Menu

Weganizm a wegetarianizm - co wybrać?

Weganizm a wegetarianizm - co wybrać?
Warzywa, duuużo warzyw! (Fot. Thinkstock)
Ostatnio cieszą coraz większym zainteresowaniem...
Reklama

Obie diety mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że nie są one w stanie dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych i zaspokoić dziennego zapotrzebowania na nie, a drudzy wręcz przeciwnie.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne podaje, że diety wegańskie i wegetariańskie są zdrowe i można je stosować w każdym wieku, jeżeli są dobrze zaplanowane. Warto wiedzieć i pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia niedoboru pewnych witamin. Dlatego też stosowanie tych diet dla dzieci budzi kontrowersje.

Dostarczenie odpowiedniej ilości wartości odżywczych w okresie rozwoju dziecka jest niezwykle ważne i lepiej nie rezygnować z pewnych pokarmów tylko dlatego, że panuje jakiś trend w żywieniu. Wykluczanie czegoś z codziennego jadłospisu pociechy jest na przykład możliwe i wskazane przy alergiach.

Jedną ze słynnych weganek była aktorka Natalie Portman, która zaczęła jeść jajka i nabiał ze względu na swoje nienarodzone dziecko. Podobno, będąc w ciąży ona sama czuła taką potrzebę i jej organizm się tego domagał. Zwróciła także uwagę na ważność poziomu żelaza i witaminy B12 w tym stanie.

Przy stosowaniu jakichkolwiek diet najlepiej konsultować się z lekarzem, dietetykiem i specjalistami od odżywiania oraz podchodzić do nich z rozsądkiem. Dla wegan i wegetarian nie jest to chwilowa moda, trend, czy sposób na zrzucenie kilku kilogramów, a styl życia i wierzenia. Przeglądając na przykład zdjęcia i konta na Instagramie nie da się nie zauważyć komentarzy typu „eat plants, not friends” (jedz rośliny, nie przyjaciół).

Weganizm
Jest to styl życia, który polega na wykluczeniu z diety mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto weganie sprzeciwiają się wykorzystywaniu zwierząt w rozrywce, doświadczeniach, czy produkcji odzieży. Dlatego nie należy się spodziewać widoku wegana paradującego z najbardziej pożądaną torebką Birkin od Hermesa.

Kilka lat temu organizacja PETA, która walczy o prawa zwierząt i promuje wegetarianizm, zarzuciła marce Hermes wykorzystywanie skór aligatorów, umierających w agonii. Nawet sama aktorka Jane Birkin skontaktowała się z domem mody Hermes, by ten przestał wykorzystywać jej nazwisko.

W odpowiedzi na zarzuty marka Hermes wydała oświadczenie zapewniając, że słynne torebki nie są robione ze skóry aligatorów i krokodyli, pochodzących z kontrowersyjnej farmy. Ponadto ich produkty produkowane są zgodnie z normami etycznymi. Marka wciąż ma swoich wielbicieli i wiernych klientów, wśród których raczej nie będzie wegana.

Mówi się, że rezygnacja z zasad diety wegańskiej i wspomnianego stylu życia jest możliwa w przypadku, kiedy chodzi o przeżycie. Część celebrytów przyznaje, że przeszło na tę dietę między innymi z powodu miłości do zwierząt. Należy do nich zdobywczyni Oscara Natalie Portman i piosenkarka Carrie Underwood. Aktorki, Alicia Silverstone i Olivia Wilde wyznały, że dzięki tej diecie mają także więcej energii.

Wegetarianizm
Wegetarianizm nie jest aż tak restrykcyjny i wymagający jak weganizm. Dieta ta również wyklucza mięso i wiąże się z unikaniem niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego (np. żelatyna), ale w przeciwieństwie do weganizmu dopuszcza spożywanie jajek i mleka.

Dieta wegetariańska może być smaczna i różnorodna - składników na ciekawe potrawy jest mnóstwo... (Fot. Thinkstock)

Co ciekawe - okazuje się, że pewne produkty wcale nie są takie wegetariańskie jakby się to mogło wydawać. Dlatego też osoby stosujące tę dietę dokładnie sprawdzają etykietki produktów. Niestety zdarza się, że nie wszyscy producenci podają informacje czy na przykład ich jogurty i piwo zawierają lub nie zawierają żelatynę, która pochodzi z uboju.

Nawet banany, sok pomarańczowy, czy cukier mogą być unikane przez wegetarian i wegan. Do tych pierwszych często stosuje się chitozan, który ma spowolnić ich dojrzewanie. Substancja ta pozyskiwana jest ze skorupiaków. W soku pomarańczowym może być kwas omega-3, który uzyskuje się z ryb. Zaś do wybielania cukru wykorzystuje się węgiel kostny z bydlęcych kości.

Dieta, czy nie?

Podaje się kilka powodów przechodzenia na te diety. Część robi to z miłości do zwierząt, inni dla zdrowia lub ekologii. Pozostali ze względów moralnych oraz duchowych. Bywa, że mieszkańcy pewnych obszarów są wegetarianami, gdyż nie stać ich na mięso.

Niektórzy zarzucają weganizmowi i wegetarianizmowi, że nie są w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Bywa, że są wspomagane suplementami, odżywkami i witaminami.

Kolejnym wymienianym minusem są koszta związane z utrzymaniem diety. Można powiedzieć, że dzięki Instagramowi weganizm staje się coraz bardziej popularny, ale zainteresowani przejściem na ten styl życia narzekają na drogie produkty i ceny suplementów lub odżywek. Na takie komentarze niektórzy weganie odpowiadają, że warzywa przecież są najtańsze.

Problematyczne staje się także robienie zakupów, czy wspólne wyjścia ze znajomymi do restauracji. Nie wszystkie lokale mają menu dostosowane do potrzeb i wymagań osób jedzących tylko rośliny. Podobno Londyn jest jednym z lepszych miast dla wegan, a wyszukiwanie miejsc można zacząć od strony https://www.happycow.net/.

Decyzja o przejściu na stałą lub tymczasową dietę powinna być indywidualna i zaleca się, by była skonsultowana ze specjalistą od odżywiania. Niektórzy sportowcy stosują dietę wegańską tylko przez kilka tygodni lub miesięcy. Inni przyznają, że korzystają z przepisów na potrawy kuchni wegańskiej tylko przez pewien czas, by oczyścić organizm. Jednak w takich przypadkach zastrzega się, że nie jest to weganizm, a dieta roślinna. Weganizm bowiem to styl życia, a nie dieta tymczasowa.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.33 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2020
GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

Sport


Reklama