Menu

Wszystko, co musisz wiedzieć o opiece zdrowotnej w Wielkiej Brytanii

Wszystko, co musisz wiedzieć o opiece zdrowotnej w Wielkiej Brytanii
Czy warto polegać wyłącznie na NHS? Istnieje wiele powodów, dla których warto sięgnąć po dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. (Fot. Getty Images)
Choroby i problemy zdrowotne są obecne w życiu wszystkich ludzi, niezależnie od kraju, w którym mieszkają, ich wieku, płci czy posiadanego majątku. Dlatego też dla każdego człowieka kwestią niezwykle istotną jest dostęp do opieki medycznej - a ta w każdym państwie funkcjonuje na nieco innych zasadach. 

Jednak w wielu przypadkach nasza wiedza opiera się na niesprawdzonych informacjach, stereotypach czy po prostu na założeniu, że skoro zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii istnieje państwowa służba zdrowia, sytuacja pacjentów w obu tych krajach wygląda podobnie.

Często taki stan wiedzy dotyczy nawet Polaków żyjących na Wyspach już od dłuższego czasu, którzy nie mieli jeszcze okazji przyjrzeć się działalności NHS z bliska. Co warto więc wiedzieć o darmowej opiece zdrowotnej w Wielkiej Brytanii? Czy zapewnia ona wystarczającą ochronę, czy może lepiej zadbać również o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w UK?

Kto może liczyć na darmową opiekę?

Do opieki w ramach NHS mają prawo wszystkie osoby, które:

  • są obywatelami Wielkiej Brytanii,
  • nie są obywatelami brytyjskimi, ale posiadają prawo stałego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii,
  • nie są obywatelami brytyjskimi, ale przebywają na Wyspach legalnie w celach zarobkowych lub związanych z nauką.

Osoby należące do powyższych kategorii mogą liczyć na dostęp do wszystkich świadczeń, które obejmuje zakres bezpłatnej państwowej służby zdrowia. Ponadto również osoby niespełniające tych wymagań, mogą liczyć na darmową opiekę w sytuacjach związanych między innymi z zagrożeniem życia.

Lekarz rodzinny w Wielkiej Brytanii, czyli kim jest GP?

Jednak nie z każdym problemem udamy się od razu do szpitala, jak więc wygląda podstawowa opieka medyczna? Terminem, z którym będziemy spotykać się najczęściej, jest bez wątpienia GP, to skrót od General Practitioner, czyli lekarz zapewniający podstawową opiekę, który jest naszym pierwszym kontaktem w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych. By móc korzystać z usług takiego lekarza należy zarejestrować się w swojej lokalnej przychodni.

Czy w ramach NHS dostępne są wszystkie świadczenia?

Pacjenci kwalifikujący się do opieki w ramach NHS mogą liczyć na bezpłatne i kompleksowe leczenie w przypadku wystąpienia choroby. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją również świadczenia, w przypadku których przynajmniej część kosztów spada na pacjenta, są to:

  • leki na receptę,
  • opieka dentystyczna,
  • opieka okulistyczna,
  • peruki i stabilizatory materiałowe.

Od obowiązku zapłaty są oczywiście wyjątki, dotyczące na przykład zabiegów wymaganych z powodów zdrowotnych. Uniknięcie kosztów możliwe jest również w przypadku spełnienia określonych przez NHS wymogów, które mogą wynikać między innymi z wieku lub stanu zdrowia.

Jak wygląda kwestia oczekiwania na leczenie?

Niestety, podobnie jak ma to miejsce praktycznie w przypadku każdej darmowej opieki medycznej na świecie, skorzystanie z takich usług często wiąże się z koniecznością oczekiwania na swoją kolej. Mimo pewnych wyjątków generalnie przyjmuje się, że od momentu skierowania na zabieg pacjent nie powinien na wykonanie tego zabiegu czekać dłużej niż 18 tygodni. Jest tak oczywiście w sytuacjach dotyczących zabiegów, które nie są pilne, w przypadku sytuacji stanowiących poważne i nagłe zagrożenie dla życia i zdrowia, pacjenci mogą liczyć na otrzymanie pomocy w możliwie jak najkrótszym czasie.

Mimo niewątpliwych korzyści płynących z opieki zapewnianej przez NHS warto rozważyć również dodatkowe opcje. Jest to na przykład wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, która pokryje również koszty między innymi leczenia dentystycznego. Korzystnym rozwiązaniem jest też ubezpieczenie od chorób krytycznych czy na wypadek utraty źródła dochodu - jest to sposób na uniknięcie problemów ze stabilnością finansową w momencie pojawienia się w naszym życiu problemów zdrowotnych.

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.03.2021
GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł

Sport