Menu

Praktyki zawodowe

 Praktyki zawodowe
Praktyki są doskonałym wprowadzeniem do wykonywania zawodu. (Fot. Getty Images)
Jeśli masz od 16 do 24 lat i marzysz o pracy, która gwarantuje doskonałe szkolenie, praktyka zawodowa może być tym, czego szukasz. Praktykanci uczą się, pracując - rozwijają swoje umiejętności oraz wiedzę, zyskując kwalifikacje oraz jednocześnie zarabiając pieniądze.
Reklama

Praktyki zawodowe – ucz się i zarabiaj

Aby zapewnić sobie najlepsze perspektywy na karierę, musisz rozwijać swoje umiejętności w czasie kiedy pracujesz. Praktyki zawodowe dają szansę na naukę oraz uzyskanie powszechnie honorowanych kwalifikacji z jednoczesną cotygodniową pensją. Jest ponad 180 różnych rodzajów praktyk zawodowych do wyboru w ponad 80 sektorach przemysłu. Łącznie z księgowością, marketingiem, budownictwem oraz produkcją jedzenia i napojów.

W obrębie każdego sektora możesz wybierać między praktyką zawodową a zaawansowaną praktyką zawodową. Która opcja jest dla Ciebie odpowiednia, zależy od Twoich zainteresowań, Twojego doświadczenia oraz możliwości na danym polu.

Ile trwa praktyka zawodowa?

Większość praktyk trwa 12-24 miesięcy, choć niektóre trwają nawet do kilku lat. Dokładny czas trwania będzie zależał od zawodu, który wybierzesz, Twoich zdolności oraz potrzeb pracodawcy.

Czas, który przeznaczysz na naukę może wynosić od 100 do 1 000 godzin w zależności od profesji.

Czy praktyki zawodowe to coś dla Ciebie?

Najpierw będziesz musiał zdecydować, który model kariery zawodowej pasuje Ci najbardziej. Potem będziesz musiał zdecydować, czy potrafisz na przemian pracować oraz zdobywać doświadczenie jednego dnia, a drugiego studiować na (przykładowo) uniwersytecie.

Wybór odpowiedniego kierunku

Możesz szukać kursów po przedmiotach na stronie www.gov.uk. Doradca ds. nauki może dać Ci obiektywną poradę poprzez telefon lub e-mail, aby pomóc wybrać odpowiedni kierunek. Jest prawie milion kierunków dostępnych w Wielkiej Brytanii. Wiele kierunków ma na celu uzupełnienie kwalifikacji i nie ma żadnych wymagań rekrutacyjnych oprócz chęci do nauki.

Możesz szukać kierunku poprzez www.gov.uk:

 • Użyj szybkich lub zaawansowanych opcji wyszukiwania.
 • Przeglądaj kierunku po przedmiotach.
 • Szukaj college'u lub ośrodka nauki.

Uzyskaj poradę o odpowiednich dla Ciebie kierunkach

Po darmową i bezstronną poradę o odpowiednich kierunkach, zadzwoń ną darmową infolinię National Careers Service: 0800 100 900. Linie są otwarte od 8.00 do 22.00, siedem dni w tygodniu.

Jeśli chcesz uzyskać poradę odnośnie nauki i kariery, będziesz miał umożliwione trzy rozmowy telefoniczne. Pomogą Ci one zidentyfikować Twoje cele, śledzić Twój rozwój i pomóc Ci z CV, rozmowami kwalifikacyjnymi i planem działania.

Nauka pasująca do Twojego stylu życia

Możesz zdecydować się na regularną naukę lub uczyć się w sposób, który Ci pasuje. Możesz wybrać, czy chcesz uczyć się w dzień czy wieczorem, dziennie czy zaocznie i jak długo ma trwać Twój kurs - kilka godzin czy kilka lat. E-learning korzysta z nowoczesnej technologii i umożliwia Ci dopasowanie nauki do stylu życia. Możesz uczyć się "w biegu" lub w domu i dokładnie wtedy, kiedy masz czas.

Nauka, jeśli masz specjalne potrzeby

Jeśli jesteś niepełnosprawny lub masz problemy z nauką, Learning Support Advisor lub inny członek personelu może Ci pomóc. Będę oni mogli doradzić Ci w sprawie dostępnego wsparcia. Wszystkie college mają również tzw. "Disability Statement", który informuje Cię, w jaki sposób college może pomóc.

Kto może ubiegać się o praktykę zawodową?

Nie istnieją żadne ustalone warunki wstępne, jeśli chodzi o praktyki zawodowe. Jednakże dla niektórych, bardziej technicznych praktyk zawodowych, na świadectwie ukończenia szkoły średniej mogą być wymagane oceny A*-C z matematyki, języka angielskiego oraz nauk ścisłych.

Aby się zakwalifikować, musisz:

 • mieszkać w Anglii,
 • nie uczyć się w pełnym wymiarze godzin, oraz
 • mieć od 16 do 24 lat.

 Umiejętności

Wszystkie praktyki zawodowe (oraz zaawansowane praktyki zawodowe) prowadzą do zdobycia następujących umiejętności:

 • Narodowe kwalifikacje pracy (a National Vocational Qualification (NVQ)) na poziomie 2 lub 3.
 • Kluczowe umiejętności takie jak: praca w grupach, rozwiązywanie problemów, komunikacja oraz używanie nowych technologii.
 • (w większości przypadków) Certyfikat techniczny (a Technical Certificate) taki jak: BTEC or City & Guilds Progression Award.

Dalsza nauka

Umiejętności, które nabywasz jako praktykant, mogą Ci pomóc w uzyskaniu wyższego wykształcenia.

Praktyki zawodowe jeśli masz mniej niż 16 lub ponad 25 lat

Praktyki zawodowe dla młodych

Jeśli masz od 14 do 16 lat, mógłbyś poznać smak prawdziwej pracy podczas nauki dzięki praktykom zawodowym dla młodych.

Przygotowanie zawodowe w klasach 10-11

Prawdopodobnie będziesz uczestniczył w przygotowaniu zawodowym w którymś momencie klasy 10 lub 11. Jest to doskonała szansa na poczucie smaku prawdziwej pracy oraz możliwość uzyskania informacji jakich umiejętności będziesz potrzebował w świecie pracy. Przygotowanie zawodowe może być bardzo pomocne, jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaki model kariery zawodowej wybrać. Miejsce pracy jest Twoją szansą na spędzenie czasu poza salą lekcyjną przy jednoczesnej możliwości przyuczenia się do poszczególnej pracy.

Podczas pracy będziesz w stanie zobaczyć, jakich umiejętności poszukują pracodawcy oraz kiedy przeprowadzany jest nabór. Dostaniesz także szansę, aby rozwijać swoją pewność siebie oraz umiejętność nawiązywania kontaktów. Ułatwi Ci to pracę z innymi ludźmi, studia wyższe, a także przyszłą karierę zawodową.

Jeśli chodzi o szkoły, miejsca pracy są dostępne jedynie w klasach 10-11. Nie ma możliwości uzyskania miejsca pracy do czasu osiągnięcia wieku właściwego dla 10-11 klasy.

Rodzaje przygotowań zawodowych

Miejsca pracy w pełnym wymiarze godzin

Rodzaj przygotowania zawodowego, który najprawdopodobniej zostanie Ci zaoferowany to miejsce pracy w pełnym wymiarze godzin. Będziesz pracował w biznesie lub firmie przez 1-3 miesięcy zazwyczaj w identycznym wymiarze czasowym tak, jak inni ludzie, którzy tam pracują.

Rozszerzone miejsca pracy

Kolejnym rodzajem przygotowania zawodowego, które może zostać Ci zaoferowane jest rozszerzone miejsce pracy. Podczas tego rodzaju pracy będziesz spędzał jeden dzień każdego tygodnia w miejscu pracy przez wiele miesięcy. Jeżeli uczęszczasz do szkoły średniej o praktycznym profilu takim jak: inżynieria lub sztuka i projektowanie, rozszerzone miejsce pracy może nawet być częścią Twojego kursu.

Praktyka dla młodych

Rozszerzone przygotowanie zawodowe jest główną częścią programu "Praktyka dla młodych", który jest obecnie oferowany przez coraz większą liczbę szkół. Uczęszczasz do szkoły według zwykłego planu zajęć, przeznaczając klasach 10-11 50 dni w na zdobywanie doświadczenia u pracodawcy, firmie organizującej ćwiczenia lub szkole wyższej. W tym czasie będziesz kształtował w sobie związane z pracą kwalifikacje takie jak Narodowe kwalifikacje pracy (NVQs).

Jeśli ukończysz program, będziesz mógł szybciej iść w stronę praktyki w pełnym wymiarze godzin w wybranej przez siebie dziedzinie. Jednakże będziesz mógł również zdecydować o pozostaniu w szkole lub szkole wyższej w pełnym wymiarze godzin. Zapytaj swoich nauczycieli, czy praktyki dla młodych są dostępne w twojej szkole.

Jak zorganizować sobie miejsce pracy?

Zazwyczaj to Twoja szkoła organizuje miejsca pracy oraz dba o to, aby wszelkie dokumenty zostały wypełnione poprawnie. Natomiast Ty będziesz potrzebny do zadecydowania o tym, w jakim sektorze chciałbyś pracować oraz co chciałbyś osiągnąć podczas pracy.

Zastanów się na przedmiotami, których się uczysz oraz nad modelem kariery zawodowej, który chciałbyś wybrać w przyszłości. Następnie dowiedz się, czy Twoja szkoła ma już kontakt z firmą, która pasowałaby do Twoich potrzeb. Jeżeli szkoła nie dysponuje ww. kontaktem, być może będzie w stanie zdobyć takowy. Jednakże, to zajmuje trochę czasu, więc zadbaj o to, aby dostatecznie wcześnie poinformować o swoich planach odnośnie miejsca pracy.

Wykorzystaj maksymalnie swoje miejsce pracy

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swoje miejsce pracy, jest kilka wskazówek, które powinieneś wziąć pod uwagę przed i po okresie pracy.

Zapewne otrzymasz mentora bądź osobę nadzorującą Twoje miejsce pracy. Ta osoba, pierwszego dnia, zaznajomi Cię z panującymi zasadami oraz powie wszystko, co musisz wiedzieć, a także odpowie na wszelkie Twoje pytania. Osoba nadzorująca upewni się, czy aby na pewno rozumiesz zasady dotyczące ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa oraz twoje obowiązki z tytułu podjęcia pracy.

Zapewne Twoja szkoła poprosi o to, aby prowadzić zapis przebiegu Twojej pracy, a więc pamiętaj żeby zapisywać, co w ciągu dnia zrobiłeś oraz ewentualnie jakieś komentarze z Twojej strony.

Powinieneś także pamiętać, aby zachowywać się w sposób wykwalifikowany za każdym razem podczas pracy. Być może będą takie dni, kiedy będziesz miał niewiele do roboty lub ludzie, z którymi będziesz pracował będą zbyt zajęci, aby Ci wszystko tłumaczyć - bądź cierpliwy.

Gdy twój czas pracy dobiegnie końca, przejrzyj notatki które w jego trakcie zrobiłeś i pomyśl sobie, co osiągnąłeś i jak Ci poszło. Powinieneś także oczekiwać jakichś komentarzy od Twojego pracodawcy. Jeśli jednak tego nie uczyni, zapytaj go o nie.

Możesz również uznać za stosowne, aby dodać informację o Twoim miejscu pracy do Twojego CV, jeżeli rozważasz ubieganie się o pracę na czas wakacji bądź inną w niepełnym wymiarze godzin.

Praktyki zawodowe dla dorosłych

Wiedza (The Learning) oraz Rada umiejętności (Skills Council) są obecnie w trakcie rozwijania projektu „Praktyki zawodowe dla osób dorosłych" z przeznaczeniem dla osób powyżej 25 roku życia. Praktyki zawodowe dla dorosłych będą zawierać elementy zwykłej praktyki zawodowej łącznie z Kluczowymi umiejętnościami oraz narodowe kwalifikacje (NVQs)

Próby będą przeprowadzane w następujących sektorach przemysłu:

 • Inżynieria.
 • Budownictwo.
 • Zdrowie.

Dowiedz się więcej

Aby dowiedzieć się więcej na temat praktyk zawodowych, łącznie z tym jak się o nie ubiegać, proszę połącz się z darmową infolinią praktyk zawodowych - 08000 150 600. Możesz również użyć poniższego łącza, aby poprosić doradcę do spraw praktyk zawodowych, aby do Ciebie oddzwonił - połączenia są darmowe dla telefonów stacjonarnych oraz komórkowych na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Względnie, możesz odwiedzić Praktyki zawodowe w Internecie, gdzie możesz poprosić o pakiet informacji.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł
  Reklama