Menu

Toksyczni ludzie i jak się od nich uwolnić

Toksyczni ludzie i jak się od nich uwolnić
Toksyczni ludzie sprawiają, że czujemy się stłamszeni... (Fot. Getty Images)
"Czy w moim otoczeniu znajdują się toksyczni ludzie i czy powinienem się nimi przejmować?" Jeśli kiedykolwiek zadałeś sobie takie pytanie, prawdopodobnie oznacza to, że toksyczni ludzie są w twoim otoczeniu, możliwe, że już od wielu lat. Jaki mogą mieć na ciebie wpływ i co zrobić, aby się ich pozbyć - oto temat niniejszego artykułu.
Reklama

Toksyczni ludzie w twoim otoczeniu, czyli jak ich zauważyć

Podstawową cechą toksycznych ludzi jest to, że są niewidoczni. Tak bardzo wkomponowali się w twoją codzienność, że ich nie widzisz. Czujesz tylko ich obecność, bo odkrywasz, że nagle zaczynasz się źle czuć w czyimś towarzystwie. Nawet nie wiesz, kiedy przestajesz słuchać swojego wewnętrznego głosu, a zaczynasz słuchać głosu swojego toksycznego pseudoguru. To on wie lepiej, to jego zdanie jest decydujące.

Twoje poczucie wartości ląduje w koszu na śmieci, a ty sam zaczynasz się czuć, jak ktoś gorszy i kompletnie do niczego. I zaczynasz myśleć: co ja takiego złego zrobiłem, dlaczego nic mi się nie udaje. A stojący obok toksyczny człowiek pogłębia tylko poczucie twojej frustracji i poucza. Taki ktoś za wszystko, co ci się nie udaje, obarcza cię, a nawet jego własne porażki też idą na twoje konto. A ty słuchając codziennie jaki to jesteś beznadziejny, tracisz radość życia i utrwalasz sobie obraz własnej beznadziejności. A stąd już tylko mały krok do depresji.

Kim są toksyczni ludzie? To może być twój partner, współpracownicy, sąsiadka, koleżanka, czy przyjaciółka. Rozejrzyj się wokół i poszukaj kogoś, kto wykazuje takie cechy. Jeśli go zidentyfikujesz i uzmysłowisz sobie problem, możesz zacząć działać.

Jak się uwolnić od tej „mentalnej huby”

Zacznijmy od tego, że toksyczni ludzie z twojego otoczenia, będą za wszelką cenę chcieli przy tobie pozostać. Dlaczego? Bo ich ego „żywi się” tobą, twoją niepewnością, nerwowością, niską samooceną. Co zrobić, żeby wyzwolić się spod wpływu takiej toksycznej jednostki? Należ podnieść swoją samoocenę i uwierzyć w siebie.

Oto kilka znanych, życiowych prawd, które w chwili zwątpienia, kiedy zaczyna spadać ci samoocena, pozwolą ci poczuć się lepiej i odzyskać poczucie własnej wartości:

  • przede wszystkim nie uzależniaj się od pozytywnych opinii ludzi z twojego otoczenia, pamiętaj, że tak naprawdę najważniejsza jest twoja opinia i twoje zdanie, doceń to, co myślisz na dany temat;
  • jednocześnie doceń komplementy i uwierz w nie, ale tylko w te, które potwierdzają twoją opinię i są szczere, bezinteresowne;
  • warto pewne sytuacje analizować, szukać analogii u innych, ale nie ma potrzeby ciągłego porównywania się z innymi, sytuacja życiowa innej osoby może ci się wydawać z pozoru lepsza, ale tak naprawdę nie masz pełnej wiedzy, jaka ona jest;
  • powinno się ufać własnemu instynktowi, wątpliwości nie są dobrym doradcą, za to doskonale pomagają w manipulacji toksycznym ludziom, jeżeli cos podpowiada nam nasza, własna intuicja, to z pewnością jest dla nas dobre;
  • warto podejmować decyzje w harmonii, w spokoju, kiedy opadną emocje po wymianie zdań, czy kłótni, kiedy jesteśmy w równowadze, bardziej słyszymy prawdziwego siebie.
Czy w naszym otoczeniu są takie osoby, które sprawiają, że czujemy się gorzej?... (Fot. Getty Images)

W momencie, kiedy zaczniesz słyszeć siebie, zobaczysz, że jesteś kimś wartościowym i mądrym, zdolnym samodzielnie podejmować decyzje, wydawać opinie. Nagle doświadczysz, że nikt nie musi ci niczego podpowiadać i niczego sugerować. Zyskasz wolność i podniesiesz samoocenę.

Wysoka samoocena i pewność słuszności swoich poglądów nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i mocno pracować, żeby ją utrzymać. Wątpliwości tylko czyhają, żeby znowu oddać cię pod wpływ toksycznych ludzi.

Kiedy nachodzą niepokojące myśli i włącza się „analizator”, czujesz ogarniający cię stres, wtedy usiądź wygodnie, najlepiej w lesie, z dala od zgiełku codzienności. Zrelaksuj się i wypowiedz na głos te słowa:

Nie muszę już teraz oceniać się, to nie jest test,
Nie muszę już ustalać sobie zadań i celów na koniec dnia i nie muszę ich wszystkich osiągnąć,
Nie muszę już zwracać uwagi na niczyje zdanie i niczyje opinie,
CHCĘ po prostu żyć po swojemu, słuchać swojego wnętrza i odnaleźć swojego własnego guru.

Ta mantra to najskuteczniejsza broń na toksycznych ludzi. Odbiera im władze na tobą, odbiera im moc. Tobie przywraca wolność, poczucie własnej wyjątkowości i otwiera drogę do szczęścia.

Rozejrzyj się, bądź uważny i prześledź relacje ze swoimi bliskimi. Kiedy tylko w relacji zauważysz symptomy toksyczności, urwij ją. Tak po prostu i od razu. Czasami będziesz zdziwiony, że ktoś kogo, uważałeś przez całe lata za przyjaciela jest dla ciebie toksyczny. Zerwij tę relację, a już za chwile poczujesz ulgę i wyrosną ci skrzydła.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na stronie Akademii Ducha.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.16 / 27

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2020
GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

Sport


Reklama