Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jowisz jest dzisiaj najbliżej Ziemi od prawie 60 lat!

Jowisz jest dzisiaj najbliżej Ziemi od prawie 60 lat!
Zdjecie Jowisza wykonane przez sondę Voyager. (Fot. PAP/Andrzej Rybczyński)
Jowisz najbardziej jak to możliwe zbliży się dzisiaj do Ziemi, a do tego ustawi się w opozycji do Słońca. Dzięki temu nawet przy pomocy zwykłej lornetki albo prostej lunety będzie można obserwować jego cztery największe księżyce i to praktycznie przez całą noc. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce prawie 60 lat temu i szybko się nie powtórzy.
Advertisement
Advertisement

W poniedziałkową noc Jowisz znajdzie się "zaledwie" 591,3 mln km do Ziemi - ostatnio tak blisko naszej planety był w 1963 roku. Będzie to więc rzadka i doskonała okazja, by dobrze mu się przyjrzeć.

A ponieważ akurat tak się złożyło, że tego dnia Jowisz będzie też w opozycji do Słońca, to gdy tylko ono zniknie za horyzontem, po przeciwnej stronie nieba zacznie wschodzić największa planeta Układu Słonecznego. Nie trzeba więc będzie prowadzić obserwacji z zegarkiem w ręku, bo Jowisz widoczny będzie praktycznie przez całą noc.

Co więcej, do tych obserwacji nie będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt. "Przez dobrą lornetkę na powierzchni Jowisza powinno być widać wielobarwne pasy, a przynajmniej pasmo środkowe, a także trzy lub cztery największe, tzw. Galileuszowe satelity Jowisza" - zapewnił w komunikacie NASA Adam Kobelski, astrofizyk z Centrum Lotów Kosmicznych im. George’a C. Marshalla w Huntsville w stanie Alabama.

I dodał: "Poza Księżycem Jpowisz powinien być jednym z najjaśniejszych, jeśli nie najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie".

Jowisz to piąta w kolejności od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. (Fot. Getty Images)

Opozycja Jowisza do Słońca, czyli takie ustawienie ciał niebieskich, że z naszego, ziemskiego punktu widzenia Słońce i Jowisz są dokładnie po przeciwnych stronach nieba, ma miejsce co 13 miesięcy. Ta, do której dojdzie dzisiaj, będzie jednak wyjątkowa ze względu na bliskość Jowisza i Ziemi.

Wynika to z tego, że orbity, po których poruszają się planety Układu Słonecznego, nie są idealnymi okręgami, lecz wydłużonymi elipsami. Dlatego kiedy się "mijają", w zależności od tego, w którym miejscu się to dzieje, odległość pomiędzy nimi jest różna. Tak blisko Ziemi jak dzisiaj Jowisz był ostatnio 59 lat temu.

Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego - jego średnica wynosi prawie 143 tys. km. Dla porównania, odległość od Ziemi do Księżyca jest zaledwie 2,6 razy większa. Dlatego też Jowisza łatwo zaobserwować nawet gołym okiem - jest jednym z najjaśniejszych punktów na niebie.

Jeśli niebo nie będzie zachmurzone, widok może być wyjątkowy... (Fot. Getty Images)

Korzystając z okazji, że jest wyjątkowo blisko, warto wziąć lornetkę lub lunetę i spróbować dojrzeć jego księżyce. Io, Europa, Ganimedes i Kalisto to cztery największe, nazywane są Galileuszowymi, bo to ten słynny astronom odkrył je w 1610 roku. Do tej pory odkryto 79 księżyców Jowisza, z czego tylko 53 zostały nazwane.

Od sześciu lat planetę okrąża Juno, sonda kosmiczna NASA, która dostarczając naukowcom zdjęć i danych dotyczących atmosfery, struktur i pola magnetycznego tej gigantycznej planety. Niedawno podjęto decyzję o przedłużeniu misji Juno do 2025 roku.

Natomiast w październiku 2024 roku ma wystartować statek kosmiczny Europa Clipper, który zbada znany z lodowej skorupy i ogromnego oceanu księżyc Jowisza. Dotrze do niego w kwietniu 2030 r.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 02.12.2022
GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement