Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hulajnogi elektryczne - jak legalnie z nich korzystać w Londynie?

Hulajnogi elektryczne - jak legalnie z nich korzystać w Londynie?
W Londynie legalne jest korzystanie tylko z wypożyczonej e-hulajnogi. (Fot. Getty Images)
Popularność hulajnóg z napędem elektrycznym znacząco rośnie, co jest wyraźnie zauważalne na ulicach Londynu. Warto znać zasady ich użytkowania, aby nie narazić się na kłopoty. Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje na ten temat.
Reklama
Reklama
 • Czy hulajnogi elektryczne są legalne w Londynie?

Tak. Od 7 czerwca 2021 roku, e-hulajnogi są legalne do użytku w Londynie. Jednak korzystanie z nich wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Rząd wprowadził 12-miesięczny program pilotażowy, w ramach którego można używać tylko wynajmowanych pojazdów od określonych firm i tylko w wyznaczonych dzielnicach: Ealing, Hammersmith i Fulham, Kensington i Chelsea, Richmond Upon Thames, City of London, Lambeth (tylko północna część okręgu), Southwark, Tower Hamlets, Westminster.

W obszarach, w których działa pilotażowy system, legalne jest korzystanie tylko z wypożyczonej e-hulajnogi na drodze publicznej lub ścieżce rowerowej.

Kierowcom hulajnóg elektrycznych zabrania się jazdy po chodnikach.

Osoby posiadające własne hulajnogi, nie mogą używać ich na drogach publicznych, ale wyłącznie na terenach prywatnych, za zgodą właściciela terenu.

 • Dlaczego tylko wypożyczone e-hulajnogi mogą być używane na drogach publicznych?

Ustawodawca nakłada na właścicieli wypożyczalni obowiązek ubezpieczenia hulajnóg.

Maksymalna prędkość wypożyczonego pojazdu wynosi 15,5 mph, co czyni go bezpieczniejszym do użytku na drogach publicznych w porównaniu z prędkościami maksymalnymi do 70 mph w niektórych modelach będących własnością prywatną.

Posiadają one większe koła, które mają co najmniej 12 cali średnicy, co ułatwia kierowanie pojazdem.

Istnieje również technologia umożliwiająca zmniejszenie prędkości wypożyczanych skuterów do 8 mph w tzw. obszarach ograniczonej prędkości w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Dodatkowo wynajmowane pojazdy są bezpieczniejsze ze względu na widoczne światła z przodu i z tyłu, które są zawsze włączone.

Takie pojazdy podlegają pod przeglądy techniczne (MOT) i podatek drogowy (Road Tax).

Poruszanie się prywatną hulajnogą po drogach publicznych jest całkowicie zabronione. (Fot. Getty Images)
 • Ile kosztuje wypożyczenie e-hulajnogi w Londynie?

Opłaty za wynajem są zróżnicowane: ceny zaczynają się od 1 funta za odblokowanie pojazdu i opłaty wahającej się od 14p do 20p za minutę.

Koszt 15-miutowej jazdy może wynieść od £3,25 do £3,40.

 • Czy trzeba mieć prawo jazdy, aby wynająć e-hulajnogę?

Aby móc wypożyczyć e-hulajnogę w ramach programu pilotażowego, należy posiadać prawo jazdy kategorii Q. Dotyczy to również tymczasowych praw jazdy kategorii AM, A lub B.

Posiadacze tylko międzynarodowego prawa jazdy z zagranicy, nie mogą jeździć e-hulajnogą.

Przed pierwszym użyciem elektrycznej hulajnogi, należy ukończyć e-learningowy kurs bezpieczeństwa. Można to zrobić poprzez pobranie wybranej aplikacji (Dott, Lime lub TIER).

 • Jakie są kary za łamanie przepisów?

Policja podejmuje działania wobec wykroczeń użytkowników pojazdów zarówno prywatnych, jak i wypożyczonych. Lista wykroczeń:

- jazda po chodniku: £50 grzywny,
- używanie telefonu komórkowego: £100 i sześć punktów karnych,
- przejeżdżanie na czerwonym świetle: £100 grzywny i ewentualne punkty karne,
- wykroczenia związane z jazdą pod wpływem alkoholu: Podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu; grzywny nałożone przez sąd, zakaz prowadzenia pojazdów i możliwe pozbawienie wolności.

Za używanie e-hulajnogi w miejscu publicznym w sposób niezgodny z zasadami społecznymi, istnieje ryzyko jej konfiskaty na mocy artykułu 59 ustawy o policji.

Więcej informacji na temat hulajnóg elektrycznych w UK można znaleźć pod adresem:

https://www.gov.uk/guidance/e-scooter-trials-guidance-for-users

  Komentarze
  • Zycie
   16 października, 06:56

   to wszystko o kant policja wogole nie reaguje.

  • OlO
   17 października, 08:07

   Jeden na głownej, ruchliwej ulicy z komórką w reku (około 20 km/h inny bez świateł i kamizelki, w czarnym ubraniu ( kompletnie niewidoczny). Codziennie widzę idiotów na hulajnodze na środku drogi - NIKT NIE REAGUJE. Dziewczynka 13-14 lat potrącona przez samochód - krew i płacz, inna - prosto pod moje auto, na pasach, bez patrzenia - hamowanie , może 2-3 cm uratowały sytuację. Wypadki śmiertelne to kwestia czasu!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.12.2021
  GBP 5.4098 złEUR 4.5991 złUSD 4.0788 złCHF 4.4169 zł
  Reklama