Menu

Minęło pół roku z wirusem. Co wiemy o Covid-19, a czego nie?

Minęło pół roku z wirusem. Co wiemy o Covid-19, a czego nie?
Jakie są tajemnice koronawirusa? (Fot. Getty Images)
Ile osób przeszło zakażenie koronawirusem? Czy SARS-CoV-2 niebezpiecznie mutuje? Kiedy będzie dostępna szczepionka? Czy maseczki rzeczywiście pomagają?
Reklama

Covid-19 to temat numer jeden na całym świecie - każdego dnia pojawiają się setki nowych informacji o chorobie, jej wpływie na nasz organizm i środowisko. Ale co tak naprawdę wiemy o koronawirusie?

"Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach (tak jak to jest w przypadku wirusa HIV) i może nigdy nie zniknąć" - ostrzegał w maju dr Mike Ryan, dyrektor do spraw sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Niektórzy naukowcy sądzą, że im dłużej żyjemy z wirusem, tym łagodniejsze będzie jego działanie, ale... to się zobaczy.

Prognozy, że miliony dawek szczepionki mogą być dostępne do końca tego roku, są zbyt piękne. Żadna szczepionka nigdy nie została stworzona tak szybko.

Choroba byłaby mniej przerażająca, gdyby istniał lek, który mógłby ją wyleczyć lub przynajmniej zapobiec ciężkiej chorobie. Ale niestety, nie ma. Może Remdesivir wreszcie podziałał na koronawirusa? "Małe" korzyści - to najwyższa ocena przyznana przez ekspertów.

W ten sposób wracamy do masek i dystansów społecznych, które stały się dość aspołeczne. Gdybyśmy tylko mogli wrócić do takiego życia, jakie było kiedyś...

Ale nie możemy. Jeszcze nie. Po prostu wciąż jest za dużo niewiadomych - dorośli zdrowi jak ryby i dzieci, które w niewytłumaczalny sposób przechodzą chorobę bardzo ciężko - dlatego nikt nie może pozwolić sobie na ignoranckie podejście do tego wirusa. Około 35 procent zarażonych osób nie ma żadnych objawów, więc jeśli są poza domem, mogą nieświadomie zarazić inne osoby.

Pojawiają się trudne pytania: Czy można zabezpieczyć miejsca pracy? Co z pociągami, metrem, samolotami, autobusami szkolnymi? Ile osób może pracować w domu? Kiedy bezpiecznie będzie ponownie otworzyć szkoły? 

Podsumowując: noś maskę, zachowuj dystans. Kiedy nadejdzie czas, zrób szczepionkę przeciw grypie, aby uchronić się przed jedną chorobą układu oddechowego, której możesz uniknąć, i aby nie dopuścić do przeciążenia służby zdrowia. Miej nadzieję na skuteczne leczenie, lekarstwo, szczepionkę. Bądź cierpliwy. Jeśli istnieje coś takiego jak maraton chorobowy, to właśnie z tym mamy do czynienia.

Kiedy zaczęła się pandemia?

Szacunki wskazują, że w połowie listopada w Chinach. Być może jednak SARS-CoV-2 przeskoczył (to jedna z hipotez) z łuskowców do organizmu człowieka sporo wcześniej, ale nie powodował choroby, tylko krążył, mutując i przybierając z czasem chorobotwórczą postać.

Naukowcy: "Noszenie maski jest lepsze niż nic". (Fot. Getty Images)

Noś maseczkę

Debata na temat tego, czy ludzie powinni nosić maski ochronne w celu kontroli transmisji koronawirusa, została rozstrzygnięta. Chociaż organy ds. zdrowia publicznego (jak WHO) dawały w początkowych miesiącach pandemii mylące i często sprzeczne zalecenia, większość ekspertów zgadza się obecnie, że jeśli wszyscy noszą maskę, jednostki chronią się nawzajem.

Naukowcy już wiedzą, że nawet zwykłe zakrycie twarzy może skutecznie powstrzymać wydostanie się kropelek z nosa lub ust zainfekowanego nosiciela. W badaniu opublikowanym w kwietniu w "Nature" naukowcy wykazali, że kiedy ludzie zarażeni grypą, rinowirusem lub łagodnym koronawirusem wywołującym przeziębienie nosili maskę, blokowali prawie 100 procent wydychanych przez nią kropel wirusowych, a także niewielki aerozol cząstki.

"Noszenie maski jest lepsze niż nic" - stwierdził dr Robert Atmar, specjalista chorób zakaźnych w Baylor College of Medicine. Ponieważ koronawirus zazwyczaj infekuje ludzi, wchodząc do ich ciała przez usta i nos, zakrycie tych obszarów może działać jako pierwsza linia obrony przed wirusem.

Zasłanianie twarzy może również uniemożliwić dotknięcie twarzy, co jest innym sposobem, w jaki koronawirus może być przenoszony z zanieczyszczonych powierzchni na niczego niepodejrzewające osoby. Dr Atmar ocenił, że w połączeniu z myciem rąk i innymi środkami ochronnymi, takimi jak dystans społeczny, maski pomagają zmniejszyć przenoszenie Covid-19.

Nawet bez uszkodzenia płuc choroba może powodować uszkodzenie nerek, serca lub wątroby. (Fot. Getty Images)

Wirus wywołuje więcej objawów niż oczekiwano

Covid-19 jest wirusową chorobą układu oddechowego. Wiele wczesnych opisów objawów skupiało się na tym, że pacjenci mieli problemy z oddychaniem i w rezultacie trzeba było ich podłączyć do respiratorów. Ale wirus nie ogranicza się do ataku na płuca, a lekarze zidentyfikowali wiele związanych z nim objawów i syndromów.

U niektórych pacjentów wirus napędza układ odpornościowy do przesterowania, co powoduje, że płuca wypełniają się płynem, uszkadzając wiele narządów, w tym mózg, serce, nerki i wątrobę.

Pierwszymi objawami infekcji są zwykle kaszel i duszność. Ale w kwietniu Stany Zjednoczone dodały do listy wczesnych symptomów ból gardła, gorączkę, dreszcze i bóle mięśni. Obserwowano również zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka i nudności.

Kolejnym charakterystycznym objawem infekcji może być nagłe, głębokie osłabienie węchu i smaku. U młodych ludzi obserwowano też czerwone lub fioletowe przebarwienia na palcach, przypominające odmrożenia.

Ciężka choroba prowadzi do zapalenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Poziom tlenu we krwi gwałtownie spada, a pacjenci mogą otrzymać dodatkowy tlen lub zostać podłączeni do respiratora, który pomaga im oddychać.

Ale nawet bez uszkodzenia płuc choroba może powodować uszkodzenie nerek, serca lub wątroby. W przypadku osób w stanie krytycznym tworzą się niebezpieczne zakrzepy krwi w nogach i płucach. W rzadkich przypadkach choroba powoduje udary niedokrwienne, które blokują tętnice dostarczające krew do mózgu lub zaburzenia mózgu, takie jak zmiana stanu psychicznego lub encefalopatia.

Śmierć może wynikać z niewydolności serca, niewydolności nerek, niewydolności wielu narządów, niewydolności oddechowej.

Jak długo wirus może przetrwać na przedmiotach? (Fot. Getty Images)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.76 / 29

Komentarze
 • Reader
  9 lipca 2020, 08:44

  rzetelnie i bez osobistych przemyśleń. dobry artykuł który obiektywnie przedstawia sytuacje

 • Made in Poland
  9 lipca 2020, 10:06

  podoba mi się to sformułowanie: dystanse społeczne stały się dość aspołeczne ;-) co fakt to fakt, wszyscy się od siebie odsuwają, a jak ktoś podejdzie za blisko, mierzymy go wzrokiem...

 • Tomo
  14 lipca 2020, 20:22

  Jak rzadzacym tak bardzo zależy na naszym zdrowiu to powinni zaczać od chemi w żarciu ktora powoduje raka a pozniej brac sie za zbedne maseczki

 • Era
  20 lipca 2020, 17:58

  do Ernest: z tym oddychaniem to prawda bo człowiek wydala dwutlenek węgla a ekolodzy dbaja o środowisko wiec człowieka trzeba unicestwić a elity europejskie ich wspierają...

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.05.2021
GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama