Menu

Miałem już dość takiego życia. Przeszedłem na detoks kawowy

Miałem już dość takiego życia. Przeszedłem na detoks kawowy
A może mały kawowy detoksik?... (Fot. Getty Images)
Masz ciągle ochotę na kawę i pijesz jej dużo? Nie możesz skoncentrować się nad pracą bez wypicia kolejnej filiżanki kawy? Zastanów się, czy nie jesteś od niej uzależniony?
Reklama

Historia picia kawy
Wiele osób, które z lubością oddaje się piciu kawy, nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten zwyczaj ma swoją wielowiekową tradycję, bowiem owoce kakaowca zostały odkryte już w czasach starożytnych i od tego momentu ludzie zamieszkujący Afrykę i Azję zaczęli delektować się tym napojem. Wtedy jednak, zbierane owoce były mieszane z wodą, masłem oraz solą i tak właśnie przygotowany napój był podawany do spożycia. Zwyczaj picia kawy sięga XI wieku, kiedy to po raz pierwszy została ona przywieziona z Etiopii do Persji, gdzie nazywano ją „nowym winem Islamu”, bowiem samo wino było zakazane dla muzułmanów.

A skąd pochodzi nazwa kawy? To określenie pochodzi od staroarabskiego słowa „qahwah” i wraz z napojem rozprzestrzeniło się od Arabii do południowo-wschodniej Europy. Kiedy w XV wieku weneccy kupcy przywieźli kawę do Europy, nikt nie sądził, że ten napój stanie się tak popularny, a kawiarnie serwujące kawę zaczną powstawać w całej Europie, Turcji, Arabii, Syrii, Azji Mniejszej i w Egipcie.

Ciekawostką jest fakt, że pierwsza kawiarnia w Europie, została otwarta w Anglii (w Oksfordzie) już w 1650 roku. Było to jednak ponad sto lat później niż otwarcie kawiarni w Stambule, gdzie pierwszy tego typu lokal funkcjonował już w 1554 roku. Kiedy kawa zagościła w innych państwach europejskich? We Francji ludzie pili ją już od 1671 roku, a w Austrii od 1683 roku. W Stanach Zjednoczonych natomiast otwarto pierwszą kawiarnię w 1650 roku, w Bostonie. Współcześnie największym producentem kawy jest Brazylia, kraje Ameryki Środkowej i państwa zajmujące tereny tropikalnej części Ameryki Południowej oraz w Azji.

Coraz więcej osoób jest uzależnionych od kawy, nie zdając sobie z tego zupełnie sprawy... (Fot. Getty Images)

Na marginesie trzeba odnotować fakt, że w 1901 roku, po raz pierwszy zaprezentowano kawę rozpuszczalną, a jej wynalazcą był dr Satori Kato z Japonii. Natomiast od 1938 roku firma Nestlĕ rozpoczęła komercyjną sprzedaż kawy rozpuszczalnej, tym samym popularyzując jej spożycie i walory na całym świecie. Trzeba również zauważyć, że ciągle rosnący popyt na kawę na świecie sprawił, że stała się ona jednym z najważniejszych produktów handlowych na świecie po produktach naftowych i już na przełomie lat 2017/2018, wyprodukowano na świecie około 9,6 mln ton kawy. W Polsce wartość rynku tego produktu wyniosła w ubiegłym roku prawie 6 mld złotych. Kwota ta ma od wielu lat tendencję zwyżkową, ponieważ Polacy polubili ten napój i chcą go spożywać coraz częściej. No, ale tyle historii, a teraz wróćmy do tematu.

Byłem uzależniony od kawy
Muszę stwierdzić, że picie kawy, było dla mnie jednym z najprzyjemniejszych momentów każdego dnia. Piłem ją intensywnie przez prawie 40 lat i nie wyobrażałem sobie nauki, czytania, oglądania telewizji, czy rozmów ze znajomymi, bez spożywania tego napoju. Na pewno picie kawy ma wiele zalet i pozytywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Co więcej, „daje nam kopa”, który nieraz był bardzo potrzebny przy dłuższej pracy umysłowej, bowiem składniki zawarte w tym napoju hamują pracę receptorów, które są odpowiedzialne za wysyłanie do naszego mózgu sygnałów o wzmożonej senności. W związku z tym, kiedy wypijemy pewną ilość kawy, to nasz nastrój oraz wydolność mózgu ulegnie zdecydowanej poprawie.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.92 / 56

Komentarze
 • Ania
  3 stycznia, 14:43

  sam sobie rzucaj jesli nie masz umiaru. niedlugo kazecie nam zyc na wodzie i energii slonecznej, chociaz nie, woda tez jest juz szkodliwa. co za glupi artykul.

 • Autor
  3 stycznia, 16:47

  Pani Aniu. Nie ma zagrożenia życiem "na wodzie i energii słonecznej", bo tego jest coraz mniej na Ziemi i dla Ziemi. Woda na pewno nie jest szkodliwa, ponieważ organizm dorosłego człowieka składa się z 60-70% wody, więc go potrzebujemy jak powietrza. Stwierdziła Pani, "że artykuł jest głupi", więc skoro spowodował Pani ocenę, to znaczy że spełnił swoją rolę :-) Bardzo dziękuję, że Ania zechciała przeczytać mój artykuł i poddać go swojej ocenie. Polecam następne. Życzę szczęśliwego Nowego Roku z małą czarną i zachowania dotychczasowej ostrości języczka.

 • Edamski ser
  3 stycznia, 17:28

  ja tam kawy nie rzucę i koniec! ;-)

 • Autor
  3 stycznia, 21:42

  Nie rzucajcie drogie Panie kawy i koniec! Wasze cierpienie sprawiło by mi wielką przykrość. Widzę Wasze minki i zmarszczone noski, kiedy pisałyście te komentarze. "O znalazł się jakiś facet mądrala i będzie mi tu opowiadał jakieś dyrdymały, kiedy cały świat pije kawę. Co on tam wie? Zaraz mu tu napiszę i wlepię ocenę - fatalny artykuł. A niech ma. Co się będzie wymądrzał". Pozdrawiam serdecznie i życzę wiele uśmiechu w nowym roku.

 • Czytelnik anonimowy
  4 stycznia, 17:52

  Autorze-dzięki,że o tym napisałeś.Nigdzie nie spotkałam takiego opisu.Nie łatwo sobie poradzić z odrzuceniem kawy.Bóle jak u narkomana...Myślałam,że jestem poważnie chora ale nie-to kawa daje takie objawy.Spróbuję detoksu-może się uda.

 • Autor
  4 stycznia, 20:00

  Powodzenia "Czytelniku anonimowy" w powrocie do stabilnego stanu organizmu oraz psychiki. W nowym roku życzę samych uśmiechniętych dni.

 • Stolec czarny jak kawa
  6 stycznia, 19:26

  lepiej od kawy niz dragow i alkoholu co za bzdury zreszta kawa zdrowa potwierdza szereg badan

 • Robert Wozniak
  7 stycznia, 08:51

  Jesli sie czujesz uzalezniony i cos stoi Ci na drodze do Twego rozwoju i wzrostu - trzeba to wyeliminowac. Ja to zrobilem z papierosami (obowiazkowo jak tylko zmadrzalem) i alkoholem - coraz mniej przez lata, az w koncu 5 lat temu przestalem pic alkohol w ogole. Autor tylko opisal swoje doswiadczenia, nie trzeba zaraza jechac po czlowieku, mozna byc wdziecznym, ze sie z nami podzielic, a jak sie z nim nie zgadzasz, to po prostu podziekowac i odejsc w swoja strone.

 • Autor
  15 stycznia, 10:18

  Spróbowałem dzisiaj kawy zbożowej z mleczkiem i powiem Wam - pycha.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.01.2020
GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

Sport


Reklama