Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tak mógł wyglądać Londyn: Projekty, których nigdy nie zrealizowano

Tak mógł wyglądać Londyn: Projekty, których nigdy nie zrealizowano
To właśnie architektura buduje wyjątkowość Londynu. (Zdjęcia: Barratt Homes)
Nikt nie ma wątpliwości, że Londyn to niezwykle ciekawe miejsce do życia. To prawda, płacimy krocie za kufel piwa w pubie, ale na każdym kroku mijamy ikoniczne i unikatowe dzieła architektury, które nadają miastu wyjątkowy klimat. A co, jeśli pewne rzeczy wyglądałyby inaczej?
Reklama

Biuro nieruchomości Barratt Homes postanowiło prześledzić historię najsłynniejszych projektów architektonicznych, które ostatecznie zostały odrzucone. A szkoda, bo każdy z nich miał szansę na stanie się pełnoprawną wizytówką Londynu.

Trafalgar Square Pyramid

Licząca niemal 100 metrów piramida miała uświetnić znany wszystkim Trafalgar Square. Pomysł ma długą historię, a po raz pierwszy projekt został zaproponowany na początku 1800 roku.

Piramida miała mieć 22 schody - każdy reprezentował rok trwania wojen znanych w angielskiej historii jako Battle of Trafalgar oraz Battle of the Nile.

Budynek, gdyby powstał, byłby wyższy niż okoliczna St Paul's Cathedral i na zawsze zmieniłby charakter placu.

Westminster Airport


Plan umiejscowienia pełnoprawnego lotniska nad samą rzeką nie jest nowy - pojawił się m.in. w 1940 roku, a ostatnio wrócił do niego Boris Johnson, kiedy jeszcze pełnił funkcję burmistrza Londynu. Westminster Airport różnił się jednak od tych projektów swoją lokalizacją - lotnisko miało być umiejscowione... bezpośrednio przy budynkach parlamentu.

Plany przygotowano w 1934 roku, a ich celem było ściągnięcie do centrum miasta większej liczby międzynarodowych turystów.

Analizując dokumentację projektu można m.in. wyczytać, że lotnisko miało być ulokowane odpowiednio wysoko, aby przepłynął pod nim każdy możliwy statek. Miało być również wystarczająco długie i szerokie, aby obsługiwać liczne loty pasażerskie.

Central London Monrail


Projekt naziemnej kolejki zaproponowano w latach 60-tych ubiegłego wieku. Władze miejskie chciały, aby nowy środek transportu pomógł odciążyć wzmożony ruch na zatłoczonych ulicach centrum stolicy.

Wiele osób do dziś uważa, że system kolejek wygląda bardzo ciekawie. Niestety, pomysł nigdy nie otrzymał zielonego światła na realizację.

Crystal Palace Skyscraper


W 1851 roku Londyn był najszybciej rozwijającym się miastem świata, czego efektem była słynna wystawa Great Exhibition w Hyde Parku, na której zaprezentowano ponad 100 tys. produktów. Wszystkie mieściły się w Crystal Palace - dużej hali wykonanej ze szkła i stali.

Po wystawie części hali wywieziono i zniszczono. Mogło to jednak wyglądać inaczej. Architekt Charles Burton zaproponował, aby wykorzystać materiały do budowy Crystal Palace Skyscraper. Wieżowiec miał mieć 300 metrów wysokości - tyle samo co obecnie słynny The Shard.

Ostatecznie projekt nie został zrealizowany. Jak oceniają współcześni architekci, była to słuszna decyzja - według obecnej wiedzy, budynek zawaliłby się pod własnym ciężarem.

The Carlton HotelWybudowany w 1899 roku hotel kusił bogaczy z całego świata - było to najbardziej luksusowe miejsce w brytyjskiej stolicy.

W 1940 roku budynek został jednak zbombardowany przez Niemców - konstrukcja została uszkodzona w taki sposób, że podjęto decyzję o jego całkowitej rozbiórce. Ostatecznie nie zdecydowano się również na jego odbudowę.

Obecnie w miejscu tym mieści się placówka dyplomatyczna Nowej Zelandii.

A Wam który projekt najbardziej przypadł do gustu?...

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.86 / 22

Komentarze


  • Vistula
    18 listopada 2018, 23:42

    "Ikoniczne dzielo architektury", "pelnoprawne lotnisko"... warto jednak szraiben korektly po polsku.
    Ciekawe jest to lotnisko nad Tamiza, ale chyba nie skonczyloby sie to tak na takiej azurowej konstrukcji jak w tej wizji. Monorail nie bylby taki zupelnie bez sensu wzdluz Oxford i Regent Str. Troche odciazylby chodniki od tlumow. Domy towarowe albo sklepy kilkupietrowe, takie jak Mango, moglyby miec wejscia bezposrednio ze stacji.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.05.2019
GBP 4.877 złEUR 4.299 złUSD 3.844 złCHF 3.833 zł

Sport


Reklama