Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najlepsze miejsca w Europie dla cyfrowych nomadów z UK

Najlepsze miejsca w Europie dla cyfrowych nomadów z UK
Europa to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody w stylu "po części praca, po części podróż". (Fot. Getty Images)
Dzięki wysokiej jakości życia i znacznie niższym kosztom utrzymania niż w Wielkiej Brytanii, te kraje europejskie są idealne dla cyfrowych nomadów (ang. digital nomad), czyli osób, które pracują zdalnie i głównie w podróży. 
Reklama
Reklama

Wielka Brytania jest jednym z najdroższych krajów na świecie, a średni koszt utrzymania wynosi £1 461 (€1 652) miesięcznie. Nic więc dziwnego, że 1 na 10 Brytyjczyków przeprowadza się za granicę w poszukiwaniu lepszej jakości życia. Mieszkańcy UK stanowią 8 proc. światowej populacji cyfrowych nomadów.

Internetowa platforma edukacyjna Laba przyjrzała się wskaźnikom kosztów utrzymania, czynszu i jakości życia, a także stawkom podatkowym wszystkich krajów europejskich, które oferują wizy dla cyfrowych nomadów. Te dokumenty w wielu krajach uprawniają do ulg podatkowych i regulują pobyt.

Ranking wykorzystuje wskaźnik jakości życia serwisu Numbeo, który analizuje czynniki takie jak zanieczyszczenie powietrza, bezpieczeństwo, zdrowie i klimat. Dzięki tym danym stworzono listę najlepszych miejsc, do których mieszkańcy UK mogą się przenieść, aby uzyskać mniej więcej taką samą jakość życia - lub lepszą - przy znacznie niższych kosztach.

7. Wino i pizza we Włoszech

Włochy mają wskaźnik jakości życia 141 - nieco poniżej brytyjskiego 166 - ale przy większej ilości słońca raczej nie zauważysz różnicy. Możesz oglądać zachody słońca nad Morzem Śródziemnym, ciesząc się ciepłą pogodą, delektując się włoskim winem - i zasilając swoje konto oszczędnościowe.

Miesięczny koszt życia we Włoszech wynosi średnio około 1 120 euro. Do tego Italia ma stosunkowo uczciwe 5-procentowe podatki dla cyfrowych nomadów.

Rząd Włoch zamierza ułatwić cyfrowym nomadom spoza UE kontynuowanie kariery zawodowej. 28 marca 2022 r. podpisano ustawę o nowej wizie, która umożliwia przedłużenie pobytu w tym kraju z 3 miesięcy do roku lub dwóch lat. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy nowe prawo wejdzie w życie.

6. Pracuj w jednym z najbardziej zielonych krajów Europy: na Łotwie

Koszt życia na Łotwie to około 787 euro miesięcznie - najniższy na tej liście. Jednak ten znaczny spadek wydatków wiąże się z bardzo niewielkim spadkiem jakości życia ze wskaźnikiem 153 w porównaniu do 166 w Wielkiej Brytanii.

Cyfrowi nomadzi płacą 15-procentowe podatki, a freelancerzy i pracownicy zdalni mogą tam przebywać przez rok.

Pogoda co prawda nie sprzyja kąpielom słonecznym, a do tego prawdopodobnie będziesz musiał nauczyć się trochę łotewskiego, aby sobie poradzić. Jednak jeśli szukasz czegoś innego niż duże miasto lub plaża i masz ochotę na wyzwanie, jakim jest nauka nowego języka, to może to być ciekawa opcja.

5. Czechy, czyli najlepsze piwo po pracy

Tętniąca życiem stolica Czech - Praga - już jest popularna wśród expatów. Charakteryzuje się niskimi kosztami życia i dobrze utrzymaną infrastrukturą, co czyni ją atrakcyjną dla osób pragnących zamieszkać za granicą.

Życie w Czechach kosztuje średnio 924 euro miesięcznie, a cyfrowi nomadzi płacą podatki w wysokości 15 procent. To oczywiście może się różnić w zależności od tego, gdzie zdecydujesz się mieszkać, bo życie w dużych miastach będzie wiązało się z wyższą ceną.

Jednak nadal prawdopodobnie będzie to tańsze niż życie w Londynie, a wskaźnik jakości życia w Czechach wynosi 164, czyli mniej więcej tyle samo, co w Wielkiej Brytanii.

W Czechach na wizie cyfrowego nomada możesz pozostać do roku, ale - jeśli zakochasz się w tym kraju - jest duża szansa na jej przedłużenie.

4. Skorzystaj z nowej hiszpańskiej wizy dla cyfrowych nomadów

Hiszpania ma znacznie wyższy wskaźnik jakości życia niż Wielka Brytania na poziomie 174 i jest o około 566 euro miesięcznie tańsza, jeśli chodzi o koszty utrzymania.

Za mieszkanie zapłacisz tam niemało, bo średnio 1 045 euro miesięcznie. Jednak warto dla niesamowitego klimatu, pięknych plaż i tętniącej życiem kultury. Jeśli szukasz miejsca, w którym praca zdalna będzie jak wakacje, Hiszpania może być doskonałym wyborem.

Na początku tego roku ten śródziemnomorski kraj wprowadził wizę dla cyfrowych nomadów, która daje obywatelom spoza UE szansę na życie i pracę tam przez okres do pięciu lat. Podatki dla digital nomad wynoszą tam 24 procent.

3. Portugalia - 300 słonecznych dni w roku 

Ciepła pogoda, niesamowite plaże i wysoka jakość życia sprawiły, że jest to najpopularniejsze miejsce dla cyfrowych nomadów. 

Koszt życia w tym kraju wynosi około 897 euro miesięcznie, a jeśli nasze dochody pochodzą z zagranicznej firmy, nie zapłacimy żadnego podatku. Wszelkie pieniądze zarobione w kraju podlegają 20-procentowemu podatkowi - wciąż niższemu niż 48-procentowa stawka obowiązująca w Portugalii.

Wskaźnik jakości życia w Portugalii jest mniej więcej taki sam jak w Wielkiej Brytanii i wynosi 164, ale znajdziesz tu szybki internet, sprawny transport publiczny i dobrą infrastrukturę. Od tętniącej życiem Lizbony po piękne, skaliste plaże Srebrnego Wybrzeża - każdy znajdzie coś dla siebie.

Portugalska wiza cyfrowego nomada daje szansę na pobyt do jednego roku.

2. Pozbądź się stresu w estońskich saunach

Estonia oferuje dobrą równowagę między wysoką jakością życia a niskimi kosztami utrzymania dla cyfrowych nomadów. Koszt pobytu tutaj wyniesie około 936 euro miesięcznie, ale przez pierwsze sześć miesięcy nie będziesz płacić podatków, co oznacza, że twoja wypłata będzie jeszcze bardziej atrakcyjna.

Kraj oferuje również program e-Residency. Pozwala to przedsiębiorcom na zdalne zakładanie i zarządzanie firmą z siedzibą w UE.

Estonia ma wyższą jakość życia niż Wielka Brytania z wynikiem 174. Dzięki bogatej histori i wspaniałym krajobrazom jest tam wiele do odkrycia. Kultura sauny w Estonii sięga XIII wieku, więc trudno będzie wrócić do domu bez jej wypróbowania.

Wiza cyfrowego nomada w Estonii pozwala na pobyt w kraju do roku, ale w przeciwieństwie do innych destynacji na tej liście nie ma możliwości przedłużenia jej poza ten okres.

1. Pracuj na zachwycających chorwackich wybrzeżach

Chorwacja jest zwolniona z podatku dla cyfrowych nomadów, a miesięczne koszty utrzymania wynoszą tam średnio 822 euro. Połączenie tych czynników sprawia, że pojawia się na szczycie listy.

Chorwacki wskaźnik jakości życia wynosi 163, mniej więcej tyle samo co w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że Brytyjczycy poczują się jak w domu - ale z nieco większą ilością słońca.

Turyści przyjeżdżają z całego świata, aby zobaczyć tysiące kilometrów chorwackiego wybrzeża, niesamowite starożytne miasta i tętniącą życiem kulturę. Słońce świeci przez około 2 700 godzin w roku, a latem temperatury rzadko spadają poniżej 20 st. Celsjusza.

Stolica Zagrzeb jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla cyfrowych nomadów z rosnącą liczbą przestrzeni coworkingowych, w których można nawiązać przyjaźnie.

Cyfrowi nomadzi mogą zostać w Chorwacji na okres od sześciu miesięcy do roku, a aby złożyć wniosek, będziesz musiał pracować dla firmy poza granicami kraju.

Źródło: "Low cost of living and high quality of life: The best European digital nomad destinations for Brits", euronews.com.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.5 / 6

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.09.2023
GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama