Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Miałem już dość takiego życia. Przeszedłem na detoks kawowy

Miałem już dość takiego życia. Przeszedłem na detoks kawowy
A może mały kawowy detoksik?... (Fot. Getty Images)
Masz ciągle ochotę na kawę i pijesz jej dużo? Nie możesz skoncentrować się nad pracą bez wypicia kolejnej filiżanki kawy? Zastanów się, czy nie jesteś od niej uzależniony?
Reklama
Reklama

Historia picia kawy
Wiele osób, które z lubością oddaje się piciu kawy, nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten zwyczaj ma swoją wielowiekową tradycję, bowiem owoce kakaowca zostały odkryte już w czasach starożytnych i od tego momentu ludzie zamieszkujący Afrykę i Azję zaczęli delektować się tym napojem. Wtedy jednak, zbierane owoce były mieszane z wodą, masłem oraz solą i tak właśnie przygotowany napój był podawany do spożycia. Zwyczaj picia kawy sięga XI wieku, kiedy to po raz pierwszy została ona przywieziona z Etiopii do Persji, gdzie nazywano ją „nowym winem Islamu”, bowiem samo wino było zakazane dla muzułmanów.

A skąd pochodzi nazwa kawy? To określenie pochodzi od staroarabskiego słowa „qahwah” i wraz z napojem rozprzestrzeniło się od Arabii do południowo-wschodniej Europy. Kiedy w XV wieku weneccy kupcy przywieźli kawę do Europy, nikt nie sądził, że ten napój stanie się tak popularny, a kawiarnie serwujące kawę zaczną powstawać w całej Europie, Turcji, Arabii, Syrii, Azji Mniejszej i w Egipcie.

Ciekawostką jest fakt, że pierwsza kawiarnia w Europie, została otwarta w Anglii (w Oksfordzie) już w 1650 roku. Było to jednak ponad sto lat później niż otwarcie kawiarni w Stambule, gdzie pierwszy tego typu lokal funkcjonował już w 1554 roku. Kiedy kawa zagościła w innych państwach europejskich? We Francji ludzie pili ją już od 1671 roku, a w Austrii od 1683 roku. W Stanach Zjednoczonych natomiast otwarto pierwszą kawiarnię w 1650 roku, w Bostonie. Współcześnie największym producentem kawy jest Brazylia, kraje Ameryki Środkowej i państwa zajmujące tereny tropikalnej części Ameryki Południowej oraz w Azji.

Coraz więcej osoób jest uzależnionych od kawy, nie zdając sobie z tego zupełnie sprawy... (Fot. Getty Images)

Na marginesie trzeba odnotować fakt, że w 1901 roku, po raz pierwszy zaprezentowano kawę rozpuszczalną, a jej wynalazcą był dr Satori Kato z Japonii. Natomiast od 1938 roku firma Nestlĕ rozpoczęła komercyjną sprzedaż kawy rozpuszczalnej, tym samym popularyzując jej spożycie i walory na całym świecie. Trzeba również zauważyć, że ciągle rosnący popyt na kawę na świecie sprawił, że stała się ona jednym z najważniejszych produktów handlowych na świecie po produktach naftowych i już na przełomie lat 2017/2018, wyprodukowano na świecie około 9,6 mln ton kawy. W Polsce wartość rynku tego produktu wyniosła w ubiegłym roku prawie 6 mld złotych. Kwota ta ma od wielu lat tendencję zwyżkową, ponieważ Polacy polubili ten napój i chcą go spożywać coraz częściej. No, ale tyle historii, a teraz wróćmy do tematu.

Byłem uzależniony od kawy
Muszę stwierdzić, że picie kawy, było dla mnie jednym z najprzyjemniejszych momentów każdego dnia. Piłem ją intensywnie przez prawie 40 lat i nie wyobrażałem sobie nauki, czytania, oglądania telewizji, czy rozmów ze znajomymi, bez spożywania tego napoju. Na pewno picie kawy ma wiele zalet i pozytywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Co więcej, „daje nam kopa”, który nieraz był bardzo potrzebny przy dłuższej pracy umysłowej, bowiem składniki zawarte w tym napoju hamują pracę receptorów, które są odpowiedzialne za wysyłanie do naszego mózgu sygnałów o wzmożonej senności. W związku z tym, kiedy wypijemy pewną ilość kawy, to nasz nastrój oraz wydolność mózgu ulegnie zdecydowanej poprawie.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.95 / 67

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama