Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Noszenie kolczyków było modne już 150 tysięcy lat temu!

Noszenie kolczyków było modne już 150 tysięcy lat temu!
Zespół archeologów prowadzących wykopaliska w Maroku dokonał sensacyjnego odkrycia. (Fot. Getty Images)
Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w jednej z jaskiń w Maroku znaleziono muszelki, które były używane jako ozdobne kolczyki. Zdaniem archeologów, mogą sobie liczyć nawet 150 tys. lat. O odkryciu informuje pismo 'Science Advances'.
Advertisement

Zespół fierowany przez Stevena L. Kuhna z University of Arizona College of Social and Behavioral Sciences (USA), odkrył 33 koraliki podczas prac badawczych prowadzonych w latach 2014-18 w jaskini Bizmoune niedaleko miasta Essaouira w Maroku. W badaniach uczestniczyli naukowcy marokańscy i francuscy.

Każda muszelka mierzy nieco ponad centymetr średnicy, zostały w nich wywiercone otwory. Naukowcy stwierdzili, że mają one 142-150 tys. lat, co pozwala stwierdzić, że używanie ozdób jest zapewne jeszcze starsze. W północnej Afryce znajdowano już podobne ozdoby, jednak nie były aż tak stare. Najstarsze znalezione dotąd kolczyki były "młodsze" o ok. 10 tys. lat od znalezionych w jaskini Bizmoune.

Jak wyjaśnia Steven L. Kuhn z University of Arizona College of Social and Behavioral Sciences (USA), używanie biżuterii wynikało nie tylko z chęci upiększenia się, ale było również sposobem komunikowania innym np. swojego statusu społecznego. Znalezione muszelki reprezentują najstarszą znaną formę komunikacji niewerbalnej wśród ludzi. "Prawdopodobnie były sposobem wyrażania swojej tożsamości poprzez ubiór" – wyjaśnia Kuhn.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 29.11.2021
GBP 5.5531 złEUR 4.6982 złUSD 4.1627 złCHF 4.5013 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement