Menu

Depresja - gdzie szukać pomocy w Wielkiej Brytanii?

Depresja - gdzie szukać pomocy w Wielkiej Brytanii?
Osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać głęboki smutek, trwający przez długi czas. (Fot. Thinkstock)
Życie pisze różne scenariusze, często martwimy się tym, że mamy niski dochód, rozwodzimy się, partner stosuje wobec nas przemoc, grozi nam utrata pracy. Te wszystkie czynniki powodują, że możemy zachorować na depresję. Poradzimy, gdzie w takiej sytuacji szukać pomocy.
Reklama


Z danych naukowców wynika, że 1 na 4 dorosłych zmierzy się przy najmniej raz w życiu z problemem psychicznym. Depresja jest poważną chorobą. Osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać głęboki smutek, trwający przez długi czas. Uczucia te są zwykle na tyle dotkliwe, że wywierają wpływ na życie codzienne, i mogą trwać całe tygodnie, a nawet miesiące.

Depresja występuje często. Około 15% osób doświadcza ataków poważnej depresji na pewnym etapie życia. Choroba ta częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn; może to jednak wynikać z faktu, że kobiety częściej szukają pomocy w objawach depresji. 

Na depresję mogą chorować osoby w każdym wieku, nawet dzieci. Choroba wpływa na ludzi na wiele różnych sposobów i może powodować wiele różnych objawów fizycznych, psychologiczny.

Samobójstwa

Większość z 5 000 samobójstw popełnianych co roku w Wielkiej Brytanii wiąże się z depresją. Około 50% osób, które mają pierwszy epizod depresji, doświadczy kolejnego epizodu w ciągu 10 lat. Zaburzenia psychiczne, zwłaszcza depresja i nadużywanie substancji odurzających, wiąże się z ponad 90% wszystkich przypadków samobójstw.

Sygnały ostrzegające o zamiarze popełnienia samobójstwa obejmują dokonywanie ostatecznych ustaleń (np. pisanie testamentu), rozmowy o śmierci lub samobójstwie lub samookaleczanie się.

Znakiem ostrzegawczym może być także nagła poprawa nastroju — potencjalna oznaka, że chory zdecydował się popełnić samobójstwo, a podjęcie tej decyzji sprawiło, że poczuł się lepiej.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Udzieli on wszelkiej informacji na temat dostępnych lokalnych źródeł pomocy. Pomocy może udzielić również pielęgniarka środowiskowa lub przedstawiciel zdrowotny w lokalnym ośrodku zdrowia.

Pomocy można również szukać w poniżej wymienionych organizacjach:

Association for Post Natal Illness - dla kobiet, które cierpią na
depresję poporodową.
145 Dawes Road, London, SW6 7EB
Tel. 0207-3860868

CRUSE Bereavement Line - dla osób dotkniętych żałobą lub opiekujących się
ludźmi w żałobie. 
Tel. 0844 477 9400.

MIND - infolinia; 0300 123 3393.

National Debt Line. Pomoc dla wszystkich zadłużonych lub zagrożonych możliwością zadłużenia.
Tel. 0808 808 4000 (linia bezpłatna).

Polish Psychologists' Association. To stowarzyszenie polskich psychologów może pokierować do odpowiednich specjalistów.
POSK, 238-246 King Street
London, W6 0RF, United Kingdom.

Gdzie szukać pomocy w nagłych wypadkach?

Jeśli nie mamy innego kontaktu, najlepiej zadzwonić na pogotowie pod numer 999.

Można skontaktować się z organizacją Samaritians, infolinia działa przez całą dobę - 116 123 (UK).
 

Więcej informacji na temat depresji, jej przyczyn, leczenia i zapobiegania można znaleźć na stronie internetowej Royal College of Psychiatrists tutaj.

  Komentarze
  • Czesiek
   24 maja 2018, 10:00

   Na depresje polecam zestaw "Kuracjusz" 4 piwka i cwiarteczka wodeczki...wszelkie troski odchodza po spozyciu jak reka odjal. Ow zestaw mozna stosowac rowniez na wszelkie inne dolegliwosci.

  • Moja córka
   3 czerwca 2018, 11:21

   Depresja i stany lękowe. Moja córka jest w depresji i ma powazne stany lekowe. Sciagnęłam ja do domu bo Zastraszanie, zaczepki anglików i kasliwe uwagi oraz tzw. zamiatanie pod dywan i straszenie zwolnieniem było dla niej nie do zniesienia. W poniedziałek chce ja zaprowadzić do psychiatry bo ja nie umiem jej pomóc. Co piwinnam zrobić? Czy ktos może poradzić? Czy ktoś miał podobną sytuacje? Co dalej? Będe wdzieczna za kazda wskazówkę.

  • Czytelnik
   18 listopada 2018, 16:25

   mam bardzo mocne mysli samobojcze i nie jestem w stanie juz z nimi walczyc. Nie mam domu, Nie mam rodziny, to juz moj koniec...

  • Zuz
   16 grudnia 2018, 02:28

   no fajnie... a gdzie sie zwrocic jesli kuluje sie z j.angielskim? lekarz 1szego kontaktu zalecil......powrot do kraju:(

  • Myszka miki
   1 listopada 2019, 13:32

   spoko artykul ziom

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł
  Reklama