Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawie połowa Polaków sprząta kilka razy w tygodniu

Prawie połowa Polaków sprząta kilka razy w tygodniu
Polacy cenią sobie porządek, ale nie zawsze mają czas na sprzątanie. (Fot. Getty Images)
Między bajki można włożyć żartobliwe powiedzenie, że polski dom rozpoznajemy po śmietniku pod zlewem i porządkach w sobotę. Najnowsze badanie pokazuje, że aż 4 na 10 Polaków swoje cztery kąty sprząta kilka razy w tygodniu. Co bardziej pedantyczni potrafią spędzić na porządkach powyżej ośmiu godzin tygodniowo.
Advertisement
Advertisement

Jedynie nieco ponad 2 proc. Polaków nie przywiązuje większej wagi do porządków, a o tym, że trzeba zaprowadzić ład w domu, przypomina sobie rzadziej niż raz w miesiącu. Dla zdecydowanej większości Polaków dbanie o domowe otoczenie to codzienność. 42,8 proc. rodaków deklaruje, że sprząta kilka razy w tygodniu, dla 28,25 proc. to cotygodniowa rutyna, nieco mniej, bo 22,9 proc. respondentów przyznaje, że o ład w domu dba codziennie.

Porządki w mieszkaniu najczęściej zajmują nam 2-2,5 godziny tygodniowo. Tak to wygląda u prawie jednej trzeciej (30,3 proc.) uczestników sondażu marki Batmaid przeprowadzonego na grupie 2 tys. respondentów. Co czwarty Polak poświęca na tę czynność nieco mniej czasu, bo tylko 1-1,5 godziny.

Z kolei u co piątego badanego sprzątanie zajmuje 3-3,5 godziny, a u co dziesiątego 4-4,5 godziny. Pedanci, w mieszkaniach których sprząta się ponad 8 godzin tygodniowo, stanowią margines - takich osób jest jedynie ok. 2 proc.

Jak pokazało badanie przeprowadzone przez szwedzką markę dostarczającą usług porządkowych, Polacy cenią sobie porządek, ale to nie oznacza, że lubią lub mają czas na sprzątanie. Respondenci nie ukrywają, że przy nadmiarze obowiązków lub awersji do odkurzacza i mopa korzystają z pomocy profesjonalistów.

Spośród osób, które zatrudniają taką pomoc, 36 proc. respondentów wyjaśnia wprost, że nie lubi sprzątać, ponad 33 proc. decyduje się na takie rozwiązanie, gdy nie ma czasu na domowe obowiązki. Dwóch na dziesięciu Polaków zatrudnia pomoc, gdy barierą okazuje się sprawność fizyczna i względy zdrowotne.

Ci, którzy decydują się przekazać obowiązki w ręce innych, najczęściej polegają na rekomendacjach znajomych – dla 63 proc. badanych to najważniejsze kryterium przy zatrudnianiu pomocy.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 12.08.2022
GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement