Menu

Aborcja

Aborcja
Wiele Polek mieszkających na Wyspach nie wie, że - w przeciwieństwie do Polski - w Wielkiej Brytanii aborcja jest legalna.
Reklama

W Anglii, Walii i Szkocji aborcja jest legalna (reguluje to Abortion Act z 1967 roku) do 24-ego tygodnia ciąży, aczkolwiek w niektórych przypadkach także po upływie tego okresu. Lekarz ma prawo przerwać ciążę, jeśli uważa, że będzie ona szkodliwa dla psychicznego bądź fizycznego zdrowia matki lub dziecka, lub kiedy uważa, że usunięcie ciąży będzie bezpieczniejsze niż jej zachowanie.

Dwóch lekarzy podpisem musi poświadczyć, że aborcja, która ma mieć miejsce jest legalna, czyli, że np. kobieta nie jest w 30-tym tygodniu ciąży, jednak nie muszą badać jej osobiście.

Jeśli życie kobiety jest zagrożone lub występują anomalia w rozwoju płodu, nie ma limitu czasowego, jeśli chodzi o aborcję i zabiegi wykonywane są w szpitalach NHS.

Na czym polega aborcja?

Wybór metody aborcji zależy od czasu trwania ciąży.

Aborcja farmakologiczna (do 9. tygodnia)

Podaje się dwa środki, w odstępie 6-8 godzin lub 1-3 dni. Nie trzeba zostać w klinice na noc. Podczas pierwszej wizyty podawana jest doustnie pierwsza tabletka. Jest to środek o nazwie mifepriston. Mifepriston wstrzymuje działanie progesteronu na macicę. Hamuje to rozwój ciąży i złuszczanie się wyściółki macicy. Pomiędzy wizytami mogą pojawić się działania uboczne - krwawienie, nudności i wymioty. Podczas drugiej wizyty podaje się tabletki zawierające prostaglandynę (mizoprostol), które wprowadzane są do pochwy. Wywołuje to skurcze macicy i krwawienie. Większość kobiet może po włożeniu tabletek udać się do domu, z zaleceniami odnośnie do dalszego postępowania. Poronienie na ogół występuje w ciągu 4-6 godzin. Krwawienie z pochwy nie oznacza jeszcze, że nastąpiło całkowite poronienie. Konieczna może być dodatkowa wizyta u lekarza lub kontrola telefoniczna dla sprawdzenia, czy środki były skuteczne.

Od 9 do 23 tygodni i 5 dni

Podawane są dwa środki w odstępie 24-28 godzin. Konieczne może być pozostanie na noc w klinice. Podczas pierwszej wizyty pacjentka przyjmuje doustnie jedną tabletkę (mifepriston). W przypadku ciąży powyżej 22 tygodni konieczne może być przeprowadzenie dodatkowego zabiegu. Do macicy wprowadzana jest igła i do serca płodu wstrzykiwany jest środek zatrzymujący pracę serca. Zabieg ten może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub pod lekką narkozą. Podczas drugiej wizyty pacjentka przyjmowana jest na oddział leczniczy. Do pochwy, w okolice szyjki macicy, wkładane są tabletki mizoprostolu. Środek ten wywołuje skurcze macicy oraz krwawienie. U pacjentki mogą występować nudności, wymioty lub biegunka. Pacjentka otrzymuje środki przeciwbólowe oraz leki łagodzące inne objawy towarzyszące poronieniu. Co 3 godziny podawane są dopochwowo lub doustnie 2 tabletki mizoprostolu do czasu wystąpienia poronienia. Poronienie na ogół występuje w ciągu 6-8 godzin od podania mizoprostolu, ale w niektórych przypadkach konieczne może być pozostanie na noc w klinice.

Aborcja chirurgiczna

Metoda próżniowa ręczna

Zabieg może być przeprowadzany na sali operacyjnej lub w pokoju zabiegowym. Pacjentce podany zostaje doustny środek przeciwbólowy, a w szyjkę macicy wstrzykuje się środek znieczulający. W razie potrzeby podaje się też Entonox (mieszankę podtlenku azotu z tlenem, tzw. gas and air). Szyjka jest delikatnie rozszerzana przy pomocy metalowych rozszerzaczy i macica jest opróżniana przy pomocy ręcznej lub elektrycznej pompki. Cały zabieg zwykle trwa 10-15 minut, a odpoczynek po zabiegu około 30-45 minut. Pozostanie na noc w klinice nie jest konieczne.

Metoda próżniowa

Zabieg wykonuje się na sali operacyjnej. Do żyły w ręce wstrzykuje się krótko działający środek znieczulający. Szyjka jest rozszerzana przy pomocy  metalowych rozszerzaczy, a macica opróżniana przy pomocy ręcznej lub elektrycznej pompki. Zabieg trwa 10-15 minut, odpoczynek po zabiegu 1-2 godzin. Pozostanie na noc w klinice nie jest konieczne.

Rozszerzenie szyjki macicy i wyłyżeczkowanie (D&E)

Przed zabiegiem konieczne jest przygotowanie szyjki. Pacjentce podaje się mizoprostol, który zmiękcza szyjkę. Do szyjki wprowadza się rozszerzacze. W przypadku ciąży powyżej 22 tygodni konieczne może być przeprowadzenie dodatkowego zabiegu w dzień poprzedzający aborcję. Do macicy wprowadza się igłę, a do serca płodu wstrzykuje się środek zatrzymujący pracę serca. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub pod lekką narkozą. Pacjentka może wrócić do domu i zgłosić się do kliniki następnego dnia celem usunięcia zawartości macicy. Rozszerzenie i wyłyżeczkowanie wykonuje się na sali operacyjnej pod lekką narkozą. Zawartość macicy usuwana jest kleszczami. Resztki tkanki ciążowej usuwa się metodą próżniową. Pozostanie na noc w klinice nie jest konieczne. Najczęściej kobiety opuszczają klinikę po 6 godzinach.

Zanim zdecydujesz się na zabieg

Nie jesteś pewna, co zrobić? Zajrzyj tutaj - być może pomoże Ci się to uporać ze swoimi uczuciami i podjąć decyzję zgodną z tym, czego naprawdę chcesz.

Jeśli zdecydujesz się na zabieg, możesz zareagować na całą sytuację w najbardziej zaskakujący sposób. Możesz być zdruzgotana, potrzebować wakacji, ale możesz odczuć ulgę i poczuć się lepiej.

Tutaj możesz znaleźć lokalną placówkę BPAS, w której dokonywane są zabiegi, udzielane porady oraz oferowana pomoc.

Skontaktuj się z British Pregnancy Advisory Service.

  Komentarze
  • Aga aga
   4 stycznia 2012, 13:16

   Co ma na celu ten artykuł? Czy ma być zachętą do morderstwa i poniesienia idących za tym konsenkwencji np.,emocjonalnych... Nie ważne czy w UK aborcja jest prawnie dozwolona bo prawo boże stoi ponad prawem ludzkim, zawsze tak było i tak zostanie.Historia dowodzi, ze człowiek od zarania dziejów podejmując jakąś decyzję szkodzi drugiemu, właśnie dlatego,że nie uwzględnia praw bożych,,Człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie"Kaznodziei 8:10 dlatego sam stwórca nas zachęca,,Zważaj na niego na wszystkich swych drogach, a on wyprostuje twe ścieżki"Przysłów 3:6,nawet te najbardziej kręte.

  • Koneser koneser
   18 maja 2013, 18:31

   "Prawo Boze" brzmi to jak "Sad bozy" podczas palenia czarownic jak sie spali to jest neiwinna jak nie to jest czarownica i trzeba ja utopic! A co do Aborcji to nie jest to Polska i ciesze sie ze kobiety maja prawo wyboru! Aborcja nie jest przymusem jesli jest to sprzeczne z twoja religia to nie musisz jej dokonywac ale dla was katolikow to za malo sami jestescie przeciwni i chcecie za innych decydowac. Zawsz mnie bawi ten caly cyrk z kosciolem i dewotami ktorzy ktorzy sa tak prawi ze beda za innych decydowac przyjerzdzacie do UK i chcecie zmieniac ten kraj ku waszemu upodobaniu?

  • Koneser koneser
   18 maja 2013, 18:34

   Szczescie cale ze nie macie tu NIC do powiedzenia i nie zdeformujecie tego spoleczenstwa pod modle watykanu. A ludzie maja prawo do informacji na temat aborcji i do jej przeprowadzenia.

  • Koneser koneser
   18 maja 2013, 18:36

   @marcin zgadzam sie w 100% zwlaszcza ze ksiadz jak dla mnie to zaden autorytet jaki i pastor lub rabin i az mnie trzesie na mysl ze ma jakikolwiek wplyw na moje zycie. Kazda religia ma swoje basnie i mity dobre do poduszki ale zaby brac to na powaznie?

  • Koneser koneser
   18 maja 2013, 18:38

   @aga aga "...Człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie..." to moze porozmawiamy o zlotych czasach kiedy to kosciol prostowal te drogi ta epoka zwana byla sredniowieczem.

  • Karola
   18 sierpnia 2015, 22:50

   mordowanie dzieci w łonach "matek" - gdzie powinny być najbezpieczniejsze. matka decyduje sie na zabicie dziecka poprzez wstrzyknięcie trucizny do serca. Kiedys cos takiego zrobił weterynarz w stosunku do mojego chorego psa. Do dziś jest mi przykro, jak o tym myślę.

  • Pesymistka
   20 lutego 2016, 20:55

   Aborcja to jest to co uznam za coś dobrego. Skoro 3 metody antykoncepcji zawiodły. Mam 3 dzieci z jednym partnerem gdy bralam tabletki drogie dziecko gdy miałam implant w ręce a trzecie ze spirala. Mam teraz spiralę mirene i jak ta zawiedzie to poddam się aborcji. Więc jestem jak najbardziej za.

  • Ana
   21 marca 2016, 15:15

   Matki dokonujące w ten sposób zabicia dziecka, powinne być sądzone z paragrafu jak morderstwo z premedytacją.

  • Zaklin
   3 maja 2016, 17:49

   Jakie dziecko to jeszcze fasolka,a po drugie to lepiej usunąć zanim stanie sie człowiekiem niż zabić lub oddac czy wyrzucić juz urodzone dzieciątko!

  • Tobi
   21 lipca 2016, 22:53

   Wszystkich zaślepionych w wierze chrześcijan proszę o jak najszybsze spotkanie się z "twórcą", proponuję przypadkowe wypadnięcie z okna. Przestańcie zatruwać społeczeństwo, wiara była dobra, gdy nasza wiedza o świecie była minimalna. Pomagało nam to w wytłumaczeniu tego czego nie rozumieliśmy, ale czasy się zmieniły. Wygińcie jak najszybciej, albo dostosujcie się do racjonalnych praw, a nie bożych. A tak w ogóle to wasze boże prawa były spisane przez człowieka. Zabawne, że teraz również jest wielu tzw. mesjaszy rozmawiających z bogiem. Tylko, że aktualnie zamykamy ich w psychiatryku.

  • Atae
   18 sierpnia 2016, 15:45

   Wbrew większości komentarzy, nie trzeba być katolikiem ani osobą religijną aby nie popierać segregacji na "nadludzi" i "podludzi"

  • Mama
   17 maja 2017, 14:06

   z całym szacunkiem dla powyzszych komentarzy. nie potrafilabym zyc gdybym oddala swoja kruszyne do adopcji lub porzucila . potepiam aborcje , lecz co jest gorsze?? pozwolic zyc dziecku samotnie bez matczynej milosci zawsze z nie zapelniona niczym pustka w sercu czy wziasc tabletke i miec szanse w przyszlosci dorosnac do bycia najlepsza matka na swiecie. nikt nie ma prawa osadzac . odpowiedzialne i trudne decyzje swiadcza o twoim psychicznym rozwoju. Niestety zawsze mozesz zostac oszukana zdradzona czasem jestes w stanie sie podniesc.ale czasem niestety nie.Bóg dal nam rozum i prawo wyboru.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł
  Reklama