing Act. Zgodnie z nim wynajem można podzielić na czas nieokreślony oraz wynajem na czas określony - powyżej sześciu miesięcy. Większość Anglików wynajmuje mieszkanie na co najmniej sześć miesięcy. Zdarzają się jednak czasem oferty dwu-, a nawet jednomiesięczne - w ogłoszeniach są one oznaczone jako short lets.

Agent kontaktuje się z klientem, kiedy znajduje dla niego odpowiednią ofertę. Wtedy wspólnie oglądają mieszkanie. Z właścicielem (landlord) podpisuje się umowę o wynajem mieszkania tzw. Tenancy Agreement. Umowa określa warunki wynajmu i rezygnacji z niego. Należy zwrócić uwagę na to, aby przed wprowadzeniem się do mieszkania, sporządzić z właścicielem bądź agentem listę wyposażenia kuchni i pokoi, by uniknąć w ten sposób ewentualnych problemów, jeśli właściciel oskarży o zniszczenie bądź zgubienie czegoś z mieszkania.

Przed wprowadzeniem się do nowego lokum, trzeba:

a) Wnieść depozyt - z reguły jest to równowartość miesięcznego czynszu. Po upływie umowy jest on zwracany. Jeśli chcesz się wcześniej wyprowadzić, możesz nie odzyskać depozytu z powrotem, chyba że nastąpił jakiś szczególny przypadek.

b) Zapłacić czynsz za pierwszy miesiąc, później jest on płacony w zależności od umowy co tydzień lub miesiąc.

c) Zapłacić agencji opłatę za sprawdzenie referencji (o ile referencje są wymagane).

Trzeba być czujnym, gdyż zdarza się, że agencja chce wynająć mieszkanie w fatalnym stanie, nie informując o tym wcześniej klienta, a nawet starając się ukryć wady mieszkania.

Ogłoszenia

Agencja nie jest oczywiście jedyną drogą na znalezienie własnych czterech ścian. Poszukiwania można zacząć od lokalnych sklepików z ogłoszeniami. Najpopularniejszą formą poszukiwania mieszkania jest codzienne przeglądanie prasy oraz oczywiście przeglądanie ogłoszeń na portalach internetowych. W naszym portalu możesz sprawdzić ogłoszenia tutaj.

Korzystając z portali, trzeba jednak zachować ostrożność. Często można spotkać spreparowane ogłoszenia, która mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że wszystkie podejrzane sygnały powinno się traktować jako poważne ostrzeżenie, np. bardzo niska cena przy bardzo wysokim standardzie.

Ogłoszenia są także w polskich magazynach i angielskiej prasie. Warto pamiętać o tym, by szybko reagować na interesujące nas ogłoszenia - wartościowe oferty szybko znikają, czasem więc nie warto trwonić czasu na rozglądanie się za kolejnym i... kolejnym, lepszym mieszkaniem.

W momencie oglądania mieszkania, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • czy w mieszkaniu nie ma oznak wilgoci,
  • czy okna się otwierają i nie są bardzo stare,
  • czy jest alarm przeciwpożarowy,
  • czy ogrzewanie działa cały dzień czy tylko w wybranych godzinach, jeśli tak to w jakich,
  • czy ciepła woda jest zawsze dostępna, czy tylko w określonych godzinach,
  • w jakim stanie jest łazienka,
  • jak daleko mamy do środków transportu.
 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (4)


Robert zarzycki

No dobra ale jak agencja chce holding depozyt i ty go dajesz to czy po zawarciu umowy ,zr jednak masz juz to mieszkanie to czy nie powinni ci zwrocic dego holdingu?

Mateusz stromski

holding depozyt jest puzniej wliczany w rent

~Nowy

Do wynajęcia mieszkania potrzebne jest zaświadczenie o zatrudnieniu? A do zatrudnienia adres zameldowania! Dobre!

~ADA

Naprawdę nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Do znalezienia mieszkania potrzebne jest zaświadczenie o zatrudnieniu, a do znalezienia pracy- adres zameldowania w Anglii. Biję się z tym od miesiąca i kręcę się w kółko....

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 17 maja 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9273 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3072 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8545 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8196 zł 0.02 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8577 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama