Menu

Praca z domu w czasie epidemii koronawirusa

Praca z domu w czasie epidemii koronawirusa
Miliony Brytyjczyków podjęło pracę z domu po apelu Borisa Johnsona. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson zaapelował, aby wszyscy mieszkańcy w UK podjęli pracę z domu - jeśli to możliwe. Apel ten jest ostatnim "ugodowym" rozwiązaniem - gdy zawiedzie, rząd będzie zmuszony do podjęcia rygorystycznych środków i ograniczenia swobód obywatelskich.
Reklama

Trzeba zaznaczyć, że dla wielu osób praca w domu nie będzie możliwa. Wciąż jednak osoby te mają obowiązek podjęcia samoizolacji - jeśli one lub ktoś z ich rodziny, ma choćby łagodne objawy przeziębienia bądź grypy.

Minister finansów poinformował niedawno o zmianach w systemie benefitów, aby wspomóc osoby, które utracą źródło dochodu w związku z epidemią. Istnieje obawa, że ​​ludzie będą zarażać innych, jeśli nie będą mieć finansowej możliwości pozostania w domu, gdy są chorzy.

W tym artykule wyjaśnimy wszystkie kwestie związane z pozostaniem w domu w związku z pandemią koronawirusa.

Kto musi pracować w domu?

Każdy, kto może pracować z domu, powinien to zrobić natychmiastowo.

Nowa sytuacja może stworzyć pewne problemy zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Pomocna może być rozmowa z przełożonym, aby wypracować jasne zasady, jak ma wyglądać praca.

Konieczne musi być ustalenie praw, które nam przysługują, zakresu obowiązków oraz - najważniejsze - godzin pracy. Za pracę z domu przysługuje nam takie samo wynagrodzenie, jak za pracę z biura.

Kto dostarcza sprzęt do pracy w domu?

Jeśli jesteś na etacie, to pracodawca jest odpowiedzialny za dostarczenie sprzętu i wyjaśnienie, do czego może być używany (a do czego nie).

Pracodawca zobowiązany jest również do pokrycia wszelkich kosztów, które ponosisz w związku z pracą w domu (np. koszty internetu czy wykonywania telefonów). Kwestie te należy wyjaśnić jak najszybciej.

Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną, kwestie te reguluje Twoja umowa z pracodawcą. Osoby self-employed powinny być już jednak doświadczone w pracy z domu, ponieważ jest to przywilej wynikający z ich formy współpracy. Możemy więc uznać, że największe problemy z pracą z domu będą mieć osoby zatrudnione na etacie.

Praca z domu wiąże się z określonymi prawami i obowiązkami. (Fot. Getty Images)


Co z bezpieczeństwem danych?

Pracownicy powinni zabierać do domu tylko dokumenty, które są niezbędne do ich pracy. Muszą również zachować szczególną ostrożność podczas ich przechowywania - jakiekolwiek złamanie tych zasad może poskutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Sprawa wymaga bardzo odpowiedzialnego podejścia, ponieważ organ odpowiedzialny za ochronę danych (data commissioner) traktuje pracownika wykonującego pracę z domu tak, jakby pracował z biura. Pracownik ten musi chronić dane firmy w taki sam sposób, jak zrobiłby to w normalnych warunkach. Kary za złamanie tych zasad są egzekwowane w taki sam sposób, bez względu na miejsce pracy.

Czy pracownicy są ubezpieczeni?

Jeśli firma regularnie zatrudnia pracowników pracujących w domu, niemal na 100 proc. posiada ubezpieczenie pracowników bez względu na to, skąd pracują.

Jeśli firma nie zatrudniała wcześniej pracowników wykonujących pracę z domu, eksperci rządowi radzą, aby jak najszybciej sprawdzić kwestię ubezpieczenia.

Kto jest odpowiedzialny za pracowników podczas ich pracy?

Pracodawca ma obowiązek dbania o personel, nawet jeśli pracuje on w domu. I nie ma tutaj żadnych wyjątków.

Jak wskazuje organ ACAS, pracujących w domu obejmują także pełne przepisy Health & Safety.

Co jeśli nie mogę pracować z domu?

Ze względu na rosnącą presję finansową, niektóre firmy mogą poprosić pracowników o bezpłatny urlop.

Pracodawcy mają prawo zakomunikować pracownikom, aby wzięli urlop, jeśli zdecydują się na zamknięcie na pewien czas. Zazwyczaj jednak muszą powiadomić pracownika dwa razy szybciej niż całkowity okres urlopu. Jeśli więc chcą wysłać cię np. na tygodniowy urlop, musisz o tym wiedzieć dwa tygodnie wcześniej.

Wiele osób nie może pracować w domu. Jednak zgodnie z nowymi wytycznymi, jeśli jedna osoba w jakimkolwiek gospodarstwie domowym ma uporczywy kaszel lub gorączkę, wszyscy tam mieszkający muszą pozostać w domu przez 14 dni.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii podejmują pracę z domu w czasach epidemii. (Fot. Getty Images)

Czy dostanę zapłatę, jeśli będę w trakcie samoizolacji?

Przepisy dotyczące zwolnień chorobowych różnią się w zależności od firmy. Warto jednak zauważyć, że obecnie wiele firm poinformowało w mediach, iż będzie płacić swoim pracownikom, którzy przechodzą okres izolacji.

Wielu pracowników posiada zapisy w umowach o płatnym chorobowym. Jeśli nie ma takiego zapisu w umowie, wciaż mają prawo do ustawowego zasiłku chorobowego (Statuatory Sick Pay).

Co to jest ustawowy zasiłek chorobowy?

Ustawowy zasiłek chorobowy (Statuatory Sick Pay) to pieniądze wypłacane przez pracodawców swoim pracownikom, którzy są chorzy.

Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną lub zatrudnia Cię agencja, nie masz prawa do tego zasiłku.

Minister finansów zapewnił jednak, że zasiłek Statuatory Sick Pay będzie wypłacany wszystkim, którzy podejmą samoizolację - również osobom samozatrudnionym i agencyjnym.

Firmy, które wypłacają swoim pracownikom Statuatory Sick Pay przez dwa tygodnie, będą mogły ubiegać się o zwrot tych pieniędzy od rządu.

Ile wynosi ustawowy zasiłek chorobowy?

Wynosi on 94,25 GBP tygodniowo, choć oczywiście pracodawcy mogą zapłacić więcej, jeśli chcą.

Średnia tygodniowa płaca w Wielkiej Brytanii to obecnie 544 GBP tygodniowo. Zasiłek jest więc znacznie niższy.

Aby otrzymać zasiłek, musisz zarabiać tygodniowo przynajmniej 118 GBP. Jeśli zarabiasz mniej, teoretycznie nie masz prawa ubiegać się o zasiłek. Minister finansów zapewnił jednak, co wspomnieliśmy wyżej, że zasiłek będzie wypłacany każdemu, kto podejmie izolację - bez względu na jego sytuację zawodową.

Jako ciekawostkę warto podać fakt, że 1,76 mln osób w UK - według danych ONS - zarabia mniej niż 118 GBP tygodniowo. 70 proc. tych osób to kobiety.

Związek zawodowy GMB wezwał rząd, aby zmusił firmy do wypłacania pracownikom pełnego wynagrodzenia zamiast minimalnego zasiłku. Rząd jeszcze nie odniósł się bezpośrednio do tych apelów, ale przekazano, że "żaden pracownik samoizolujący się nie będzie pozostawiony bez pomocy". Dodano, że rząd przygotuje specjalny pakiet pomocowy o wartości 330 mld funtów.

Londyńczycy nie posłuchali apelu Borisa Johnsona, aby zostać w domach. (Fot. Getty Images)

Czy osoby prowadzące działalność na własny rachunek otrzymają zasiłek chorobowy?

Tylko pracownicy mają prawo do zasiłku chorobowego - osoby prowadzące działalność na własny rachunek nie należą do tej grupy.

Według najnowszych danych z Wielkiej Brytanii za ostatnie trzy miesiące, w kraju jest 28 mln osób na umowie i 5 mln samozatrudnionych.

Rząd przekazał, że dostęp do zasiłków dla osób samozatrudnionych dotkniętych przez koronawirusa będzie "szybszy i łatwiejszy". Powtórzymy również zapewnienie kanclerza, że zasiłek będzie przysługiwał każdemu, kto podejmie się samoizolacji.

Tymczasowo usunięto również dolną granicę minimalnego dochodu z systemu benefitów Universal Credit. To oznacza, że łatwiej będzie o dostęp do jakiekolwiek pomocy finansowej.

Czym jest Universal Credit?

Universal Credit to system zasiłków, który ma na celu wspomóc osoby z niskim dochodem lub bez dochodu. Teraz jego celem będzie również wsparcie osób, które zostały dotknięte koronawirusem.

Aby ułatwić aplikowanie o Universal Credit rząd zapewnił, że wnioski będzie można złożyć telefonicznie lub za pośrednictwem internetu.

Rząd ogłosił także dodatkowy fundusz na rzecz osób mających problemy finansowe. Ich przydziałem zajmą się lokalne gminy, które będą kierować się własnymi kryteriami.

Czy otrzymam zasiłek, jeśli będę musiał opiekować się kimś innym?

Jeśli masz krewnego, który jest chory lub szkoła twojego dziecka jest zamknięta, pracodawca może zgodzić się na wypłacanie Ci świadczenia. Nie jest jednak do tego zobowiązany.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.33 / 6

Komentarze
  • Ssp
    27 marca, 13:34

    Zasilek chorobowy w UK jest jednym z najnizszych w Europie. 94 funtow tygodniowo?! 😱
    W Londynie i nie tylko oplacenie samego tygodniowego czynszu ZA POKOJ (!) kosztuje duzo wiecej...!

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.04.2020
GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

Sport


Reklama