Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Migracja jest dobra dla Irlandii"

"Wszyscy korzystamy na różnorodności, a działając wspólnie, będziemy mogli to lepiej wykorzystać" - zaznacza irlandzki premier. (Fot. Getty Images)
"Włączenie społeczne imigrantów jest podstawą integracji. Powodzenie tego procesu nie powinno być zaś mierzone tym, ile osób przyjął dany kraj, ani jaki procent stanowią oni w społeczeństwie - lecz tym, jak przebiega integracja". W Dublinie odbyła się konferencja Immigrant Council of Ireland poświęcona integracji i włączeniu.
Reklama
Reklama

Słowa wypowiedział Demetrios G. Papademetriou, założyciel think-tanku Migration Policy Institute, podkreślając, że do sukcesu zjednoczenia autochtonów z nowo przybyłymi niezbędne jest wspólne zaangażowanie rządu i mieszkańców.

“W początkowej fazie imigracja przeważnie rodzi dyskomfort spowodowany różnicami (religijnymi, językowymi, socjokulturowymi itp.) i szybko może eskalować do problemów na tle poczucia tożsamości narodowej. Jeśli rząd i społeczeństwo nie zewrą sił, by w inteligentny i wyważony sposób rozwiązać te problemy, reakcje szybko mogą stać się toksyczne. Niezbędne jest słuchanie środowisk oraz inwestowanie w infrastrukturę społeczną (szkolnictwo, szkolenia pracownicze oraz tworzenie stanowisk pracy) oraz fizyczną (szczególnie mieszkalnictwo) w regionach, które zostały pokrzywdzone przez globalizację i recesję” - podkreślił specjalista.

Papademetriou odniósł się także do zagrożeń płynących z populizmu.

“Włączenie społeczne jest przeciwieństwem populizmu. Tymczasem świat wkroczył w nową erę nietolerancji. Zorganizowany populizm na poziomie politycznym jest dziś największym zagrożeniem” - przestrzegł, dodając, iż niezbędne jest zrozumienie korzyści z napływu obcokrajowców. “Imigracja jest korzystna dla każdej dziedziny życia społecznego. Należy jednak wiedzieć, że przez pierwsze 5-10 lat zjawisko wiąże się z kosztami. Pamiętać trzeba także, że w każdej zmianie na lepsze są zwycięzcy i przegrani, a korzyści są odczuwane w długiej perspektywie”.

Imigranci są mile widziani w Irlandii? Podobno tak... (Fot. Getty Images)

Ekspert dodał także, jak ważne jest “uwolnienie potencjału imigrantów”.

“Każdy z nowo przybyłych posiada umiejętności i doświadczenie. Kluczowe jest jednak, aby osoba przyjeżdżająca do Irlandii nie musiała zaczynać wszystkiego od początku tylko po to, by zdobyć dokument uprawniający do wykonywania tutaj zawodu. Zamiast te osoby szkolić i ponosić niepotrzebne koszty, stwórzmy system rozpoznawania i uznawania kwalifikacji. Pozwólmy im być naszym kapitałem i stanowić cenny wkład w rozwój tego kraju. To zadanie należy głównie do związków zawodowych, liderów społeczności oraz pracodawców”.

Demetrios Papademetriou zachęcał do myślenia nieszablonowego i stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań.

“Nie każdy, kto przyjeżdża do Irlandii, jest w stanie znaleźć tutaj pracę. Spróbujmy znaleźć sposób na to, by i te osoby były użyteczne dla społeczeństwa, choćby poprzez wolontariat.”

Celem konferencji ICI było rozpoznanie działań mających pozytywny wpływ na promowanie efektywnej integracji i włączenia imigrantów. Dyskusje dotyczyły m. in. tematyki zatrudnienia, mieszkalnictwa, sportu i zwalczania rasizmu.

Mówcy jednogłośnie podkreślali konieczność podejmowania zintegrowanych wysiłków na różnych poziomach władzy oraz organizacji partnerskich.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.33 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama