Menu

W związku, czy solo?

W związku, czy solo?
W dzisiejszych czasach niełatwo stworzyć udany związek z drugą osobą... (Fot. Getty Images)
Ludzie prowadzą różny styl życia i chyba każdy kiedyś był singlem, czy stworzył związek. A czy ślub z samym/samą sobą to przesada?
Reklama

W przeszłości panny i kawalerowie wróżyli sobie, by przewidzieć małżeństwo oraz przyszłego męża czy żonę. Katarzynki przeznaczone były dla młodych mężczyzn, pragnących szczęśliwego i udanego związku. Zaś Andrzejki były dla panien, które początkowo samotnie, a później w większych grupach starały się dowiedzieć jak najwięcej o swoim przyszłym małżonku. 

Od niepamiętnych czasów dobieranie się w szczęśliwe pary oraz poznawanie odpowiedniego wybranka lub wybranki było ważne. I choć ludzie chętnie uczestniczą w zabawach andrzejkowych, to przyznają, że w kwestiach matrymonialnych nie polegają na wróżbach. Kiedyś też zawierano związki małżeńskie wcześniej.

W parze...

Kilku badaczy postanowiło sprawdzić, co gwarantuje szczęśliwy związek i dlaczego się one rozpadają. W badaniu wzięło udział ponad sto par. Po trzynastu latach okazało się, że rozwody były częstsze wśród osób, które łączyła chłodniejsza relacja. Podobnie związki oparte tylko na namiętności nie przetrwały. Nie jest to regułą i nie odkryto czegoś przełomowego, gdyż już od dawna mawiało się, że potrzeba czegoś więcej.

W parze czy osobno? Oto jest pytanie... (Fot. Getty Images)

Bycie w szczęśliwym związku umacnia i poprawia samopoczucie. Ponadto partnerzy wzajemnie się wspierają, motywują i troszczą o siebie. Nie mówiąc o poczuciu stabilności, bezpieczeństwa i innych zaletach, jakie niesie ze sobą bycie z drugą osobą.

Są pary, które wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia i siebie podają za przykład. Czasami wystarczy chwila, by wiedzieć, że chce się nawiązać z kimś relacje, co może być początkiem głębszego uczucia. Podobnie przyjaciółki wyznają, że od razu czuły, iż chcą się poznać. W literaturze wymienia się różne rodzaje miłości, które mogą się łączyć. Należą do nich między innymi agape i eros.

Czy solo?...

Nie od dziś używa się określenia singiel. Jest to słowo zaczerpnięte z języka angielskiego. Chyba najczęściej stosuje się je w odniesieniu do kawalerów i panien. Obejmuje ono też osoby rozwiedzione, wdowców i wdowy.

Niestety, istnieje wiele mitów i stereotypów na temat tych, którzy żyją w pojedynkę. Bywa, że postrzega się ich jako ludzi nieszczęśliwych i mających trudności w nawiązywaniu relacji. Jednak pozostawanie w takim stanie może być czyimś wyborem, a czasami też wynika z tego, co komuś się przydarzyło w ciągu życia...

Jak wielu ludzi, tak wiele podaje się powodów bycia singlem. Jedni przyznają, że wolą być sami niż na przykład wiązać się z kimś pod czyjąś presją. Drudzy twierdzą, że nie poznali jeszcze drugiej połówki. Inni wyznają, że coś stanęło na przeszkodzie lub skupiają się na karierze zawodowej. Kolejni chcieliby kogoś bardziej poznać, a nie tworzyć przelotne znajomości itp.

W czasach, kiedy rośnie liczba rozwodów, pewne osoby decydują się na sologamię. Dla niektórych jest to też sposób na ucięcie plotek i ciągłych pytań o bycie singlem.
 

Coraz więcej kobiet decyduje się na ślub z samą sobą. (Fot. Getty Images)

Co ciekawe, ten tred staje się coraz popularniejszy. Jest to ślub z samą/samym sobą i nie jest on zalegalizowany. Jednak nie stanowi to przeszkody w organizowaniu ceremonii. Imprezy takie odbywają się w parach, większych grupach, ale i w gronie najbliższych. W taki związek wchodzi się na całe życie i nie ma czegoś takiego jak rozwód ze sobą.

Niektórzy zarzucają sologamii, że jest narcystycznym trendem rozpowszechnionym głównie wśród kobiet. Zaś osoby, które zdecydowały się na taki krok podkreślają między innymi, że jest to sposób na wyrażenie własnej samoakceptacji i niezależności. Z czasem część sologamistów znajduje partnerów, a nawet legalizują związek poprzez zawarcie małżeństwa.

Jedna z sologamistek o imieniu Crystal wyznała, że w momencie, kiedy poślubiła samą siebie i przestała szukać właściwej osoby, to nagle pojawił się jej ukochany. Dziś są małżeństwem, tworzą szczęśliwą parę i oboje uważają trend za coś pozytywnego. Ona sama mówi, że przyrzeczenie sobie miłości, wierności oraz dbania i kochania siebie jest dobre dla obu stron. 

Jak widać, życie pisze dla każdego nieco inny scenariusz i niezależnie którą drogą poprowadzi lub którą się wybierze, to chodzi o to, by być szczęśliwym...

A co Wy myślicie o zawarciu symbolicznego związku małżeńskiego z samą/samym sobą?...

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.5 / 2

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2020
GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

Sport


Reklama