Autostrady w UK: Awaria samochodu

23 października 2018, Londynek.net 100
Autostrady w UK: Awaria samochodu
Jeśli nagły przypadek zmusza Cię do zatrzymania pojazdu, to należy zatrzymać samochód na poboczu. (Fot. Getty Images)

Co zrobić w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Zanim wjedziesz na autostradę, zawsze zaplanuj swoją podróż i upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa w baku. Jeśli jednak będziesz zmuszony zatrzymać pojazd na autostradzie, stosuj się do poniższych wskazówek bezpieczeństwa.

UWAGA: ZATRZYMAJ POJAZD TYLKO, JEŚLI MUSISZ!

Jeśli nagły przypadek zmusza Cię do zatrzymania pojazdu, to należy zatrzymać samochód na poboczu.

Pobocze autostrady może być niebezpiecznym miejscem i zatrzymywanie się tam, z wyjątkiem nagłych przypadków, jest nielegalne. Nigdy nie należy się tam zatrzymywać, aby czytać mapę, iść do toalety lub odebrać telefon - zawsze należy dotrzeć do najbliższego postoju lub wyjazdu z autostrady.

Zachowaj ostrożność na poboczu

Jeżeli jednak awaria lub inne zagrożenie zmusza do zatrzymania auta, należy postępować zgodnie z 5 wskazówkami bezpieczeństwa, opracowanymi przez  Highways England.

1. Zatrzymaj się po lewej stronie

Zatrzymaj się na poboczu i jak to tylko możliwe, zaparkuj jak najbardziej po lewej stronie. Najlepiej jeżeli zatrzymasz się przy alarmowym telefonie drogowym. Nie zapomnij włączyć świateł awaryjnych pojazdu.

2. Zostaw swój samochód

Opuść samochód korzystając z drzwi po lewej stronie pojazdu! W aucie nie powinien pozostawać żaden pasażer ani żadne zwierzę.

 3. Skontaktuj się z Highways Agency

Jeśli to możliwe użyj najbliższego telefonu drogowego, a nie telefonu komórkowego. Korzystając z alarmowego telefonu drogowego, operator szybko ustali Twoją dokładną lokalizację i dzięki temu pomoc dotrze do Ciebie dużo szybciej.  Na autostradach  telefony alarmowe są rozmieszczone między sobą w odległości jednej mili.

Przydrożne znaki są rozmieszczone na poboczu  w 10-metrowych odstępach. Pokazują one (w kilometrach), jaki dystans dzieli Cię od początku autostrady. Wskazują również kierunek najbliższego telefonu alarmowego.

4. Czekaj na pomoc

Na pomoc drogową oczekuj jak najdalej od jezdni i pobocza. Nie wracaj do samochodu i nie próbuj sam go naprawiać, nawet jeśli uważasz, że jest to proste zadanie.

5. Kiedy czujesz zagrożenie ze strony innej osoby 

Jeśli myślisz, że jesteś w niebezpieczeństwie, wróć do swojego samochodu przez drzwi po lewej stronie, zapnij pasy i zablokuj wszystkie drzwi. Jeśli czujesz, że zagrożenie minęło, jak najszybciej opuść pojazd.

UWAGA: Zdarza się, że nie masz możliwości z korzystania z przydrożnego telefonu awaryjnego np. gdy jesteś ranny lub niepełnosprawny. Wtedy, jak radzi kodeks drogowy, należy pozostać w pojeździe w zapiętych pasach i włączyć światła awaryjne.

Jeśli masz telefon komórkowy, należy wybrać numer 999 i powiadomić służby ratownicze, gdzie się znajdujesz. Jeśli w zasięgu Twojego wzroku widzisz znak drogowy, powiedz operatorowi, co jest na nim napisane - wówczas łatwiej Cię będzie zlokalizować.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Komentarz

i najwazniejsza zasada, trzymac tylki za barierkami !;)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama