Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szukasz pracy? Unikaj tych 7 błędów w swoim CV

Szukasz pracy? Unikaj tych 7 błędów w swoim CV
Większość kandydatów popełnia wiele błędów podczas pisania CV, co znacząco zmniejsza ich szansę na dostanie pracy. (Fot. Getty Images)
Regularnie słyszymy o tym, co powinno znaleźć się w naszym CV, aby spełniło ono nawet najbardziej wyśrubowane wymagania przyszłego pracodawcy. Rzadko jednak mówi się o tym, co nie powinno się znaleźć w naszym życiorysie (a często tam trafia). 
Reklama
Reklama

Pandemia zatrzęsła całym rynkiem pracy i wiele osób próbuje dziś swoich sił w znalezieniu nowego zarobkowego zajęcia. To oznacza z kolei, że gałąź rynku związana z pisaniem zawodowych życiorysów znacząco rośnie w siłę. 

Portal Resumego.net, który oferuje usługi sprawdzania i pisania profesjonalnego CV, zwrócił uwagę na kilka problematycznych rzeczy, które regularnie pojawiają się w życiorysach. Po przeanalizowaniu ponad tysiąca CV, właściciel tej firmy - Peter Yang - podzielił się na portalu CNBC serią 7 największych błędów i wyjaśnił dlaczego należy ich unikać. 

"Jeśli chcesz stworzyć CV, które krzyczy zatrudnij mnie, musisz przemyśleć każde słowo, każdą liczbę, każdą linijkę" - podkreślił.

Na jakie informacje powinniśmy być uczuleni i które fragmenty CV powinniśmy potraktować klawiszem backspace?

1. Hobby i zainteresowania

Kochasz e-sport? Biwakowanie? Kolekcjonujesz monety? A może lubisz spędzać czas w ogródku?

Każdy ma swoje hobby. Większość ludzi uważa nawet, że im bardziej jest nietypowe, tym bardziej pozwala się wyróźnić wśród innych kandydatów. To błąd.

Osoby, które odpowiadają za rekrutację, mają to gdzieś, jak spędzasz swój wolny czas - szczególnie na etapie, gdy nawet Cię nie znają. Zazwyczaj goni ich deadline na zapełnienie stanowiska i muszą przejrzeć dziesiątki lub setki CV. Aby poradzić sobie z tak dużym obciążeniem i przeczytać wszystkie życiorysy na czas, większość z nich skupi się wyłącznie na Twoich kwalifikacjach, a nie zainteresowaniach.

Oczywiście istnieją wyjątkowe przypadki, gdy podanie hobby jest uzasadnione. Ma to jednak miejsce wyłącznie wtedy, gdy związane jest ono ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli np. szukasz pracy w branży finansowej, a prywatnie lubisz inwestować w kryptowaluty, może to być postrzegane na plus. W każdym innym przypadku lepiej odpuścić sobie podawanie naszych zainteresowań.

2. Za dużo umiejętności miękkich

Możesz sobie pomyśleć - czy umiejętności miękkie nie są czymś pozytywnym?

Są, ale tylko do pewnego stopnia. Zbyt wielu kandydatów przesadza z wypisywaniem frazesów w stylu "umiejętność pracy w zespole" czy "możliwość pracy pod presją czasu". Rekruterzy są świadomi tej "sztuczki", która pozwala często zapełnić nasze CV. Jeśli wymienisz zbyt wiele miękkich kompetencji, na starcie utracisz wiarygodność.

Generalnie lepiej się skupić na umiejętnościach twardych (kursy, szkolenia, specjalistyczna wiedza itp). Jeśli podajesz umiejętności miękkie, upewnj się, że są podparte jakimś konkretnym, "mierzalnym" osiągnięciem. Samo wpisanie, że potrafisz pracować wielozadaniowo na nic się nie zda. Zamiast tego możesz jednak napisać, że "kierowałeś wieloma projektami od początku do końca, co pozwoliło doprowadzić do wzrostu sprzedaży o X%".

Pisanie swojego zawodowego życiorysu to sztuka - należy dwukrotnie zastanowić się nad każdą informacją, którą podajemy. (Fot. Getty Images)

3. Profesjonalne zdjęcie

Jeśli nie aplikujesz o rolę aktora w filmie, nie musisz dołączać jakiegokolwiek zdjęcia do swojego CV. A czasami nawet nie powinieneś.

Portal Resumego.net rozmawiał z wieloma rekruterami, którzy potwierdzili, że "dołączanie profesjonalnego zdjęcia obecnie wygląda nieprofesjonalnie". Inni idą o krok dalej i sugerują, że jest to "bez smaku".

Dołączanie zdjęcia może również prowadzić do nieświadomych uprzedzeń w procesie rekrutacji. Niezależnie od tego, czy chodzi o sposób ubierania się, płeć, rasę, czy po prostu to, jak wyglądasz - to wszystko może mieć wpływ na podejmowanie decyzji przez rekrutera, nawet jeśli jest to nieumyślne.

Ostatnią ważną rzecz jest fakt, że dołączanie zdjęcia często wpływa na format samego CV i może doprowadzić do problemów technicznych, gdy np. rekruter wgra CV do wewnętrznego systemu firmy. W większości przypadków znacząco obniża to Twoje szanse na uzyskanie pracy.

4. Nadużywanie zaimków

Ta porada dotyczy wyłącznie CV, które wysyłamy w języku angielskim. Warto jednak ją znać, bo to częsty błąd popełniany przez osoby, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym.

Wszelkie zaimki osobowe na naszym angielskim CV powinny być pominięte. Wiele osób wciąż umieszcza w życiorysie sformułowania "I", "Me", "We" itp.

Dlaczego należy je usuwać? Ponieważ to Twoje CV, więc wiadome jest, że wszystko dotyczy Ciebie. Napisanie "I managed 5 employees" to poważny błąd. Zamiast tego powinieneś napisać "Managed 5 employees".

5. "Stary" adres e-mail

W dzisiejszych czasach rekruterzy nie chcą zatrudniać osób, które są na bakier z technologią. Nie znają Cię jednak, więc będą mieć o Tobie pewne wyobrażenie już po zerknięciu na adres e-mail.

Korzystanie z kont takich jak AOL czy Hotmail w Wielkiej Brytanii uchodzi za duże faux pas. Korzystanie z polskich kont również nie jest mile widziane, bo większość rekruterów nie zna realiów usług pocztowych nad Wisłą.

Aby nie narażać się na ewentualne problemy, najbezpieczniej jest mieć adres e-mail z końcówką gmail.com bądź outlook.com.

6. Adres domowy

Podawanie adresu domowego na CV przez długi czas było standardem. Ale już dawno nie jest mile widziane, biorąc pod uwagę, że żyjemy w erze technologii.

Ma to szczególne znaczenie, jeśli aplikujesz o pracę z dala od swojego miejsca zamieszkania. Większość rekruterów postawi na kandydatów z okolicy.

Twój pracodawca nie musi wiedzieć, gdzie mieszkasz, zwłaszcza na początku rekrutacji. Podawanie domowego adresu może doprowadzić do uprzedzeń (np. ze względu na dzielnicę), a potencjalnie może być również zagrożeniem bezpieczeństwa - np. gdy Twoje dane wyciekną.

To, co powinieneś wpisać powinno ograniczyć się do:

Anna Kowalska
07999 123456
anna.kowalska@gmail.com
London

Dobrze skonstruowane CV podnosi naszą wiarygodność w oczach rekrutera, więc nie warto lekceważyć tego tematu. (Fot. Getty Images)

7. Podawanie stanowisk sprzed 10-15 lat

Jeśli nie jesteś świeżo upieczonym studentem lub kierownikiem wyższego szczebla z dziesięcioleciami doświadczenia, powinieneś uwzględnić nie więcej niż 4-5 stanowisk, które nie obejmują więcej niż 10-15 lat Twojego życia.

Im starsze stanowisko, tym mniej to interesuje profesjonalnych rekruterów. Oczywiście są wyjątkowe sytuacje - np. gdy pracowałeś w dużej, znanej firmie lub starsze stanowisko związane jest ściśle z tym, na które teraz kandydujesz. W każdym innym przypadku powinieneś skupić się wyłącznie na ostatnim okresie.

Ekspert z Resumego.net sugeruje, aby zamiast zagłębiania się w przestarzałe doświadczenia zawodowe, wykorzystać tę przestrzeń na wpisanie ostatnich osiągnięć. 

Materiał powstał w oparciu o tekst "Remove these 7 things from your resume ASAP, says CEO who has read more than 1,000 resumes this year" autorstwa Petera Yanga z firmy Resumego.net, który ukazał się na portalu CNBC. 


 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4 / 7

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama