Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Alkohol a ciąża

Alkohol a ciąża
Chociaż świadomość dotycząca skutków picia alkoholu w ciąży rośnie, nadal wiele ciężarnych pije napoje alkoholowe. ( Fot. Thinkstock)
Istnieje wiele szkół na temat spożywania alkoholu podczas ciąży. Czasami informacje te są sprzeczne, ponieważ każda kobieta (i każda ciąża) jest inna.
Reklama
Reklama

Rada rządu Wielkiej Brytanii to nie spożywać alkoholu podczas ciąży lub próby zajścia w ciążę. Jeśli, pomimo tego, zdecydujesz się wypić, upewnij się, że nie jest to więcej niż jedna, najwyżej dwie jednostki alkoholu (jedna jednostka to 8g alkoholu etylowego) najwyżej dwa razy w tygodniu.

Według rządu, jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, jest mało prawdopodobne, abyś wyrządziła krzywdę swojemu dziecku.

Próba zajścia w ciążę

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, musisz pamiętać o tym, że spożywanie przez Ciebie alkoholu ma negatywny wpływ na płodność. Picie zbyt dużej ilości alkoholu, a zwłaszcza upijanie się, może nawet prowadzić do poronienia w pierwszych etapach ciąży. Najlepiej jest nie pić w ogóle lub drastycznie zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu. Jeśli więc próbujesz zajść w ciążę, nie spożywaj więcej niż jedna lub dwie jednostki alkoholu dwa razy w tygodniu i unikaj upijania się.

Jeśli jesteś w ciąży

Kiedy ciężarna kobieta pije alkohol, dostaje się on do łożyska i może mieć wpływ na rozwój płodu. Dzieje się tak podczas całej ciąży, nie tylko kilku pierwszych tygodni. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do niskiej wagi dziecka przy porodzie, może też mieć negatywny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Taki stan jest znany jako płodowy syndrom alkoholowy (FAS).

Zwłaszcza upijanie się jest ryzykowne. Radzi się, aby unikać alkoholu i nie spożywać więcej niż jedną, dwie jednostki najwyżej dwa razy w tygodniu. Jedna jednostka alkoholu to 8 gram etanolu, a ilość jednostek zawartych w drinku zależy zarówno od jego objętości jak i mocy.

Alkohol i kamienie piersią

Alkohol przedostaje się do organizmu dziecka w malutkich ilościach zawartych w mleku matki. Dziecko wyczuje nieco inny zapach mleka, co może spowodować problemy z karmieniem, spaniem lub trawieniem. Najlepiej jest unikać spożywania alkoholu na jakiś czas przed karmieniem. Obojętne, czy karmisz czy nie, zalecana maksymalna dawka alkoholu w ciągu jednego dnia dla kobiet to dwie, trzy jednostki. Ograniczenie to jest ważne bez względu na to, czy pijesz codziennie, raz na tydzień czy okazjonalnie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/alcohol-medicines-drugs-pregnant.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama