Menu

Nie daj się rakowi!

Nie daj się rakowi!
W walce z rakiem najważniejsza jest profilaktyka... (Fot. Thinkstock)
Dla wielu diagnoza brzmi jak wyrok...
Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, iż co roku na raka umiera 8,2 milionów ludzi. Podaje się, że przyczyną niektórych zachorowań na nowotwór złośliwy mogą być czynniki środowiskowe, a nie genetyczne. Zmiana pewnych nawyków mogłaby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Tutaj z pomocą przyjdzie europejski kodeks walki z rakiem, który zawiera rekomendacje i zalecenia odnośnie stylu życia.

Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów jest związane z nowotworami płuc, jamy ustnej, czy gardła. Nie tylko palacze są narażeni, ale i osoby znajdujące się w ich otoczeniu. Mowa o tak zwanym biernym paleniu, które zwłaszcza szkodzi kobietom w ciąży i dzieciom. Wdychanie dymu tytoniowego, który jest wydychany przez palaczy nie tylko może prowadzić do astmy, ale i śmierci. W Polsce każdego roku umiera około 200 osób z tego powodu.

Cancer Research UK zaleca całkowite rozstanie się z nałogiem. W Wielkiej Brytanii specjalistyczną pomoc i wsparcie można uzyskać w tak zwanych Stop Smoking Services. Osoby, które chciałyby podjąć wyzwanie rzucania palenia lub uzyskać więcej informacji mogą zaglądnąć także do przewodnika „10 minutes to change your life”, który został przygotowany przez organizacje British Heart Foundation. Jest on do ściągnięcia na tej stronie https://www.bhf.org.uk/publications/smoking/10-minutes-to-change-your-life---time-to-quit.

Podobnie jak papierosy, alkohol potrafi szkodzić ludzkiemu organizmowi. Nie tylko niszczy wątrobę, ale i między innymi obniża odporność oraz negatywnie wpływa na serce i psychikę. Jest on także używką rakotwórczą, która w połączeniu z papierosami zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania nawet stukrotnie. Dlatego zaleca się, by ograniczyć jego spożywanie.

Europejski kodeks walki z rakiem wymienia także otyłość jako przyczynę rozwoju chorób, w tym nowotworów złośliwych. Nie da się tu nie wspomnieć o aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu, które ostatnio są bardzo promowane. Z pewnością wielu słyszało o słynnym haśle „spożywaj warzywa i owoce 5 razy dziennie” i żeby ćwiczyć trzy-cztery razy w tygodniu. Okazuje się, że wprowadzenie i utrzymanie tych zdrowych nawyków pomogłoby zachować zdrowie niejednej osobie.

Dla niektórych wygrzewanie się w słońcu brzmi jak idealne wakacje. Jednak i tu istnieje zagrożenie. Pamiętajmy, by przede wszystkim chronić się przed promieniowaniem słonecznym w godzinach 11.00 – 15.00. Pomagają w tym okulary przeciwsłoneczne, ubranie, kosmetyki z filtrami, przebywanie w cieniu.

Niestety nie zawsze da się uniknąć kontaktu z substancjami rakotwórczymi, a osoby wykonujące pewne zawody mają nawet styczność z ich większym stężeniem. Jest to między innymi radon, gaz spalinowy z silników Diesla, pył drzewny, azbest, benzen, związki kadmu, czy niklu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ryzyko zachorowania na raka może być zmniejszone poprzez przyjmowanie szczepień ochronnych. Ponadto powinno się robić regularne badania przesiewowe.

Cytryny, które ratują życie
Zgodnie z danymi na stronie The Cancer Atlas, nowotwór piersi jest najbardziej powszechnym w 140 krajach. Poza tym w 101 krajach jest on najczęstszą przyczyną śmierci wśród wszystkich zachorowań na raka. Okazuje się, że liczba zgonów mogłaby być mniejsza, gdyby choroba była wykryta wcześnie.

Erin Chieze przyznała w rozmowie z CNN, że nie wiedziałaby o raku, gdyby nie grafika z kampanii „Know Your Lemons”, czyli „Poznaj swoje cytryny”. Co prawda była ona studentką pielęgniarstwa i wiedziała jak robić samobadanie, ale tak naprawdę to nietypowe zdjęcie uświadomiło jej jak może objawiać się rak piersi.

Pomysł na kampanię i zdjęcie cytryn w pudełku po jajkach wyszedł od projektantki Corrine Beaumont, której obie babcie zmarły na raka piersi. Wykorzystanie tych obiektów pozwala edukować o symptomach bez obawy o cenzurę. Autorka tłumaczy, że ten wizualny przekaz trafia do większej grupy ludzi, w tym tych którzy mają problemy z czytaniem lub wstydzą się tego tematu.

Wiele osób kojarzy raka piersi z guzkami. Jednak są też i inne oznaki, które zostały przedstawione na przykładzie cytryn. Należą do nich zmiana kształtu i rozmiaru, zaczerwienienie lub wysypka na skórze, ciągły ból w piersi lub pod pachą, opuchlizna pod pachą lub w okolicach obojczyka, zmiana pozycji lub kształtu sutka, płyn, wklęśnięcia, powiększona żyła. Grafikę można zobaczyć na stronie https://www.worldwidebreastcancer.org/.

Nowotwór
Dr n. med. Piotr Jackiewicz , specjalista chirurg onkolog podaje, że „nowotwór to nieprawidłowy i nadmierny rozrost liczby komórek ustroju”. Nowotwór łagodny to guz, który nie daje przerzutów i jest go łatwo usunąć. Zaś złośliwy, jak mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki „wzrasta w okoliczne tkanki, potrafi głęboko się zakorzenić i dawać przerzuty drogą naczyń krwionośnych, czy naczyń chłonnych”. Rak zawiera się w nowotworach złośliwych.

Wcześnie wykryty rak może być wyleczony. W innych przypadkach rozpoznanie typu nowotworu, z jakiego narządu pochodzi i jak bardzo jest zaawansowany pozwala dobrać odpowiednią leczenia, co daje szanse na przeżycie kilku lat.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 3

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2020
GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

Sport


Reklama