Menu

Formularz P45, P46, P60 i P11D

Obowiązkiem każdego pracodawcy w Wielkiej Brytanii jest wydanie pracownikom odpowiednich dokumentów - formularzy P45 i P60, które zawierają informacje o podatku odprowadzanym od zarobków.
Reklama
Reklama

P45

Formularz P45 otrzymuje się od pracodawcy, gdy przestaje się dla niego pracować. Zawiera on informacje o zarobkach i podatku, który był od nich odprowadzany do momentu przerwania pracy w danym roku rozliczeniowym. W formularzu tym znaleźć można:

 •   Kod podatkowy, numer referencji podatkowej, biuro podatkowe.
 •   Nnumer National Insurance.
 •   Datę ostatniego wynagrodzenia.
 •   Wysokość arobków w roku podatkowych ze wszystkich miejsc pracy.
 •   Sumy podatku płaconego od zarobków.

Formularz P45 ma cztery części: część 1, część 1A, część 2, część 3. Pracodawca przesyła do biura podatkowego tylko część 1. Pozostałe trzy otrzymujesz Ty. Kiedy zaczynasz nową pracę lub ubiegasz się o zasiłek dla poszukującego pracy, część 2 i 3 oddajesz nowemu pracodawcy lub Jobcentre, natomiast część 1A zatrzymujesz dla siebie.

P60

Formularz P60 jest podsumowaniem zarobków pracownika oraz zapłaconego podatku, jaki został od nich zapłacony w ciągu roku podatkowego.

Każdy zatrudniony powinien otrzymać ten druk od swojego pracodawcy pod koniec każdego roku rozliczeniowego, który obejmuje okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Jeśli pracodawca nie dostarczy go pod koniec roku podatkowego, należy się o dokument upomnieć.

Formularza ten jest potrzebny do:

 •   Dopłaty podatku, jeśli jest taka konieczność.
 •   Zwrotu nadpłaconego podatku.
 •   Przy ubieganiu się o kredyty podatkowe.

Formularz ten może się także przydać, jako dowód dochodów podczas ubiegania się o przyznanie pożyczki lub założenia hipoteki. Dlatego ważne jest, aby trzymać te formularze w bezpiecznym miejscu.

P11D

Pracodawca używa formularza P11D, aby informować HMRC o wartości udzielonych pracownikowi zasiłków uprzejmościowych lub wydatków, które poniósł w wyniku wykonywania pracy w danym roku rozliczeniowym. Wszystkich zasiłków lub wydatków, które niewątpliwie wpłynęły na wzrost dochodów:

 •   Samochód służbowy.
 •   Prywatne ubezpieczenie medyczne.
 •   Pożyczki bez naliczanych odsetek.

Pracodawca zgłasza je tylko w przypadku, gdy zatrudniony zarabia najmniej 8 500 funtów rocznie łącznie z wartością zasiłków. Pracodawca sprawdza wartość każdego z nich, wpisuje do formularza i przesyła do HMRC. Pracownik także otrzymuje kopię takiego formularza.

Formularz ten może być także dowodem dodatkowych dochodów dla banku czy towarzystwa oszczędnościowego, jeśli ktoś stara się o przyznanie pożyczki lub założenia hipoteki.

Co zrobić w przypadku zgubienia któregoś z formularzy?

Zgubiony druk P60

W sytuacji, gdy zaginął formularz P60, pracodawca może wydać duplikat, co musi być wyraźnie zaznaczone.

Formularz P46 został wycofany z użytku.

Zgubiony P11D

Pracodawca nie ma obowiązku zaopatrzenia pracownika w kopię formularz P11D, ale zgodnie z prawem musi poinformować go, jakie informacje zawarł w formularzu, nawet jeśli pracownik odszedł z pracy. Dlatego łatwiejszym rozwiązaniem jest przekazanie kopii formularza pracownikowi, jeśli jest już sporządzany dla HMRC.

Jeśli zgubisz swoją kopię, dla pracodawcy nie powinno być problemem wydanie następnego. Jeśli jednak występują jakieś problemy, możesz zgłosić się po kopię do twoje biura podatkowego.

W razie jakiechkolwiek wątpliwości zawsze można kontaktować się z pracownikami brytyjskiej skarbbówki, urzędnicy podpowiedzą, w jaki sposób odzyskać dokumenty.

  Komentarze
  • Kl
   6 maja 2014, 14:02

   dziekuje

  • Miro
   31 maja 2014, 06:42

   Pytanie moje dotyczy średniej zarobków wyliczanych za okres pracy w UK a wpisywanych do dokumentu U1 . Dlaczego średnią moją wpisano mi 880 funtów skoro ja zarabiałem na rękę średnio 1500-1600 funtów miesięcznie po odliczeniu podatku .

  • Allaksa
   14 grudnia 2014, 11:57

   A co jeśli pracodawca sie pomylił i wysłał do revenue p11d .z kosztami za paliwo obciążającymi pracownika?.potem złe p45 i teraz revenue żada od byłego pracownika oddania niezłej kwoty a pracodawca umywa ręce.?

  • Robo
   30 czerwca 2015, 23:52

   witam
   do tej pory nie otryzmalem p60 od pracodawcy i ciagle zbywa ze za tydzien a ten tydzien juz trwa 3 miesiace jak moge otrzymac inna droga p60
   dziekuje za pomoc

  • Poradnik
   6 lipca 2015, 15:02

   @Robo Jesli nie dostałeś P60 możesz zamówić kopię z

   http://www.hmrc.gov.uk/payerti/forms-updates/forms-publications/onlineorder.htm#savetime

  • Beti
   6 sierpnia 2015, 13:43

   Moj pracodawca zle wystawil mi P60. Brak jest tam kwoty za 4 miesiace pracy. Co powinnam zrobic w takiej sytuacji? Gdzie moge prosic opomocw tej sprawie?

  • Poradnik
   7 sierpnia 2015, 17:00

   Proszę zwrócić się do pracodawcy o wyjaśnienie błędu. Jeśli pracodawca odmówi, można skarbówce przedstawić payslipy lub wyciągi z konta bankowego na dowód zarobków.

  • Algeroth555
   6 lutego 2017, 21:55

   jak odzyskać oryginał który "zabrał" urzędnik w urzędzie pracy do skserowania i nie oddał mam na myśli pozwolenie o pracę w UK z Home Office oryginał teraz ich nie wydają to z 2005 permission for work one kosztowały 75 funtów za osobę i dostawało sie ze zdjęciem kartkę i z numerem i ówczesny Home office wiedział kto i ile pracuje i gdzie...

  • Ewa
   17 kwietnia 2017, 00:12

   Witam. rozliczajac sie z podatku na podsatwie P45 wypelniam formularz P85. Prosze mi powiedziec, co w przypadku gdy mam P60? Czy wtedy tez wypelniam
   P85 czy jakos inaczej musze sie rozliczyc?

  • Ja
   22 października 2020, 12:07

   słaby artykul nic nie wnoszący

  • Nie prawdopodobne !!!!
   7 lutego, 08:11

   Do Algeroth 555 ,przestan oklamywac! WRS kosztowalo £50 i byla to zwykla kartka bez zdjecia a permanent resident to dokument jak stare prawo jazdy z trzema stronami i adresem i zdjeciem,nowsze mialo znak hologram,a wszyscy ktorzy dostali NIN plasik czy papier to musieli pracowac w UK po maju 2004 i w urzedzie skarbowym brytyjskim maja skladki na podatek i emeryture,wszystko widac w internecie na stronie H&R po wczesniejszym zgloszeniu do H&R checi rozliczenia sie przez internet,Urzad H&R przysle wam kod do wpisania na stronie urzedu i wszystko mozna potem zrobic ale tylko samodzielnie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama