Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy na święta: Nawet pandemia nie pokona najważniejszych tradycji!

Polacy na święta: Nawet pandemia nie pokona najważniejszych tradycji!
To Boże Narodzenie będzie dla wielu polskich rodzin trudniejsze, ale nie zamierzamy rezygnować z najważniejszych tradycji. (Fot. Getty Images)
Gwiazdka już za rogiem, a wraz z nią niezmienne dylematy związane z prezentami. W tym roku znaleźliśmy się w trudnej sytuacji związanej z pandemią, dlatego Wyjątkowy Prezent wraz z firmą badawczą Grupą 4P przeprowadził badania społeczne, aby sprawdzić, jak wpłynęła ona na plany Polaków związane z celebrowaniem świąt Bożego Narodzenia.
Reklama
Reklama

Z sondażu wynika m.in., że 85% respondentów zamierza spędzić święta w domu i jednocześnie 44% deklaruje, że nie zmieni swoich przyzwyczajeń w porównaniu z poprzednimi latami.

  •  59% Polaków kupi świąteczne prezenty przez internet.
  •  85% święta spędzi we własnym domu.
  •  38% na prezenty wyda tyle samo, co w ubiegłym roku.
  •  22% Polaków zamierza wydać na prezenty ponad 400 złotych.
  •  42% chciałoby otrzymać prezent w postaci podróży lub wycieczki.

Na święta zostajemy w domu

Przywykliśmy do tego, że podczas świąt odwiedzamy rodziny i wspólnie celebrujemy, jednak jak wykazały badania aż 85% Polaków w tym roku zamierza spędzić je we własnych domach, 25% u rodziny, a tylko 3% u przyjaciół (zeszłoroczne badania wskazywały, że 60% z nas spędzi Boże Narodzenie w domu).

Przy czym 44% respondentów twierdzi, że nie zamierza zmieniać sposobu spędzania świąt.

Z naszymi krewnymi często będziemy zmuszeni sobie składać życzenia jedynie drogą online... (Fot. Getty Images)

Przenosimy się do online’u

Święta to również gorączka zakupów i często odkładanie wielu spraw na ostatnią chwilę. Galerie handlowe wypełniają się klientami, jednak przez ostatnich kilka miesięcy bardzo szybko przekonaliśmy się do kupowania przez internet. Branża e-commerce już od dawna bardzo szybko rosła, ale ostatnio nabrała dodatkowego rozpędu i online kupujemy już niemalże wszystko, w tym oczywiście prezenty.

Każdego roku mamy podobny dylemat - co i gdzie kupić na prezent pod choinkę. Na pytanie, gdzie kupimy prezenty, badania pokazały, że galerie handlowe odwiedzi w tym celu 37%, inne sklepy 47%. Natomiast, najwięcej osób, bo aż 59% deklaruje, że prezenty kupi przez internet.

Pandemia i szczególnie jej druga, jesienna fala odbiła się poważnie na finansach wielu Polaków. W obawie o kondycję budżetów domowych ostrożniej wydajemy pieniądze, bo trudno jest przewidzieć, co się jeszcze wydarzy w nadchodzących miesiącach. Można by zatem założyć, że w związku z tym tegoroczne upominki przybiorą raczej symboliczną postać, ale z drugiej strony często słyszymy wśród znajomych i bliskich, że raz w roku nie możemy oszczędzać, szczególnie na prezentach. Sami ankietowani w 46% odpowiedzieli, że zmniejszą wydatki na prezenty świąteczne, natomiast aż 38% nie planuje tu żadnych zmian.

Ile w tym roku wydamy na prezenty?

Ile zatem zamierzamy przeznaczyć na to pieniędzy? 9% pytanych na prezenty planuje przeznaczyć do 50 złotych, od 50 do 100 złotych 12%, 23% respondentów pomiędzy 100 a 200 zł, 20% do 300 złotych, 13% wyda pomiędzy 300 a 400 zł. Kwoty powyżej 400 złotych na prezenty zdecyduje się przeznaczyć aż 22%. Podsumowując, okazuje się, że ponad 2/3 badanych zadeklarowało wydatki na świąteczne prezenty od 50 do 400 zł.

Deklarowane wydatki wskazują na ostrożne podejście do zakupu prezentów. Należy jednak pamiętać, że gorączka świątecznych zakupów, potrafi zniweczyć nasze plany i w trakcie przeglądania oferty sklepu w internecie czy spaceru po galerii handlowej niejednokrotnie zapominamy o naszych postanowieniach i kupujemy pod wpływem impulsu. W tym wypadku tłumaczy nas, że to jedyny taki moment w roku, w którym wzajemne obdarowywanie się jest tak naturalne i oczekiwane.

Z prezentami zawsze jest pewien problem, dlatego coraz popularniejsze są vouchery zakupowe. (Fot. Getty Images)

Jakie prezenty kupujemy najchętniej?

O ile dawanie prezentów to niemal pewnik wśród Polaków, to gorzej jest z ich wyborem. Na ogół jesteśmy zestresowani, co tym razem kupimy swoim najbliższym. Są jednak takie prezenty, które należą do klasyków, dlatego nie dziwi, że aż 52% wybiera kosmetyki, a 42% badanych ubrania i dodatki. Być może ze względu na obecną sytuację i częstsze spędzanie czasu w domu 44% zamierza kupić prezenty do wykorzystania w domu.

Vouchery zakupowe w modzie

Coraz popularniejsze stają się też karty podarunkowe, które razem z voucherami na przeżycia stanowią ponad 20% planowanych prezentów. Większość dużych sklepów ma karty podarunkowe w swojej ofercie, a ich popularność wynika z oczywistej kwestii pragmatyczności takiego rozwiązania. Ci, którzy decydują się na wręczenie karty podarunkowej, ściągają z siebie pewną odpowiedzialność, a z drugiej strony obdarowany sam dokonuje najlepszego wyboru zgodnie ze swoimi upodobaniami.

Nietrafiony prezent i prezent marzeń?

Nie zawsze znamy marzenia bliskich, których obdarowujemy, a wśród nietrafionych prezentów badani wymienili wiele przykładów - od skarpet, dwóch par takich samych rękawiczek, parowaru, "getry po raz setny” przez depilator aż po laptop, który zdecydowanie do tanich prezentów nie należy.

W takiej sytuacji niezawodnym prezentem wydaje się być wybór wycieczki, którą 44% badanych wskazało jako wymarzony podarunek. Jest to jednocześnie najdroższa opcja, na której zakup nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Warto jednak pamiętać, że nawet krótki weekendowy wyjazd za miasto może być takim niezapomnianym prezentem.

Badanie zrealizowano na zlecenie Wyjątkowy Prezent metodą CAWI w dniach 27.11 - 02.12.2020 na reprezentatywnej próbie Polaków, w wieku 18-70 lat. N=1014. Struktura reprezentatywna dla populacji według płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejsca zamieszkania. Badanie zrealizowane przez Grupę 4P (4P research mix).

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.5 / 2

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.06.2023
GBP 5.2031 złEUR 4.4851 złUSD 4.1933 złCHF 4.6041 zł
Reklama

Sport


Reklama