Menu

Agencja nieruchomości

Agencja nieruchomości
Agencja nieruchomości pomoże znaleźć odpowiednie lokum - w wybranym przez Ciebie rejonie, w wybranej cenie i o preferowanym standardzie.
Reklama
Reklama

Jeżeli należysz do osób, które mogą pozwolić sobie na wydanie większej sumy pieniędzy na poszukiwanie lokum i jeśli nie masz czasu, żeby szukać mieszkania lub pokoju na własną rękę, warto udać się do agencji nieruchomości.

Pośrednikowi trzeba zapłacić za usługi, a ceny są zróżnicowane, w zależności od agencji (zaczynają się od ok. £150). Płaci się dopiero, gdy agent znajdzie odpowiedni lokal, a aby wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji, należy przedstawić następujące dokumenty:

 • paszport lub dowód osobisty (wydany w UE)
 • potwierdzenie zatrudnienia
 • wyciąg z konta
 • referencje
 • agencje często sprawdzają również historię kredytową klienta

Zasady wynajmu w Wielkiej Brytanii reguluje tzw.  Housing act. Zgodnie z nim wynajem można podzielić na czas nieokreślony oraz wynajem na czas określony - powyżej sześciu miesięcy. Większość Anglików wynajmuje mieszkanie na co najmniej na sześć miesięcy. Zdarzają się jednak czasem oferty dwu-, a nawet jednomiesięczne - w ogłoszeniach są one oznaczone jako short let.

Agent kontaktuje się z klientem, kiedy znajduje dla niego odpowiednią ofertę. Wtedy wspólnie oglądają mieszkanie. Z właścicielem (landlord) podpisuje się umowę o wynajem - tzw. Tenancy Agreement. Umowa określa warunki wynajmu i rezygnacji z niego. Należy zwrócić uwagę na to, aby przed wprowadzeniem się do mieszkania, sporządzić z właścicielem bądź agentem listę wyposażenia kuchni i pokoi, by uniknąć w ten sposób ewentualnych problemów, jeśli właściciel oskarży o zniszczenie bądź zgubienie czegoś z mieszkania.

Przed wprowadzeniem się do nowego lokum należy:

a) Wnieść depozyt - z reguły jest to równowartość miesięcznego czynszu. Po upływie umowy jest on zwracany. Jeśli chcesz się wcześniej wyprowadzić, możesz nie odzyskać depozytu z powrotem, chyba że nastąpił jakiś szczególny przypadek.

b) Czynsz za pierwszy miesiąc, później jest on płacony w zależności od umowy - co tydzień lub miesiąc.

c) Opłatę za sprawdzenie referencji dla agencji (o ile referencje referencje są wymagane), która najczęściej wynosi średnio 100 - 200 funtów za osobę.

Trzeba pamiętać o tym, że agencje nieruchomości dzielą się na dwa typy: "let only", czyli te, które zajmują się pośrednictwem tylko do momentu podpisania umowy o wynajem oraz "management", czyli te, które zajmują się pośrednictwem i sprawują opiekę nad mieszkaniem i przebiegiem wynajmu.

Trzeba być czujnym, gdyż zdarza się, że agencja chce wynająć mieszkanie w fatalnym stanie, nie informując o tym wcześniej klienta, a nawet starając się ukryć wady mieszkania. Trzeba także pamiętać o tym, żeby sprawdzić, czy agencja faktycznie chroni depozyt - jest to prawny wymóg.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama