Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Napisz, co cię boli i poczuj się lepiej!

Napisz, co cię boli i poczuj się lepiej!
Lepiej jest o czymś napisać, niż trzymać to w sobie bojąc się mówić głośno... (Fot. Getty Images)
Ernest Hemingway powiedział kiedyś, iż pisarze powinni pisać "mocno i wyraźnie o tym, co boli". To, czego mógł wówczas nie wiedzieć to fakt, że badanie potwierdzają iż pisanie o tym "co boli" może pomóc nam pokonać traumę i poprawić nasze zdrowie psychiczne.
Reklama
Reklama

Istnieje ponad 200 badań, które pokazują pozytywny wpływ pisania na zdrowie psychiczne. Chociaż korzyści z tego nie są kwestionowane, naukowcy nie są całkowicie zgodni co do tego, dlaczego i jak pomaga pisanie.

Jedna z teorii sugeruje, że tłumienie emocji może prowadzić do stresu psychicznego. Jest więc zrozumiałe, że pisanie może poprawić zdrowie psychiczne, ponieważ oferuje bezpieczny, poufny i darmowy sposób ujawnienia emocji, które wcześniej były "schowane".

Ostatnie badania zaczęły jednak pokazywać, że kluczem do poprawy zdrowia psychicznego jest nie tylko ujawnianie emocji, ale również samoświadomość. Bycie świadomym siebie jest w stanie skierować naszą uwagę do wewnątrz, ku sobie. W ten sposób lepiej poznajemy i rozumiemy nasze cechy, zachowania, uczucia, przekonania, wartości czy motywacje.

Naukowcy sugerują, że zwiększenie samoświadomości ma wiele korzyści związanych z naszą psychiką. Może np. pozwolić nam łatwiej zaakceptować innych ludzi bądź zwiększyć naszą pewność siebie. 

Samoświadomość często prowadzi także do lepszej samokontroli. Pomaga w osiągnięciu długoterminowych celów, ułatwia podejmowanie decyzji i korzystnie wpływa na naszą pracę. To spektrum i dzięki praktyce wszyscy możemy się doskonalić. 

Szczególnie pomocne w odkrywaniu samego siebie i zwiększaniu świadomości jest pisanie. To coś, co możemy ćwiczyć codziennie. Potrzebujemy jedynie kartki i długopisu.

Ponowne czytanie tego, co wcześniej napisaliśmy, da nam także głębszy wgląd we własne myśli, uczucia, zachowania i przekonania.

Istnieją trzy formy pisania pomocne w dbaniu o nasze zdrowie psychiczne. Oto one!

Pisanie i refleksja nad tym, co napisaliśmy, może nam przynieść ulgę. (Fot. Getty Images)

Pisanie ekspresyjne

Ta forma pisania jest często używana podczas zajęć terapeutycznych, na których ludzie są proszeni o napisanie o swoich myślach i uczuciach związanych ze stresującym wydarzeniem życiowym.

Pisanie w ten sposób ma na celu pomóc przetworzyć emocjonalnie coś trudnego.

Badania pokazują, że ekspresyjne pisanie może zwiększyć samoświadomość, ostatecznie zmniejszając objawy depresji, niespokojnych myśli i odczuwanego stresu.

Pisanie refleksyjne

Pisanie refleksyjne jest regularnie wykorzystywane w środowisku zawodowym, często jako sposób na pomoc pielęgniarkom, lekarzom, nauczycielom, psychologom i pracownikom socjalnym w zwiększeniu wydajności w ich pracy.

Pisanie refleksyjne ma na celu umożliwienie ludziom wyraźnej oceny ich przekonań i działań w celu uczenia się i rozwoju.

Ta forma wymaga od osoby zadawania sobie pytań i nieustannej otwartości, ciekawości i analityczności.

Może zwiększyć samoświadomość, pomagając ludziom uczyć się na podstawie własnych doświadczeń. Może też poprawić relacje zawodowe i osobiste, a także zwiększyć produktywność.

Pisanie kreatywne

Kreatywne pisanie oferuje unikatowy sposób odkrywania samego siebie.

Możesz na przykład napisać powieść science-fiction, która przedstawia Twoje obawy związane ze zmianą klimatu lub historię dla dzieci, która mówi o Twoich przekonaniach na temat przyjaźni.

Możesz nawet napisać wiersz - choćby z perspektywy sowy - jako sposób na "wyrażenie" swojej bezsenności.

Kreatywne pisanie o trudnych doświadczeniach, takich jak żałoba, może również zaoferować sposób na przekazanie innym czegoś, co uważasz za zbyt skomplikowane lub trudne do powiedzenia wprost.

Kreatywne pisanie zachęca ludzi do wybierania słów, metafor i obrazów w sposób, który naprawdę oddaje to, co chcą przekazać. Może prowadzić do zwiększenia samoświadomości i poczucia własnej wartości, a także poprawy zdrowia psychicznego. 

Pisanie o stresujących wydarzeniach życiowych może pomóc nam przetworzyć to, co się stało. (Fot. Getty Images)

Praktykuj samoświadomość

Samoświadomość jest kluczowym elementem dobrego zdrowia psychicznego, a pisanie to świetny sposób na praktykę.

Dlaczego nie poświęcić trochę czasu na spisanie swoich odczuć związanych ze szczególnie stresującym wydarzeniem, które miało miejsce podczas pandemii? Albo zastanów się nad trudną sytuacją w pracy z ostatniego roku i zastanów się, czego się z niej nauczyłeś?

Jeśli wolisz zrobić coś bardziej kreatywnego, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania, pisząc wiersz lub opowiadanie:

  • W jaki sposób Twój dom ujawnia moment, w którym się znajdujesz?
  • Czy w Twojej szafce jest dużo przypraw?
  • Czy masz w domu nowe przedmioty, które pomagają Ci uniknąć samotności lub nudy?
  • Co możesz zobaczyć ze swojego okna i w jaki sposób ujawnia to chwilę, w której teraz żyjesz?

Każde z tych pytań da Ci szansę zastanowienia się nad minionym rokiem, zadania sobie ważnych pytań i zwiększy Twoją kreatywność. Poświęcenie na to zadanie zaledwie 15 minut da Ci szansę na podniesienie swojej samoświadomości, a tym samym poprawę zdrowia psychicznego.

A może ktoś z Was próbował już w przeszłości terapeutycznej mocy pisania? Dajcie znać w komentarzach!

Powyższy artykuł powstał w oparciu o artykuł "How writing about trauma can help improve your mental health" autorstwa Christiny Thatcher z Cardiff Metropolitan University.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.43 / 7

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama