Menu

Child Benefit

Child Benefit
Child Benefit to pomoc w kosztach utrzymania dziecka. (Fot. Getty Images)
Child Benefit to nieopodatkowana suma, o którą możesz ubiegać się dla swojego dziecka. Zwykle jest wypłacana co cztery tygodnie, choć czasami może być wypłacana co tydzień.
Reklama

Kwalifikujesz się do otrzymania Child Benefit, jeśli:

 1. Twoje dziecko ma mniej niż 16 lat;
 2. Twoje dziecko ma więcej niż 16 lat i uczy się bądź jest na szkoleniu (sprawdź, czy dany typ edukacji kwalifikuje do Child Benefit);
 3. Twoje dziecko ma 16 lub 17 lat i nie uczy się bądź szkoli w obrębie typu edukacji, których kwalifikuje do Child Benefit, ale pracuje, uczy się bądź jest na szkoleniu zatwierdzonej instytucji.

Możesz ubiegać się o Child Benefit, nawet jeśli Twoje dziecko nie mieszka z Tobą. W takim przypadku jednak możesz otrzymać Child Benefit tylko jeśli:

 • łożysz na utrzymanie dziecka;
 • wysokość wydatków jest przynajmniej taka sama jak wysokość Child Benefit, który otrzymujesz;
 • osoba wychowująca Twoje dziecko nie otrzymuje Child Benefit – jeśli zarówno Ty, jak i ona będziecie się ubiegać o Child Benefit, zostanie on przyznany tylko jednej osobie.

Child Benefit może zostać Ci przyznany także wtedy, kiedy nie jesteś rodzicem dziecka, ale jesteś za nie odpowiedzialny.

Zmiany

Teraz w rodzinach, gdzie jeden z rodziców otrzymuje roczne wynagrodzenie od 50 do 60 tys. funtów, zasiłki na dzieci będą ograniczone. Świadczenia będą tu nadal przyznawane, ale podczas rocznego rozliczenia ze skarbówką rodzice będą musieli zwrócić państwu 1% z każdych 100 funtów zarobionych w danym roku podatkowym.

Przykład 1: Wyobraźmy sobie rodzinę z dwojgiem dzieci, gdzie matka lub ojciec zarabia 54 tys. funtów rocznie. Child Benefit w ciągu 12 miesięcy wyniesie tu 1 052 funtów, ale podczas rozliczenia z fiskusem trzeba będzie zwrócić 700 funtów.

Przykład 2: W przypadku par, gdzie jedna z osób zarabia rocznie powyżej 60 tys. funtów, zasiłek na dziecko może być nadal przyznawany, ale na koniec roku podatkowego pełna kwota tych zasiłków musi być zwrócona państwu.

Jakiej wysokości Child Benefit możesz otrzymać?

Są dwie kwoty, z których wyższa przysługuje najstarszemu bądź jedynemu dziecku i wynosi 20,70 funtów tygodniowo. Każdemu innemu dziecku przysługuje kwota 13,70 funtów tygodniowo.

Zobacz, jakie są stawki i od czego dokładnie zależą.

Jak wypłacany jest Child Benefit?

Child Benefit może być wypłacany do każdego banku, kasy mieszkaniowej oraz na konta National Savings & Investments (NS&I), które akceptują płatność bezpośrednią (direct payment). Choć zwykle wypłacany jest co cztery tygodnie, ale jeśli otrzymujesz zasiłek dla osób o niskich dochodach (Income Support) czy zasiłek dla bezrobotnych szukających pracy (Income-based Jobseeker’s Allowance) lub jeśli jesteś samotnym rodzicem.

Chcesz ubiegać się o Child Benefit?

Zanim przejdziesz do strony, na której możesz ubiegać się o Child Benefit online, przygotuj sobie:

 • Twój NIN
 • numer referencyjny Child Benefit (jeśli takowy posiadasz)'
 • akt urodzenia Twojego dziecka
 • numer Twojego konta

Więcej informacji o Child Benefit znajdziesz tutaj.

  Komentarze
  • Vs
   31 sierpnia 2009, 19:35

   Witam.
   Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć jak mam odpowiedziec na ponizsze pytanie w pkt. 15 formularza CH920 (Child Benefit)
   - "Under which country's law did you have to pay National Insurance contributions?"
   oraz "If you were paying UK contributions, do you have a certificate E101/102?" - o co chodzi z tym certyfikatem? Skad ja go mam wziasc?

   pzdr

  • Vs
   2 września 2009, 11:18

   no i dowiedziałem się więc dla zainteresowanych pisze o co chodzi. W ww pkt. należy podać ostatniego pracodawce z PL oraz okres zatrudnienia. W pytaniu - "Under which country's law did you have to pay National Insurance contributions?" należy wpisać "Poland" w przypadku jeżeli pracodawca lub samemu odprowadzane były składki do ZUS, w przeciwnym wypadku (umowa o dzieło, umowa zlecenie) należy wpisać - "don't pay contributions".

  • Vs
   2 września 2009, 11:22

   cd ... Na pytanie - "If you were paying UK contributions, do you have a certificate E101/102?" odpowiadamy "Yes" tylko w przypadku jeżeli w tym samym okresie pracowaliśmy w UK i tu odprowadzane były składki. Mam nadzieje, że komuś to pomoże. W razie innych problemów na formularzu jest podany telefon gdzie można zasięgnąć więcej info, a dla słabo znających j.angielski dostępny jest tłumacz.
   pzdr.

  • Lukas
   30 grudnia 2014, 13:22

   czekam około 2 miesięcy na odpowiedz w sprawie child benefit jak długo się czeka i czy jakos można przyspieszyc sprawe

  • Londynek
   6 stycznia 2015, 13:25

   @Lukas
   Na Child Benefit oczekuje sie do 12 tygodni. Może Pan zatelefonować do urzędników i zapytać na jakim etapie jest Pana aplikacja.

  • Lukas
   18 stycznia 2015, 12:54

   tylko dodzwonić się do nich jest bardzo ciężko czekanie po 20 to minimum a ja w pracy nie mam za dużo wolnego czasu

  • Lukas
   18 stycznia 2015, 13:10

   tylko dodzwonić się do nich jest bardzo ciężko czekanie po 20 to minimum a ja w pracy nie mam za dużo wolnego czasu

  • Szkot
   9 maja 2017, 10:37

   Droga redakcjo.
   Powinno byc " placi sie 1% wysokosci swiadczenia za kazde 100 funtow zarobione powyzej 50000"

  • Dariusz Brewczyk
   2 lutego 2018, 15:20

   Witam. Moze ktos z Was orientuje sie ile czasu ma HM Revenue na odeslanie przeslanych dokumentow ? Moj paszport zostal wyslany poczatkiem stycznia w celu weryfikacji, do dzis mi go nie odeslano.
   Z gory dziekuje za odpowiedz.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł
  Reklama