Menu

Najbardziej nawiedzone zamki w Wielkiej Brytanii

Najbardziej nawiedzone zamki w Wielkiej Brytanii
Trzeba mieć stalowe nerwy, żeby odwiedzić niektóre brytyjskie zamki... (Fot. Getty Images)
W ich komnatach mordowano, palono czarownice i przeprowadzano przerażające eksperymenty. W Wielkiej Brytanii aż roi się od nawiedzonych zamków, w których straszy i dzieją się "dziwne" rzeczy.
Reklama

Spacerując po ich komnatach, można poczuć niewytłumaczalny dotyk, a w powietrzu unosi się zapach gnijącej skóry...

"Krwawa kaplica" 

Zamek Leap w hrabstwie Offaly w Irlandii to jedno z najbardziej przerażających miejsc w Europie. Ta XIV-wieczna budowla pełna jest ciemnych lochów, w których podobno wciąż zalegają szkielety. Niemal każdy, kto odwiedził Leap Castle, opowiada o ciężkim do opisania, nieprzyjemnym uczuciu, które towarzyszy zwiedzaniu zabytku.

Według miejscowych, straszy tu aż dwadzieścia różnych duchów, a przerażające historie podsyca krwawa historia zamku. Kiedyś o władzę walczyli tu dwaj bracia z rodziny O'Carrol - jeden z nich był księdzem. Żądny majątku bliźniak zabił go podczas mszy, brudząc krwią cały ołtarz. Od tego czasu świątynia nazywana jest "Krwawą Kaplicą", a duch księdza podobno do dziś krąży w zamkowych murach.

Inna legenda głosi, że zamek jest nawiedzany przez nadprzyrodzoną istotę zwaną Elemental. Ponoć przypomina owcę, ale ma ludzką twarz i śmierdzi gnijącą skórą...

Zamek Berry Pomeroy uchodzi za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Dwie przerażające zjawy

XV-wieczny zamek Berry Pomeroy znajduje się nieopodal angielskiej wioski o tej samej nazwie w hrabstwie Devon. Zbudowany przez Henry’ego Pomeroya już w kolejnym stuleciu wszedł we władanie wpływowego wówczas rodu Seymourów.

Według przewodnika English Heritage, miejsce uchodzi za jedno z najbardziej nawiedzonych w Wielkiej Brytanii. Można to wyjaśnić tym, że "władają" nim aż dwie damy.

Pierwsza Biała Dama to zjawa Lady Margaret Pomeroy. Piękna i wielbiona przez mężczyzn, więziona w zamkowej komnacie przez 20 lat przez swoją zazdrosną siostrę, zmarła powolną i bolesną śmiercią. Przechadza się teraz nocami po wałach zamkowych. Podobno jej wyczuwalna obecność powoduje u niektórych zwiedzających uczucie depresji, przerażenia i beznadziei.

Drugim duchem jest córka normańskiego lorda - Błękitna Dama. Podobno ojciec zamknął ją w wieży i tam wielokrotnie gwałcił. Z kazirodczego związku urodziło się dziecko, które zostało natychmiast uduszone. Zamordowana została też jego nieszczęsna matka. Jako zjawa w błękitnym płaszczu krąży po okolicy i zwabia mężczyzn do wieży, by tam ich zabić.

Zamek Glamis jest jednym z tych miejsc, w których ateiści stają się wierzącymi, gdy tylko przekroczą jego próg... (Fot. Getty Images)

Nawiedzony przez Lady Janet

"Dobrze, że nie znasz wszystkich tajemnic tego domu, inaczej nigdy nie zachciałbyś spać pod tym dachem..." - to słowa, jakie hrabia Strathmore skierował do Andrew Ralstona w trakcie rozmowy o zamku Glamis. Gigantyczna budowla w hrabstwie Angus uchodzi za najbardziej nawiedzony zamek Szkocji.

Zamek powstał w XII wieku i jest jednym z tych miejsc, w których ateiści stają się wierzącymi, gdy tylko przekroczą jego próg...

Wydarzyło się tam wiele nieszczęść, przez co niektórzy jego mieszkańcy nie opuścili go po śmierci. Ponoć w zamkowej kaplicy można spotkać ducha Lady Janet, zwanego Szarą Damą. W XVI wieku spłonęła na stosie, oskarżona o czary. W rzeczywistości została w ten sposób ukarana za spiskowanie przeciw królowi Jakubowi V.

To właśnie w tym miejscu został też zamordowany król Malcolm II. Przez wiele lat po tym wydarzeniu próbowano zmyć plamę krwi, która pozostała na jednej z podłóg. Bezskutecznie. W końcu zdecydowano się na wymianę tego fragmentu.

Przez ogrody nocami przebiega też przerażona ciemnoskóra postać. To służący, którego niegdyś znudzone hrabiostwo poszczuło swoimi myśliwskimi psami. Nie miał szans w starciu z ogarami i teraz wciąż biegnie, nie mając świadomości, że to niekończący się pościg...

Dom Katów

Chillingham Castle położony jest w północnej części Anglii, pomiędzy Newcastle a Edynburgiem. W XII wieku, ze względu na swoje przeznaczenie, nazywany był "Domem Katów". Zginęło tu w strasznych cierpieniach mnóstwo osób. Ich udręczone duchy po dziś dzień przechadzają się po korytarzach zamku.

Jedną z bardziej znanych osób, które w nim umarły, jest Lady Mary Berkeley - porzucona żona właściciela Chillingham, który uciekł z jej młodszą siostrą. Osoby odwiedzające zamek Chillingham podobno często mogą usłyszeć szelest jej sukni i głos przechadzającego się po korytarzach wraz z nią dziecka.

Zwiedzający zamek w Warwick turyści skarżą się na zawroty głowy, nudności. (Fot. Getty Images)

Więzienie dla jeńców

Średniowieczny zamek w Warwick położony jest w środkowej Anglii. Wilhelm Zdobywca wybudował go w 1068 roku nad brzegiem rzeki Avon. W XVII wieku Sir Fulke Greville przekształcił go w posiadłość wiejską.

Legenda głosi, że w 1628 roku, w jednej z wież zamku został zamordowany przez swojego służącego. W kolejnych latach, twierdza była własnością trzydziestu sześciu innych osób. Ponoć zamek używany był także jako więzienie dla jeńców, gdzie byli mordowani przez strażników. Zwiedzający go turyści skarżą się na zawroty głowy, nudności. Przypadek?

Zjawa z dzieckiem na rękach

Zamek Crathes z XVI wieku znajduje się kilkanaście mil od Aberdeen. Z budowlą związana jest legenda ducha kobiety, ubranej w zieloną suknię i noszącej na ręku dziecko. Podobno zjawę widziała nawet królowa Wiktoria. Dama pojawia się zawsze w konkretnym pokoju, przez który przechodzi, następnie zatrzymuje się przy kominku, gdzie podnosi dziecko i następnie znika.

Matką zmarłego dziecka była prawdopodobnie młoda dziewczyna pozostająca pod opieką lorda Burnetta - zarządzającego majątkiem, a jego ojcem ponoć jeden z służących.

Kilka lat temu, podczas prac renowacyjnych, w pobliżu słynnego kominka odnaleziono szkielet kobiety i dziecka. Czyżby zbieg okoliczności?

Zamek Crathes z XVI wieku znajduje się kilkanaście mil od Aberdeen. (Fot. Getty Images)

Pochowana na niepoświęconej ziemi

Ruthin Castle w Walii to XI-wieczna budowla należąca niegdyś do Lorda Rhys, który rządził Deheubarth (średniowieczne królestwo walijskie). Najsłynniejszą zjawą pojawiającą się w murach zamku jest Szara Dama (The Gray Lady).

Zgodnie z legendą, mąż Szarej Damy, jeden z dowódców armii Edwarda I stacjonującej w Ruthin Castle będącym swego czasu fortecą, nawiązał romans z jedną z kobiet z lokalnej wsi, która w akcie zazdrości zabiła nożem żonę kochanka. Skazana na śmierć i stracona, została pochowana na niepoświęconej ziemi. Jej grób odwiedzany jest rocznie przez ogromne rzesze turystów.

Źródła: National-geographic.pl; "Britain's most haunted castles" - Countryfile.com; "Scottish ghost stories - witches" - National Trust for Scotland.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.28 / 28

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 11.06.2021
GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama