Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Settled Status bez tajemnic

Settled Status bez tajemnic
Spotkanie poświęcone statusowi zasiedlenia odbyło się w londyńskim POSK-u w poniedziałek 21 października. Frekwencja była średnia... (Fot. AJC/Londynek.net)
Od kiedy brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office) ogłosiło, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej zamieszkali w Zjednoczonym Królestwie będą musieli aplikować o Settled Status, by zachować swoje prawa po Brexicie, wielu Polaków na Wyspach ogarnął szereg wątpliwości. Postaramy się je rozwiać w poniższym artykule.

21 października br. w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbyło się otwarte spotkanie zorganizowane przez Ambasadę RP w Londynie we współpracy z Home Office, poświęcone wszelkim wątpliwościom związanym z aplikowaniem o status zasiedlenia (Settled Status). Na pytania widowni odpowiadały (za pomocą tłumaczki) przedstawicielki Home Office, a cała procedura wyjaśniona została krok po kroku podczas specjalnej prezentacji.

Obecny na spotkaniu Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki podkreślił, że niezwykle ważne jest, aby dotrzeć do wszystkich Polaków w UK z informacją o konieczności rejestracji, gdyż do tej pory jesteśmy nacją, która - procentowo w odniesieniu do liczby naszych rodaków tutaj zamieszkujących - w niewielkim stopniu postanowiła to zrobić ( 347 300 wniosków złożonych przez obywateli polskich - stan na październik 2019 r.). 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Czytelników, zamieszczamy poniżej zestaw najczęściej zadawanych pytań, odpowiadając na nie na podstawie informacji przekazanych przez Home Office oraz bazując na ogólnie dostępnym poradniku zamieszczonym na brytyjskiej stronie rządowej: www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status

Podczas spotkania odpowiedzi na pytania publiczności udzielały przedstawicielki Home Office, ale nie zabrakło także tłumaczki (w środku). (Fot. AJC/Londynek.net)

Kto powinien aplikować o Settled Status?

Każdy obywatel UE mieszkający w UK i chcący tu pozostać po Brexicie. Nieważne, czy posiadamy już rezydenturę tymczasową czy stałą - aplikować powinien każdy, kto jeszcze nie ma paszportu brytyjskiego. Wyjątkiem są obywatele Irlandii.

Dlaczego, mając rezydenturę, muszę jeszcze aplikować o Settled Status?

Rezydentura ważna jedynie do 31 grudnia 2020 roku - był to element systemu imigracyjnego Unii Europejskiej, a - jak wiemy - Zjednoczone Królestwo chce z Unii wyjść i obowiązywać będzie brytyjski system imigracyjny, który wprowadził właśnie Settled Status. 

UWAGA! Posiadacze stałej rezydentury mogą aplikować o brytyjski paszport - zamiast Settled Status. W tej chwili koszt aplikacji o paszport to 1 330 funtów. Aplikacja o Settled Status jest bezpłatna.

Co z osobami, które mają Indefinite Leave to Remain?

Przed wejściem Polski do UE Polacy mieszkający na Wyspach aplikowali o tzw. Indefinite Leave to Remain - jest to odpowiednik rezydentury. Obecnie ILtR otrzymują obywatele krajów spoza UE - daje im to prawo do pracy i życia w UK. Osoby, którym przyznano taki status, nie muszą się ubiegać o Settled Status, ale mogą - i jest to nawet wskazane. Powód jest prosty: posiadając ILtR można wyjechać z UK tylko na 2 lata, by nie stracić nabytych już praw. Tymczasem posiadacze Settled Status mogą wyjechać z UK na 5 lat (ale nie dłużej) i nadal zachować swoje prawa do pracy i życia w UK.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.58 / 36

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł

Sport