Menu

Co oznacza ziewanie u lwów?

Co oznacza ziewanie u lwów?
Wspólne ziewanie to bardzo ważny aspekt życia w stadzie... (Fot. Getty Images)
Badacze obserwujący zwierzęta w Afryce Południowej zauważyli, że lew jest ponad 139 razy bardziej skłonny do ziewania, jeśli zrobił to inny członek jego stada. Jak tłumaczą, w przypadku lwów kopiowanie zachowań, takich jak ziewanie, pomaga m.in. wzmacniać więzi w grupie.
Advertisement

Doskonale wiemy, jak bardzo zaraźliwe potrafi być ziewanie. Jednak w przypadku lwów spełnia ono bardzo zaskakującą funkcję. Filmując 19 lwów, w dwóch grupach, w Rezerwacie Makalali w Południowej Afryce, badacze z Uniwersytetu w Pizie stwierdzili, że zaraźliwe ziewanie jest bardzo powszechne wśród kotów. Co ważniejsze, odkryli, że lwy również naśladowały zachowania, które nastąpiły po ziewaniu. "Czasami opóźnienie między działaniami dwóch lwów było tylko kwestią sekund" - relacjonuje etolog Elisabetta Palagi, autorka publikacji w czasopiśmie "Animal Behaviour".

"Jeśli jeden lew ziewnął, a potem wstał i ruszył w inne miejsce, inny kot prawie na pewno zrobi to samo" - tłumaczą naukowcy, którzy są przekonani, że takie zsynchronizowane zachowanie umożliwia stadu lepszą "pracę zespołową", znajdowanie pożywienia i dostrzeganie zagrożeń dla grupy. Według nich te zwierzęta ziewają z różnych powodów - czasami jest to stan przejściowy z czuwania do snu, innym razem jest to forma komunikacji.

"Dzikie lwy ze względu na ich wysoką, zsynchronizowaną aktywność grupową są dobrym modelem do badania zarówno spontanicznego ziewania wynikającego z przyczyn fizjologicznych, jak i, być może, ziewania zaraźliwego, związanego z komunikacją społeczną" - napisali naukowcy i powiązali zaraźliwe ziewanie u lwów z formą ćwiczeń zespołowych.

"Lwy wykonują wspólnie wiele codziennych czynności. Mają na przykład wysoce zorganizowane polowania i opiekę nad młodymi. W oczywisty sposób muszą zsynchronizować ruch oraz komunikować się i przewidywać działania swoich towarzyszy" – wyjaśnia Palagi.

Jest to pierwsze tego rodzaju badanie, które pokazuje, że ziewanie może być częścią większego zsynchronizowanego zachowania w lwiej społeczności. 

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 11.05.2021
GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement