Menu

Ile powinno ważyć Twoje dziecko?

Ile powinno ważyć Twoje dziecko?
Nadwaga jest najpowszechniej wystepującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Dlaczego waga Twojego dziecka ma znaczenie?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko z nadwagą lub otyłością będzie miało te same problemy w dorosłym życiu. Otyłość i nadwaga mają związek z wieloma poważnymi zagrożeniami zdrowia zarówno u dzieci jaki i u dorosłych, takimi jak cukrzyca typu 2, problemy z krążeniem, choroby układu oddechowego, problemy ze stawami i poruszaniem jak również problemy natury psychologicznej.

Jeśli Twoje dziecko ma nadwagę lub jest otyłe, może mieć problemy w szkole: może być obiektem kpin, prześladowań lub mieć zaburzenia zachowania spowodowane niepokojem a nawet depresją. Mogą unikać aktywnego typu życia lub nie brać udziału w imprezach sportowych i lekcjach WF. Mogą również opuszczać szkołę ze względu na wizyty u lekarza i terapie.

Nawet, jeśli Twoje dziecko nie ma nadwagi i nie jest otyłe, ważne jest, aby miało zdrową dietę i było aktywne fizycznie.

Czym jest otyłość?

Otyłość jest mierzona za pomocą Wskaźnika masy ciała (Body Mass Index, BMI). Należy podzielić własny wzrost w metrach przez wagę w kilogramach. BMI od 20 do 25 wskazuje zdrową wagę, od 25 do 30 nadwagę, natomiast powyżej 30 otyłość.

W przypadku dzieci, test BMI nie jest miarodajny. Czynniki takie jak płeć, wiek i tempo wzrostu również muszą być wzięte pod uwagę.

Jeśli chcesz porozmawiać z kimś na temat wagi swojego dziecka, umów się ze swoim lekarzem, pielęgniarzem środowiskowym lub szkolną pielęgniarką. Będą oni w stanie skontrolować tempo wzrostu Twojego dziecka i zmierzyć ich BMI za pomocą specjalnych tabel BMI dla dzieci.

Co robić, jeśli waga dziecka budzi Twój niepokój?

Najlepszym, co można zrobić, aby pomóc swojemu dziecku rozwinąć zdrowe przyzwyczajenia żywieniowe i zwiększyć jego aktywność, jest dawanie dobrego przykładu. Dzieci, które widzą swoich rodziców, dziadków i opiekunów wiodących zdrowy tryb życia, mają skłonność do brania z nich przykładu, co pomaga im rozwinąć zdrowe przyzwyczajenia.

Większość dzieci z nadwagą nie potrzebuje specjalnej diety. Mogą nawet nie potrzebować odchudzania. Kiedy rosną, staraj się zatrzymać ich wagę na jednym poziomie. Oznacza to, że samo “wrośnie" w odpowiednią dla siebie wagę, kiedy stanie się wyższe.

Inne podpowiedzi i sugestie

Możesz pomóc stworzyć zbalansowaną dietę i zdrowy tryb zycia swojego dziecka:

 • upewniając się że je pięć porcji owoców i warzyw dziennie (sok z owoców liczy się jako jedna porcja)
 • podając wodę lub odtłuszczone/półtłuste mleko zamiast napojów gazowanych (najlepiej bez cukru)
 • unikając karmienia ich gotowym jedzeniem ze sklepu, ponieważ zawiera ono ukryte tłuszcze, cukry i sól
 • podając mu grillowane, gotowane lub pieczone potrawy zamiast smażonych
 • ograniczając mu spożycie niezdrowego jedzenia, takiego jak czipsy, słodycze i burgery do rzadkich okazji, a podając w zamian zdrowe chrupki, które mu smakują
 • zachęcając swoje dziecko do znalezienia zajęcia ruchowego, które bardzo mu się podoba, jak sport zespołowy, taniec czy pływanie
 • ograniczając czas, jaki spędza przed telewizorem, komputerem czy grami wideo, pokazując mu bardziej aktywne formy spędzania wolnego czasu
 • wyrabiając w nich nawyk chodzenia lub jeżdżenia rowerem zamiast bycia wożonym samochodem

Państwowy program mierzenia dzieci (The National Child Measurement Programme)

Państwowy program mierzenia dzieci ma na celu zarejestrowanie danych na temat wzrostu i wagi wszystkich dzieci w zerówkach i w 6 klasie po to, aby przedstawić służbom zdrowia dokładniejszy obraz zdrowotnych potrzeb miejscowych dzieci. Rodzice dzieci w tych klasach będą mogli uzyskać informacje na temat pomiaru dzieci w dniu wykonywania pomiarów lub w ciągu miesiąca po. Rodzicom zostaną uprzedzeni przez szkoły co do dokładnej daty pomiarów.

Pomiary wzrostu i wagi są wykonywane na osobności, z dala od innych uczniów, przez wyszkolonych pielęgniarzy z Podstawowej Opieki Zdrowotnej (Primary Care Trust, PCT), które jest częścią publicznej służby zdrowia (NHS). Dzieci nie muszą się rozbierać, proszone są jedynie o zdjęcie butów.

Wyniki badań są traktowane jako poufne. Uczniowie nie są poinformowani o wynikach badań, nie są one również udostępnione pracownikom szkół. Dane są przechowywane w bezpiecznym miejscu i używane dyskretnie na potrzeby samej służby zdrowia.

Rola szkoły

Szkoły już odgrywają ważną rolę w pomaganiu dzieciom prowadzić zdrowy tryb życia.

We wrześniu 2006 roku zostały wprowadzone nowe standardy dla szkolnych posiłków, dzięki którym dzieci dostają wysokiej jakości mięso, natomiast drób i tłuste ryby pojawiają się regularnie w szkolnych menu, a posiłki ogólnie mają być bez cukru, za to bogate w sól.

Utrzymywanie aktywności fizycznej dzieci

Jak dobrze wiesz, nie liczy się tylko jedzenie (pozyskiwanie energii), ale równie ważny jest wysiłek fizyczny (zużywanie energii), który pomaga dziecku być silnym i zdrowym.

Dzięki szkolnym zajęciom sportowym ponad 80% dzieci uczestniczy w dwugodzinnych lekcjach WF-u i gimnastyki. Program ma na celu wydłużenie tego czasu do 4 godzin tygodniowo (na sali gimnastycznej jak też na boiskach pod gołym niebem) do 2010 roku.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Reklama