Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oto najbardziej uzależniające substancje świata

Oto najbardziej uzależniające substancje świata
Które substancje uzależniają najmocniej? Naukowcy z Imperial College London postanowili to sprawdzić. (Fot. Getty Images)
Spisanie rankingu najbardziej uzależniających używek może być wyjątkowo trudnym zadaniem - choćby z uwagi na fakt, że owa lista uzależniona będzie od kryterium, jakie przyjmiemy. Naukowcy z Imperial College London znaleźli jednak na to sposób...
Reklama
Reklama

Zastanówmy się: W jaki sposób możemy wyłonić najbardziej uzależniające substancje? Czy powinniśmy mierzyć poziom dopaminy w mózgu po zażyciu? A może lepiej skupić się na objawach odstawiennych?

Nawet jeśli uznamy, że obraliśmy dobrą i wiarygodną metodę badania, pozostaje kwestia jego uczestników. I tu pojawia się kolejny problem - każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na używki.

Naukowcy od lat borykają się z tym problemem. Chcąc wypuścić wiarygodny raport, należy wziąć pod uwagę wiele czynników i zmiennych, a to znacząco wydłuża czas badań.

Zespół z Imperial College London, z profesorem Davidem Nuttem na czele, postanowił podejść do tego tematu inaczej. Zebrał światowych ekspertów ds. uzależnień i wspólnie z nimi stworzył "najbardziej racjonalną" listę uzależniających substancji na świecie. Każdy z naukowców dysponował swoją własną wiedzą i zestawem badań, co pozwoliło na stworzenie jednej, wiarygodnej listy. Nie przedłużając - oto pięć najbardziej uzależniających substancji świata według aktualnej wiedzy badaczy z Imperial College London:

1. Heroina


Eksperci pracujący pod zespołem profesora Nutt'sa uznali heroinę za najbardziej uzależniającą substancję, przyznając jej 3 punkty (na 3 możliwe).

Heroina to półsyntetyczny opiat, która wpływa na część mózgu zwaną układem nagrody, zwiększając w niej poziom dopaminy. W badaniach przeprowadzanych na zwierzętach odkryto, że dopamina wzrasta nawet o 200 procent.

Pomijając już uzależniające działanie heroiny, jest to również jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji, która potencjalnie może doprowadzić do śmierci. Dlaczego? Śmiertelna dawka heroiny jest tylko pięć razy większa od tej, która potrzebna jest, aby osiągnąć efekt odurzenia. To powoduje, że ryzyko przedawkowania jest bardzo wysokie.

Heroinę po raz pierwszy zsyntezowano w 1874 roku w Medycznej Szkole Szpitala St Mary w Londynie. Niecałe 30 lat później firma Bayer produkowała jej nawet tonę rocznie - był to niezwykle popularny środek na kaszel. Wycofano ją z obiegu dopiero wtedy, kiedy zaczęto donosić o rosnącej grupie osób uzależnionych od specyfiku. W Wielkiej Brytanii do dziś jest dostępna w aptekach w postaci chlorowodorku pd nazwą handlową Diagesil. Ponieważ jest od 3 do 5 razy silniejsza od morfiny, stosuje się ją w celu złagodzenia bólu u pacjentów będących w stanie agonalnym.

2. Kokaina


Kokaina również wpływa na receptory w mózgu i bombarduje nasz ośrodek nagrody wzrostem dopaminy i serotoniny. W badaniach na zwierzętach ujawniono, że wzrost jest nawet trzykrotny.

Naukowcy nie mieli wątpliwości, że kokainie należy się drugie miejsce w rankingu - jej krótkotrwałe działanie powoduje, że osoba zażywająca chętnie sięga po kolejną "kreskę".

Liście koki jako pierwsi zażywali peruwiańscy Indianie. Po raz pierwszy kokainę wyekstrahował Alber Niemann w 1860 roku w Niemczech. Przez długi czas używano jej w celach medycznych (i stosuje się do dziś w stomatologii i okulistyce). Wielbicielem kokainy był m.in. Zygmunt Freud czy Robert Stevenson - ten ostatni podczas sześciodniowego "ciągu" napisał całą powieść "Doktor Jekyll i Pan Hyde". W Europie można było kupić ją w sklepach spożywczych (np. w czekoladzie), a producenci używali takich sloganów jak " kokaina z tchórza robi bohatera, z milczka gadułę i zmniejsza ból cierpiącym.

Jeszcze w 1886 roku typowe opakowanie Coca-Coli zawierało ok. 60 mg kokainy. Dzisiejszy napój wciąż zawiera ekstrakt z liści koki, ale wyłącznie w celach smakowych (narkotyk jest usuwany).

3. Nikotyna


Obecnie na świecie co piąty mieszkaniec globu pali tytoń. Powodem tego stanu rzeczy jest jeden ze składników rośliny - nikotyna. Według Światowej Organizacji Zdrowia, nikotyna jest silną neurotoksyną, która wzmaga wydzielanie adrenaliny, a także oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.

Nikotyna prowadzi również do podwyższania poziomu dopaminy w mózgu, co jest typowe dla wszystkich uzależniających substancji wymienionych wyżej.

Nazwa nikotyna wywodzi się od Jeana Nicota, który w XVI wieku sprzedawał ją jako lek. Do końca XX wieku uważano, że jej palenie jest zażywanie jest nieszkodliwe dla zdrowia (a nawet, że ma dobroczynny wpływ np. na układ pokarmowy).

Nikotynę można przedawkować - w bardzo dużych dawkach prowadzi do "wizjonerskich" halucynacji, a także do utraty przytomności i zgonu.

Eksperci szacują, że nikotyna pojawia się w naszym organizmie po ok. 7 sekundach od zapalenia papierosa.

4. Barbiturany

Miejsce czwarte należy do substancji, która jeszcze 50 lat temu na masową skalę używana była jako lek nasenny, znieczulający czy przeciwpadaczkowy.

Dziś Barbiturany w większości krajów świata są całkowicie wycofywane. Powodem jest fakt, że wytwarzają tolerancję, fatalnie reagują na połączenia z innymi lekami czy alkoholem oraz wykazują duży potencjał uzależniający wśród pacjentów.

Jak oceniają eksperci, przy dłuższym stosowaniu dochodzi do silnego uzależnienia psychicznego oraz fizycznego. Próba wyjścia z nałogu samodzielnie może skończyć się śmiercią.

5. Alkohol

Pomimo tego, że substancja ta jest legalna w Wielkiej Brytanii, zespół z Imperial College London dał jej aż 1,9 na 3 punkty.

Alkohol ma silne działanie pobudzające. Badania na zwierzętach wykazały, że poziom dopaminy w mózgu wzrasta od 40 do 360 procent - w zależności od przyjętej dawki.

Szacuje się, że 22 procent ludzi, którzy spróbowali kiedyś alkoholu, na pewnym etapie swojego życia uzależnią się od niego.

Eksperci zwracają uwagę, że alkohol nie tylko silnie uzależnia, ale jest również bardzo toksyczny - zdaniem wielu ekspertów, ze względu na swoją powszechność to najbardziej szkodliwy narkotyk dostępny na świecie. W przeciwieństwie do wymienionych wyżej substancji, alkohol trwale i nieodwracalnie niszczy wiele organów w ciele człowieka, których regeneracja jest już niemożliwa (np. wątroba).

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.62 / 8

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama