Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC)

28 marca 2018, Londynek.net 2910
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC)
Bezpłatna brytyjska karta ubezpieczenia zdrowotnego NHS. (Fot. www.nhs.uk)

European Health Insurance Card to bezpłatna brytyjska karta ubezpieczenia zdrowotnego, która upoważnia do darmowego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach Europy.

European Health Insurance Card (w skrócie EHIC) zastąpiła starą kartę E111 z 2006 roku.

EHIC upoważnia do bezpłatnego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego  (European Economic Area, EEA), a także Szwajcarii.

Dla kogo jest EHIC?

O kartę mogą ubiegać się rezydenci brytyjscy, obywatele krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Polski), Szwajcarii oraz osoby pow. 16-tego roku życia mieszkające i pracujące w UK.

Co zapewnia EHIC?

Posiadając kartę EHIC jesteś zwolniony z opłat za podstawowe usługi medyczne w kraju, do którego podróżujesz. Uwaga -  nie zawsze oznacza to jednak, że za zabiegi, które są bezpłatne na Wyspach, nie zapłacimy np. w Niemczech lub w Polsce. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy usługa w danym kraju zalicza się do zakresu usług podstawowych i czy placówka zdrowia, do której trafiliśmy ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Jak działa EHIC?

EHIC obowiązuje tylko w przypadku krótkich turystycznych wyjazdów i nie może być używana wówczas, gdy planujemy przenieść się do danego kraju.

Jak wyrobić dla siebie kartę EHIC?

Najprostszym i najszybszym sposobem jest aplikacja online. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny tutaj.

Ile kosztuje EHIC?

Karta EHIC jest całkowicie bezpłatna. UWAGA: Należy unikać nieoficjalnych stron internetowych, które bezprawnie pobierają opłaty za wydawanie EHIC.

Jak wyrobić kartę EHIC dla dziecka?

Wyrabiając kartę dla siebie możemy wyrobić ją również dla swoich bliskich.

Jeśli wypełnimy formularz drogą internetową, na drugiej jego stronie zostaniemy zapytani czy chcemy wyrobić kartę EHIC również dla swojego współmałżonka lub partnera. Gdy pojawi się: „Do you wish to add application details for a spouse/partner”?, należy wybrać opcję „Yes” - wówczas zostaniemy przekierowani na stroną z formularzem, który należy wypełnić danymi bliskiej osoby.

Ten sam proces dotyczy wyrabiania karty dla dziecka. Wypełniając formularz online, na trzeciej jego stronie zostaniemy zapytani, czy chcielibyśmy również wyrobić kartę dla dzieci ("dependent children"). Powinniśmy wybrać opcję „Add” i podać informacje, o które zostaniemy poproszeni.

Każdy z wymienionych w formularzu członków rodziny otrzyma własną kartę EHIC.

Zmieniłam/-em stan cywilny. Czy karta nadal jest ważna?

W przypadku gdy zmianie uległy nasze dane, a w wraz z nimi np. nazwisko, lub gdy karta została zagubiona, należy zgłosić się na EHIC Enquiries Line pod numer 0300 330 1350 (lub dzwoniąc z zagranicy: +44 (0)191 218 1999). Opcjonalnie można wysłać informację drogą pocztową.

Mam ubezpieczenie turystyczne. Czy w takim raziew potrzebuję EHIC?

EHIC nie jest alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego. Nie pokryje ona kosztów prywatnej opieki zdrowotnej lub np. kosztów pomocy ratowników górskich w ośrodkach narciarskich. Dlatego ważne jest, aby posiadać zarówno EKHIC, jak i ważne prywatne ubezpieczenia turysyczne.

Pamiętajmy, że nawet jeśli nie planujemy wyjazdu w najbliższym czasie, warto wyrobić sobie kartę EHIC, gdyż jest ona ważna przez okres 5 lat.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (29)


Grazyna latuszewska

prosze o odp ,czy dziecku ponizej 16 roku mozna zalozyc karte ehic?

Ewelina Filipek

Ja niestety weszłam na nieoficjalną stronę i zaplacilam GBP 24.00 za wyrobienie karty. ;(
Glupota to nie choroba.... Poprosilam o skazowienie zamowienia i zwrot pieniędzy, ale widze marne szanse.

~Lenka

czy jezeli bedac w ciazy w uk niespodziewanie zacznie sie akcja porodowa to ta karta takze mnie obejmuje w takiej sytuacji?

~MaTi

Czy jeżeli mieszkam tutaj w UK rok i pracuję i odprowadzam składki na ubezpieczenie zdrowotne to mogę sobie tą kartę wyrobić??

~Mat

Czy jak jestem w UK i tu pracuję, to mogę wyrobić karty dla dziecka i żony którzy mieszkają w polsce na moim angielskim ubezpieczeniu?

~Malwina

Ja mialam ta karte. W momencie kiedy musialam isc do lekarza lokalnego, pokazalam ta karte, ale nikt nie wiedzial o co chodzi i co to jest. Tak czy inaczej skierowanie dostalam do szpitala, czekajac na przyjecie ok.4-5 godz, bo ich zdaniem nie bylam ubezpieczona. Rozumiem, gdyby to sie zdarzzylo raz, ale wiele razy spotykalam sie z taka sama rekacja i to w roznych przychodniach...

~Pawel

Witam
A czy mogę dopisać do ubezpieczenia swoją partnerkę i jej dziecko?
I jak to zrobić jak ja juz posiadam taka kartę?

~Pawel

Witam
A czy mogę dopisać do ubezpieczenia swoją partnerkę i jej dziecko?
I jak to zrobić jak ja juz posiadam taka kartę?

~Sani

Panie Pawle. Można dodać żonę i dziecko, musi Pan odnowić kartę. Ubiegając się o kartę EHIC należy zaznaczyć w formularzu, że chce pan dodać partnerkę i dziecko.

Przydatne linki:

https://www.europeanhealthcard.org.uk/page.php?26

https://www.europeanhealthcard.org.uk/page.php?24

https://www.gov.uk/european-health-insurance-card
http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/EHIC/Pages/about-the-ehic.aspx

~Asiek

czy tak karta w PL pozwala też na refundowanie leków tak jak to było gdy mieszkałam w Polsce i miałam polskie ubezbieczenie?

~Kat

A moja mama posiadająca takąkartę właśnie nie uzyskała pomocy w przychodni w Polsce. W rejestracji przychodni pani zaleciła jej poszukanie innej przychodni. Miało to miejsce wcoraj w Białymstoku. Więc proszę uważać bo jak widaćta karta nie jest honorowana w Polsce.

~Hillstrider

Witam

Posiadam kartę EHIC wyrobioną w holandii w czasie gdy jeszcze tam pracowałem ( rok 2013/14 ). Karta ważna do dnia 31.01.2017r. Obecnie mieszkam i pracuję na terenie UK i tu rodzi się pytanie...

- Czy moja karta będzie tu honorowana a jeśli tak to jak mam spowrotem płacić skladki ( ZEKUR.nl )
- Czy poprostu muszę wyrobić sobie nową , brytyjską kartę EHIC

Proszę o konkretne odpowiedzi i z góry dziękuję

~Karol

czy wie ktos czy w polsce mozna zrobic szczepionki dziecku za darmo( chodzi o te w 8 12 i 16 tyg) czy bd musieli za nie zaplacic, bo mamy zaplanowany urlop na ten okres

~Madzia

Witam mam pytanie. Będąc w Polscie musiałam skorzystać z tej karty i pani w rejestracji pyta mi sie kto jest ubezpieczycielem i nie wiedzialam co powiedziec. Wiecie moze coś na ten temat :)

~Ja

dlaczego nie moge dodac dwojki dzieci w formularzu online???

 
121-15 (29)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama