Ginekolog na Wyspach

2 maja 2018, Londynek.net 1603
Ginekolog na Wyspach

Każda kobieta, w trosce o swoje zdrowie powinna chociaż raz w roku poddać się badaniu ginekologicznemu.

Pierwszym krokiem jest rejestracja  u  GP. Lekarz rodzinny udzieli Ci informacji, gdzie należny udać się do ginekologa. Najczęściej ginekolog znajduje się w przychodni, jeśli jednak nie, wtedy możesz zostać wysłana do jednej z klinik planowania rodziny. Informacje o najbliższej klinice możesz uzyskać z książki telefonicznej lub dzwoniąc do swojego GP.

W klinikach tych można przeprowadzić takie badania jak:

 • cervical screening, badania przesiewowe szyjki macicy,
 • bezpłatne testy ciąży itp.

Niewątpliwie angielska służba zdrowia stawia na profilaktykę. Dlatego kobiety - zależnie od wieku - dostają informacje (telefonicznie lub listownie) o zgłoszeniu się na badania.

Kobiety, które skończyły 25 lat są zapraszane na badanie przesiewowe szyjki macicy. Badanie to wykrywa zmiany komórkowe macicy. Został uruchomiony nawet NHS Cervical Screening Programme, program zajmujący się badaniem kobiet w wieku 25 – 64 lat. Kobiety, które ukończyły 50 lat zapraszane są na badanie piersi, czyli mammografię.

NHS Breast Screening Programme zapewnia darmowe badania piersi co trzy lata dla wszystkich kobiet w Wielkiej Brytanii w wieku 50 lat. Badanie to pozwala wykryć raka piersi w początkowym stadium. Co z kolei pozwala na szybką reakcję i wyleczenie.

Dlatego właśnie warto badać się profilaktycznie. Zaniedbanie badań, może doprowadzić na przykład do rak szyjki macicy. Objawy raka szyjki macicy nie zawsze są oczywiste i może nie powodować żadnych symptomów, aż osiągnie on zaawansowane stadium.

Istnieją dwa główne typy raka szyjki macicy:

 • Rak płasko nabłonkowy jest najczęstszym typem raka szyjki macicy.
 • Adenocarcinoma rozwija się z komórek. Adenocarcinoma może być trudniejsze do wykrycia za pomocą badania przesiewowe szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest często rozpoznawany u młodszych kobiet. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór u kobiet w wieku poniżej 35 lat, po raku piersi. Wczesne stadium raka, który jest ograniczony do szyjki macicy może być zazwyczaj skutecznie leczonych za pomocą zabiegu chirurgicznego lub radioterapii.

 Rakowi szyjki macicy można zapobiec, jeśli zostanie wykryta we wczesnym stadium poprzez badania przesiewowe szyjki macicy.

 Inną przyczyną zaniedbania badań jest rak piersi. W Wielkiej Brytanii, rak piersi jest najczęściej występującym rodzajem raka wśród kobiet. Około 45.000 przypadków raka piersi rozpoznaje się każdego roku, zwykle u kobiet powyżej 50. roku życia, które osiągnęły menopauzę.

Rożróżnia się kilka różnych typów raka piersi, które mogą rozwinąć się w różnych częściach piersi. Najbardziej rozpowszechnioną jest - znany jako przewodowy - rak piersi, który rozwija się w komórkach linii przewodów piersi.

Badaj piersi

Rak piersi wykryty wcześnie w wielu przypadków jest do wyleczenia jednak zaawansowane stadium może prowadzić do mastektomii (całkowita amputacja piersi).

Dlatego warto pamietać, aby  badać się  i przynajmniej raz w roku odwiedzić ginekologa.

Gdzie jeszcze po pomoc?

Na wizytę u ginekologa można umówić się także w Klinice Zdrowia Seksualnego (Sexual Health Clinic) lub Klinice Medycyny Układu Moczowo-Płciowego (GUM Clinic).

W tych placówka można uzyskać pomóc w następujących przypadkach:

 • badania i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową (STI)
 • porady i informacje na temat zdrowia seksualnego
 • darmowe prezerwatywy
 • antykoncepcja - w tym 'pigułka po
 • testy ciążowe
 • badania na HIV- testy oraz konsultacje dla osób które są nosicielami
 • PEP (profilaktyka) - leki, które mogą pomóc w zapobieganiu HIV ludzi z krajów rozwijających się, jeśli byli oni narażeni
 • szczepienie na zapalenie wątroby typu B
 • porady na temat aborcji
 • pomoc dla osób, które zostały seksualnie wykorzystane
 • w szczególnych przypadkach, jeśli to konieczne, skierowanie do specjalisty.
 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (16)


Helena Trojanska

Mieszkalam w kilku miejscach w Anglii, w zwiazku z tym byla zarejestrowana w kilku przychodnich GP. W zadnej z nich nie bylo lekarza ginekologa. Poza tym pobranie materialu do badania cytologicznego, czy w przypadku jakiegokolwiek problemu "ponizej pasa" odbywa sie u lekarza ogolnego, czyli GP. Probki pobiera albo pielegniarka albo sam lekarz ogolny. Ciaze sa prowadzone przez polozne, anie lekarzy ginekologow.
Bardzo chcialbym sie dowiedziec, kto pisal powyzszy artykul, ktory z mojego punktu widzenia mija sie z prawda!

Iza ttt

tylko ktos zapomnial dopisac w tym artykule ,ze tu dostac sie do ginekologa to jak szansa 1/100

~Roza

Ja nie mam problemu z dostaniem sie do ginekologa.To prawda,ze moj lekarz rodzinny i ginekolog to ta sama osoba jednak nie narzekam.
zglosilam sie na cytologie,wyniki okazaly sie anormalne i bardzo szybko zostalam skierowana do szpitala na kolposkopie.obecnie czekam na drugi zabieg ale jestem pod stala opieka mojego lekarza

~Kasienka

Bull*hit! Są tu Woman's Health Centres gdzie moze i czekasz godzinke ale dostajesz sie do ginekoloszki no problem ;p ja bylam juz nie raz i bez problemu zalatwiaja ci wizyte systemem 'kolejki' bez zapisow ;)

~Olivia

Można, można :) ja tu chodzę do Sensimed Family Care, mają gabinety i w Milton i w Liverpoolu teraz podobno. Mimo wszystko fajnie jest iść do polskiego ginekologa..

~Czytelnik

Artykul ma mylny tytul i nie mowi nic o tym jak naprawde dziala tutaj ginekolog. Do ginekologa mozna sie dostac tylko i wylacznie majac skierowanie od GP. A dostac skierowanie mozesz tylko wtedy jak cos sie dzieje i GP nie potrafi pomoc. A badanie, wymaz szyjki macicy robia u GP a nie u ginekologa. Wstyd zeby londynek taie bzdury wypisywal i wprowadzal w blad.

~Chrup chrup

To prawda, że nie jest normą ogólna dostępność ginekologa. Może w wiekszych miastach wygląda to inaczej. Kiedy poszłam z konkretnym problemem "kobiecym " do przychodni i spytałam o możliwość wizyty ginekologicznej, kobieta w recepcji wytrzeszczyla na mnie oczy i powiedziała, że w ogóle ma takiej możliwości, chyba, że znajdę gdzieś prywatnie. Służba zdrowia w UK na poziomie przychodni to parodia.

~Ind

w Londynie nie potrzeba skierowania od GP ja nie jestem zarejstrowana u GP a do ginekologa chodze regularnie sa tu kliniki Sexual Health center wystarczy zadzwonic zarejstrowac sie i jesli potrzebujesz tabletki albo badania mozna zadzwonic i zapisac sie na nastepny dzien nawet

~Iza

W Anglii nawet nie ma jednego porządnego lekarza a co mówić o ginekologu!Poszłam RAZ niby do ginekologa,ponieważ mam25lat i otrzymywałam co kilka dni listy zGPabym zgłosiła się na darmową cytologię,po którymś z nich poszłam,dostałam jakąś obleśną ciapatą, która ginekologiem nie była,ona chyba była zwykłą pielęgniarką. Kazała się położyć na zwykłym łóżku(nawet tu foteli nie mają)żeby nie skłamać gmerała we mnie15min,kazała kaszleć(jak ja to opowiedziałam mojemu lekarzowi w Polsce to po prostu był przerażony)po czym dostałam list po2tyg ze badanie zostało źle wykonane i proszą o ponowienie

Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Ewa Sowa

Zdrowie i komfort najważniejsze. Dobrze iść do polskiego ginekologa w tu na miejscu. ja chodzę do polmedics w Londynie i jestem zadowolona. Można zrobić usg i prowadzą ciąże.
Nie ma bariery językowej, jak ktoś ma problem z językiem.

Magda Kawa

Ja nigdy nie chodziłam do angielskich lekarzy, mam opory.
Wybieram polskich specjalistów tak było z lekarzem ogólnym i z ginekologiem też.
Polscy lekarze są bardziej konkurencyjni cenowo.
Ja mam większe zaufanie do naszych.
Chodzę do dr Piotra Koteckiego i zawsze ma dobrą diagnozę.

Maria Król

Warto mieć sprawdzonego ginekologa.
Ja też chodzę do Polaka tu w Birmingham świetny specjalista dr.Zwierzchowski.
Mam do niego zaufanie.

~Nieka88

Pani Mario Król moge prosić namiary do dr?

~Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

 
121-15 (16)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama