Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Praca w Niemczech - co trzeba wiedzieć?

Praca w Niemczech - co trzeba wiedzieć?
Berlin - wokół niemieckiej stolicy skupia się najwięcej Polonii. (Fot. Getty Images)
Wielu naszych Rodaków zastanawia się nad wyjazdem do Niemiec - czy to z Polski, czy z Wielkiej Brytanii, czy z innych krajów europejskich. Postanowiliśmy zajrzeć na strony polonijnych mediów w tym kraju i sprawdzić, co trzeba wiedzieć przed podjęciem pracy w Niemczech. Oto, co radzi portal www.polonia-polacy.de...
Reklama
Reklama

Wyjeżdżam do pracy do Niemiec!

Wiele osób, po początkowej euforii spowodowanej podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy w Niemczech, zaczyna się zastanawiać od czego zacząć jej realizację. I bardzo często okazuje się, że nigdzie nie mogą znaleźć rzetelnych informacji o warunkach zatrudnienia za granicą, sposobach jego poszukiwania, zarobkach i innych istotnych zagadnieniach.

Dlatego też tworzymy nasz poradnik, w którym pomożemy wszystkim zainteresowanym pracą w Niemczech przebrnąć przez formalności i uchronić się przed kłopotami.

Niemcy – praca i niezbędne formalności

To, co na pierwszy rzut oka wydaje się proste, w rzeczywistości może okazać się o wiele trudniejsze. Przed wyjazdem trzeba bowiem dopełnić szeregu formalności, skompletować niezbędne dokumenty, poszukać odpowiednich ofert pracy i ustalić miejsce pobytu. A na każdym kroku czyhają nieprzewidziane niespodzianki, które potrafią zniechęcić najbardziej wytrwałych. Jak przygotować się do wyjazdu?

Zanim spakujemy walizki warto dograć wszystkie szczegóły związane z mieszkaniem i pracą w Niemczech. Wyjazd za Odrę w nadziei, że na miejscu „coś się znajdzie” i „jakoś to będzie” może skończyć się szybkim powrotem do kraju. Lepiej wyjechać z pewnością, że od razu po przyjeździe do Niemiec praca będzie czekała i będzie ją można podjąć.

Jeżeli jednak zdecydujemy się jechać „w ciemno” na miejscu możemy skorzystać z pośrednictwa wyspecjalizowanych agencji (działają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech), pracy można szukać również samodzielnie (np. przeglądając oferty w internecie, pytając znajomych). Pośrednictwa pomagają załatwić formalności i dograć szczegóły kontraktu, ale również i tu trzeba uważać.

Na rynku można spotkać także nieuczciwe firmy, więc zanim skorzysta się z ich usług trzeba sprawdzić, czy agencja działa legalnie (jest wpisana w odpowiednich rejestrach) oraz popytać o opinie o jej pracy. To pierwszy krok, by nie stracić pieniędzy i nie wpakować się w kłopoty. Oprócz etatowej pracy, w Niemczech można również założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą.

Praca i precel w Monachium? Czemu nie... (Fot. Getty Images)

Niezbędne dokumenty do pracy w Niemczech

Jeżeli udało się zakończyć formalności związane z ofertą pracy i Niemcy oczekują na twój przyjazd, czas zacząć kompletować niezbędne dokumenty, nie zapominając, że konieczne będzie przetłumaczenie ich na język niemiecki. Przydają się podstawowe dokumenty poświadczające posiadane kwalifikacje, uprawnienia, doświadczenie zawodowe oraz ew. dokumenty z urzędu pracy (dla bezrobotnych i pobierających zasiłek).

Nieco więcej problemów mogą sprawić dokumenty związane z wykształceniem – nie wystarczy, że będą one przetłumaczone, muszą być dodatkowo uznane przez drugą stronę. Zajmuje się tym Ministerstwo Edukacji, do którego trzeba się zwrócić z prośbą o uznanie posiadanych dyplomów. Do niezbędnych należy również dowód osobisty, prawo jazdy oraz poświadczenie ubezpieczenia (tzw. karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Nie należy zapominać również o telefonie z roamingiem oraz odrobinie gotówki na start.

Witamy w Niemczech!

Przekroczenie granicy rodzi kolejne obowiązki dla podejmujących się pracy w Niemczech. Po przyjeździe konieczna będzie wizyta w urzędzie, gdzie dopełnimy obowiązku meldunkowego (obowiązuje wszystkich przebywających ponad 7 dni na terenie Niemiec), a później uzyskamy pozwolenie na pobyt (jeżeli zostajemy dłużej niż 3 miesiące jest ono wymagane).

Poszukujący pracy w Niemczech kolejne kroki powinni skierować do Arbeitsamt, by zarejestrować się tam jako osoba bezrobotna. Po załatwieniu formalności można legalnie podjąć pracę, podpisując umowę z pracodawcą. Nieco więcej wizyt i dokumentów będzie wymagało zarejestrowanie i rozpoczęcie własnej działalności.

Samodzielne szukanie pracy

Pracy w Niemczech można szukać z pomocą pośredników (np. wyspecjalizowanych agencji pracy) lub samodzielnie. Osoby decydujące się na poszukiwanie zatrudnienia na własną rękę mają kilka dróg, z których warto skorzystać by znaleźć coś interesującego dla siebie.

W Niemczech poszukiwani są m.in. opiekunowie osób starszych, ale taka praca wymaga odpowiednich predyspozycji i komunikatywnej znajomości języka. (Fot. Getty Images)

Internet i prasa

Samodzielne szukanie pracy można rozpocząć jeszcze w Polsce, przeszukując niemieckie portale z ogłoszeniami. Do najbardziej znanych należą: • www.jobpilot.de • www.jobworld.de • www.jobware.de • www.berufsstart.de • www.stellenanzeigen.de • www.arbeit-online.de

Korzystanie z portali wymaga podstawowej znajomości języka niemieckiego. W języku polskim można próbować znaleźć zagraniczne oferty pracy na polskich portalach (ale tutaj wybór będzie z pewnością mniejszy) lub skorzystać z wyszukiwarki EURES (ec.europa.eu/eures/home.jsp) – Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej.

Całość obsługiwana jest e wszystkich językach UE, ale treść ogłoszeń nie została przetłumaczona. Portal udostępnia dane dla 31 krajów europejskich, można również liczyć na doradztwo związane z poszukiwaniem pracy za granicą oraz wymaganymi formalnościami. Szukając zatrudnienia można skorzystać z niemieckich gazet codziennych, które często publikują ogłoszenia drobne o pracy. Wiele tytułów udostępniane bezpłatnie jest w internecie.

Arbeitsagentur, czyli Urząd Pracy

Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech pracy można poszukiwać z pomocą instytucji państwowych, których zadaniem jest zwalczanie bezrobocia i przeciwdziałanie mu. W Niemczech funkcjonuje Federalny Urząd Pracy z siedzibą w Norymbergii oraz agencje regionalne w poszczególnych landach (tzw. ZAV - Zentrale Auslands- und Fachvermittlung).

Oprócz przeglądania pojawiających się ogłoszeń warto również zarejestrować się jako osoba szukająca pracy – można to legalnie robić przez 3 miesiące, bez konieczności załatwiania formalności pobytowych. Po tym czasie, jeżeli poszukiwania nie okażą się skuteczne trzeba wyjechać, inaczej narażamy się na wydalenie lub nawet na orzeczenie zakazu wjazdu na terytorium Niemiec. Rejestracja w urzędzie daje dodatkowe korzyści – czas, który poświęcamy na poszukiwanie pracy dolicza się do ewentualnego stażu, gdy będziemy się starać o zasiłek. Trzymiesięczne okresy szukania pracy można powtarzać, jednak gdy nie załatwiamy formalności związanych z pobytem musi być między nimi przerwa.

Na stronach internetowych Urzędu Federalnego (pod adresem jobboerse.arbeitsagentur.de) znajduje się giełda ogłoszeń dla poszukujących pracy i chcących zatrudnić. Publikowane tam anonse można przeszukiwać z wykorzystaniem prostej wyszukiwarki, według rodzaju poszukiwanej pracy oraz miejsca docelowego, łatwo również stworzyć swój profil jako osoby szukającej zatrudnienia.

Osoby nie znające języka niemieckiego lub nie czujące się na siłach by samodzielnie podjąć się załatwiania wszystkich formalności i szukać pracy mogą skorzystać z pośrednictwa polskich lub niemieckich agencji pracy.

Źródło: https://www.polonia-polacy.de/

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.57 / 7

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama