Jak rozmawiać z kotem i rozumieć jego odpowiedzi?

To prawda - ludzie i koty, podobno jak kury i ryby czy słonie i pszczoły, nie są gatunkami, które są stworzone do komunikacji ze sobą. Co nie znaczy, że nie istnieje furtka, aby spróbować "oszukać" naturę.
Naukowcy wiedzą już, w jaki sposób można wysłać konkretny sygnał do swojego kota. Kluczem są jednak nie usta i wydawane dźwięki, a oczy - np. ich zwężanie. Komunikacja nie może być jednak jednostronna - musisz nie tylko zostać zrozumiany, ale również zrozumieć, co odpowiada druga strona.
"To bardzo ważne, aby mieć właściwą komunikację ze swoim futrzakiem" - uważa Doron Wolffberg, założyciel strony AllAboutCats.com.
"Nie tylko po to, aby ułatwić sobie życie, ale także po to, by dowiedzieć się, czy coś jest z nim nie tak. Aby wiedzieć, czy jest szczęśliwy czy nie oraz czy nic mu nie dolega" - wskazuje ekspert.
Dodaje, że "najlepszym sposobem komunikowania się jest zrozumienie, co oznaczają konkretne dźwięki i gesty". "Jedyną drogą do tego jest bardzo uważna obserwacja. Musisz odnotowywać i zapamiętywać jakie dźwięki i ruchy towarzyszą jakim sytuacjom" - radzi.
"Pozwoli ci to zrozumieć ich pragnienia i potrzeby oraz zacząć odpowiadać odpowiednim tonem głosu. Ważne jest, aby zachować spójność tonu głosu i działań, ponieważ kot zacznie kojarzyć ton i konkretne słowa z tym, czego od niego oczekujesz" - wyjaśnia.

Specjalista podkreśla, że każdy kot jest inny, dlatego nie ma idealnego poradnika, który pozwoli na zrozumienie wszystkich futrzaków. Zauważa, że jego właściciele są najbardziej wykwalifikowanymi osobami do nauki, ponieważ znają go i wiedzą, jaki ma styl komunikacji. Poniższe wskazówki są jednak dość uniwersalne i mogą znacznie ułatwić pierwsze rozmowy!
Jeśli więc nie chce Ci się czekać do dnia, w którym zwierzęta przemawiają ludzkim głosem...
Zmruż oczy
To metoda udowodniona naukowo, więc warto od niej zacząć.
"To numer jeden, aby rozpocząć komunikację z kotem" - wskazuje wymieniony wyżej Doron Wolffberg. Dlaczego? "Ponieważ mrużysz oczy tak, jak robią to koty" - wyjaśnia.
"Jeśli zmrużysz je i zacznie patrzeć się głęboko w oczy kota, pomoże Wam to zbudować więź emocjonalną i zrozumieć jego uczucia" - wskazuje.
Słuchaj
"Jeśli zauważysz zachowanie kota w konkretnych sytuacjach i skupisz się na wydawanych przez niego dźwiękach, szybko zaczniesz je od siebie odróżniać" - sugeruje specjalista.
"Krótkie miauknięcie często jest czymś w rodzaju powitania. Jeśli tych miauknięć jest więcej, mamy do czynienia z podekscytowaniem. Długie miauknięcie o niskim tonie to z kolei najczęściej sygnał wyrażający niezadowolenie z jakiejś sytuacji" - tłumaczy.
W miarę upływu czasu większość osób będzie w stanie bezbłędnie rozszyfrować powtarzające się wzroce zachowań kota i tym samym wiedzieć, z czym należy utożsamić dany rodzaj dźwięku.

Krótka ściągawka z najpopularnijeszymi dźwiękami:
- Krótkie miau = "Hej"
- Krótkie miau powtórzone kilka razy = "Bardzo się cieszę, że cię widzę"
- Średnie miau = Twój kot czegoś chce (np. jest głodny)
- Niskie "mraaooww” = "Jestem na ciebie zły"
- Wysokie "rrrooowww” = Twój kot odczuwa nagły ból lub jest w szoku
- Mruczenie = Kot okazuje czułość
- Syk = "Jestem tak zły, że za chwilę kogoś zaatakuję"
Obserwuj
Język ciała wiele nam mówi, więc warto przyjrzeć się lepiej ruchom kota.
"Pewnym ruchom może towarzyszyć konkretne uczucie. Na przykład trzymanie ogona prosto w górze i zakręcenie go na końcu często oznacza, że kot jest w dobrym humorze. Jeśli zawija końcówkę dynamicznie w jedną i drugą stronę, to wyraz ekscytacji" - tłumaczy założyciel AllAboutCats.com.
Radzi, aby skoncentrować się na jego języku ciała, gdy znajduje się w naszym otoczeniu. "To kluczowa część jego komunikacji z Tobą" - wskazuje ekspert.
Doron Wolffberg wyjaśnia również co oznacza, gdy kot się o nas ociera. "Oznacza Cię w ten sposób, uznając, iż jesteś jego własnością" - zapewnia.

Odpowiadaj we właściwy sposób
"Odpowiadając odpowiednim tonem i używając gestów po zrozumieniu zachowań kota, możesz stworzyć bardzo skuteczną linię komunikacji” – uważa behawiorysta.
"Im częściej komunikujesz się ze swoim kotem, tym lepiej Cię zrozumie i - tak jak Ty nauczyłeś się jego - on również nauczy się Ciebie. Będzie wiedział, co oznaczają różne tony głosu i gesty" - wskazuje.
Praktyka czyni mistrza!
A co ciekawego w ostatnim czasie powiedziały Wam wasze koty? Dajcie znać w komentarzach!
Powyższy artykuł powstał w oparciu o wskazówki behawiorysty Dorona Wolffberga, który opracował je na potrzeby serwisu Metro.co.uk.