Adopcja dziecka z zagranicy

14 marca 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Adopcja dziecka z zagranicy

Osoby, które adoptują dziecko z zagranicy mogą mieć prawo do 26 tygodni zwykłego urlopu adopcyjnego, bezpośrednio po którym zaczyna się trwający do 26 tygodni dodatkowy urlop adopcyjny. Drugi z partnerów, (partner/ka osoby adoptującej) może wziąć płatny urlop rodzicielski.

Ustawowy zasiłek adopcyjny (SAP) wynosi 112,75 lub 90% Twojej średniej tygodniówki, jeśli jest to mniej niż 112.75 funta. Dla tych, których dziecko przybyło do Wielkiej Brytanii po pierwszym kwietnia 2007 roku, SAP jest wypłacany przez 39 tygodni z całego urlopu.

Aby przysługiwał Ci urlop adopcyjny musisz mieć przepracowane co najmniej 26 tygodni (bez przerw) dla swojego obecnego pracodawcy i poinformować go o zamiarze wzięcia takiego urlopu. Aby przysługiwał Ci ustawowy zasiłek adopcyjny, musisz zarabiać więcej niż minimum krajowe (obecnie 87 funtów tygodniowo) ze względu na konieczność płacenia składek na ubezpieczenie społeczne .

Musisz zdecydować się na wzięcie urlopu od dnia przyjazdu Twojego dziecka lub od wybranej przez Ciebie daty (jednak nie później niż 28 dni po jego przyjeździe).

Musisz poinformować swojego pracodawcę o zamiarze wzięcia urlopu adopcyjnego w ciągu 7 dni od otrzymania oficjalnego powiadomienia (lub ukończenia 26 tygodnia pracy) i podać mu dokładną datę otrzymania oficjalnego powiadomienia, jak również spodziewaną datę przyjazdu dziecka. Musisz też powiedzieć (z 28 dniowym wyprzedzeniem), kiedy chcesz zacząć urlop i kiedy chcesz zacząć otrzymywać ustawowy zasiłek adopcyjny (SAP).

Aby starać się o ustawowy zasiłek adopcyjny, musisz dać swojemu pracodawcy następujące dokumenty:

* kopię oficjalnego powiadomienia, 28 dni przed datą, od której chcesz zacząć odbierać zasiłek,
* w ciągu 28 dni po przybyciu dziecka do Wielkiej Brytanii musisz dostarczyć potwierdzenie daty przybycia (np. bilety lotnicze lub kopie zezwolenia na jego pobyt w kraju).

Pracownicy adoptujący krewnego z zagranicy mogą ubiegać się o zasiłek, jeżeli uznani są za odpowiednie osoby do pełnienia funkcji rodzica zastępczego.

Oficjalne powiadomienie dotyczące adopcji dziecka z zagranicy to pismo dotyczące procesu adopcji, które jest dostarczane prze odpowiednie władze lokalne w Twoim mieście, władzom lokalnym za granicą (skąd dziecko pochodzi); lub potwierdzenie dziecka że osoba adoptująca je ma do tego prawo i została uznana za odpowiednią do zostania rodzicem zastępczym.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 2 kwietnia 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.2075 zł 0.05 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.5769 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.1917 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.3319 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9675 zł 0.03 zł

Przelicznik walut

na
Reklama