Menu

"Migracja jest dobra dla Irlandii"

"Wszyscy korzystamy na różnorodności, a działając wspólnie, będziemy mogli to lepiej wykorzystać" - zaznacza irlandzki premier. (Fot. Getty Images)
"Włączenie społeczne imigrantów jest podstawą integracji. Powodzenie tego procesu nie powinno być zaś mierzone tym, ile osób przyjął dany kraj, ani jaki procent stanowią oni w społeczeństwie - lecz tym, jak przebiega integracja". W Dublinie odbyła się konferencja Immigrant Council of Ireland poświęcona integracji i włączeniu.
Reklama

Słowa wypowiedział Demetrios G. Papademetriou, założyciel think-tanku Migration Policy Institute, podkreślając, że do sukcesu zjednoczenia autochtonów z nowo przybyłymi niezbędne jest wspólne zaangażowanie rządu i mieszkańców.

“W początkowej fazie imigracja przeważnie rodzi dyskomfort spowodowany różnicami (religijnymi, językowymi, socjokulturowymi itp.) i szybko może eskalować do problemów na tle poczucia tożsamości narodowej. Jeśli rząd i społeczeństwo nie zewrą sił, by w inteligentny i wyważony sposób rozwiązać te problemy, reakcje szybko mogą stać się toksyczne. Niezbędne jest słuchanie środowisk oraz inwestowanie w infrastrukturę społeczną (szkolnictwo, szkolenia pracownicze oraz tworzenie stanowisk pracy) oraz fizyczną (szczególnie mieszkalnictwo) w regionach, które zostały pokrzywdzone przez globalizację i recesję” - podkreślił specjalista.

Papademetriou odniósł się także do zagrożeń płynących z populizmu.

“Włączenie społeczne jest przeciwieństwem populizmu. Tymczasem świat wkroczył w nową erę nietolerancji. Zorganizowany populizm na poziomie politycznym jest dziś największym zagrożeniem” - przestrzegł, dodając, iż niezbędne jest zrozumienie korzyści z napływu obcokrajowców. “Imigracja jest korzystna dla każdej dziedziny życia społecznego. Należy jednak wiedzieć, że przez pierwsze 5-10 lat zjawisko wiąże się z kosztami. Pamiętać trzeba także, że w każdej zmianie na lepsze są zwycięzcy i przegrani, a korzyści są odczuwane w długiej perspektywie”.

Imigranci są mile widziani w Irlandii? Podobno tak... (Fot. Getty Images)

Ekspert dodał także, jak ważne jest “uwolnienie potencjału imigrantów”.

“Każdy z nowo przybyłych posiada umiejętności i doświadczenie. Kluczowe jest jednak, aby osoba przyjeżdżająca do Irlandii nie musiała zaczynać wszystkiego od początku tylko po to, by zdobyć dokument uprawniający do wykonywania tutaj zawodu. Zamiast te osoby szkolić i ponosić niepotrzebne koszty, stwórzmy system rozpoznawania i uznawania kwalifikacji. Pozwólmy im być naszym kapitałem i stanowić cenny wkład w rozwój tego kraju. To zadanie należy głównie do związków zawodowych, liderów społeczności oraz pracodawców”.

Demetrios Papademetriou zachęcał do myślenia nieszablonowego i stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań.

“Nie każdy, kto przyjeżdża do Irlandii, jest w stanie znaleźć tutaj pracę. Spróbujmy znaleźć sposób na to, by i te osoby były użyteczne dla społeczeństwa, choćby poprzez wolontariat.”

Celem konferencji ICI było rozpoznanie działań mających pozytywny wpływ na promowanie efektywnej integracji i włączenia imigrantów. Dyskusje dotyczyły m. in. tematyki zatrudnienia, mieszkalnictwa, sportu i zwalczania rasizmu.

Mówcy jednogłośnie podkreślali konieczność podejmowania zintegrowanych wysiłków na różnych poziomach władzy oraz organizacji partnerskich.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.33 / 6

Komentarze
 • Ja
  27 listopada 2019, 01:10

  Nie prawda ze Republika Irlandii jest taka super tolerancyjna. Od znajomej wiem ze Irlandczycy nawet nie pozwalaja mowic po polsku w pracy, chca czysty irlandzki a jak nie to mozesz pomazyc o znalezieniu pracy.
  Pozatym polakow nazywaja white paki.
  Z tego co wiem to Irlandia jest o wiele bardziej rasistowska niz Anglia

 • Jaro
  28 listopada 2019, 21:02

  Po pierwsze nikt w pacy nie mówi po irlandzku , po drugie jeżeli ktoś pracuje w kraju , w którym urzędowym językiem oprócz irlandzkiego jest język angielski to nic dziwnego, że taki język jest wymagany.
  Nie to nic wspólnego z brakiem tolerancji.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.09.2020
GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

Sport


Reklama