Menu

Listy do Redakcji (grudzień 2016/ styczeń 2017)

Listy do Redakcji (grudzień 2016/ styczeń 2017)
Prawdziwe kompendium wiedzy na temat życia Polaków w Wielkiej Brytanii publikujemy w aktualizowanych regularnie artykułach w dziale Poradnik Polaka w UK. (Fot. Thinkstock)
"Jak odzyskać pieniądze z poprzedniej pracy?", "mój mąż ma problem z alkoholem", "gdzie mój syn w Londynie może znaleźć miłość?" - użytkownicy portalu Londynek.net zwracają się do redakcji z różnymi problemami. W tym miesiącu przeważały te dotyczące pracy i bliskich relacji.
Reklama

Na naszym portalu podpowiadamy w wielu sprawach, przekazując informacje od specjalistów i podając dane kontaktowe do konkretnych organizacji - zarówno polskich, jak i brytyjskich. Prawdziwe kompendium wiedzy na temat życia Polaków w Wielkiej Brytanii publikujemy w aktualizowanych regularnie artykułach w dziale Poradnik Polaka w UK.

W aktualnym artykule wybraliśmy listy, których tematyka najczęściej przejawiała się w korespondencji użytkowników portalu Londynek.net do redakcji.

Odzyskać pensję

Gro korespondencji do naszego portalu poświęcona jest problemom w pracy. Nasi rodacy skarżą się na warunki pracy, brak umowy, dyskryminację. Często problem w pracy kończy się rozstaniem z firmą. Wówczas pozostaje kwestia odzyskania zapracowanych uczciwie pieniędzy czy niezbędnych do dalszej pracy dokumentów.

Jak odebrać moje dwie tygodniówki od byłego pracodawcy, który nie chce się z tego wywiązać, proszę o pomoc” - zwrócił się do redakcji portalu Londynek.net Marek L.

Z kolei Joanna z Wood Green odeszła z pracy i nie otrzymała zapłaty za ostatni tydzień pracy. „Były szef powiedział, że nie zapłaci, bo to był rodzaj depozytu, nie słyszałam o czymś takim na koniec pracy. Jak odzyskać 300 funtów?”

Najważniejszą sprawą w takiej sytuacji w obu przypadkach jest jasna komunikacja z byłym szefem. Najlepiej zwrócić się o wypłatę pisemnie pisząc maila i wysyłając list rejestrowany na poczcie. W korespondencji jasno należy określić o co prosimy i w jakim czasie oczekujemy na odpowiedź. Kopię listu należy zachować. Warto zatelefonować do byłej firmy i upewnić się, że dokument został dostarczony do adresata. Jeśli były pracodawca bez wyjaśnień będzie ignorował byłego pracownika z problemem można zwrócić się do Trybunału Pracy.

Pomocna może okazać się rządowa, poufna infolinia informująca o prawach pracownika. Kontaktować można się pod numerem telefonu: 0300 123 1100 . W poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 8:00 do 20:00, we wtorki i piatki w godzinach od 8:00 do 18:00.

Podajemy także link do strony rządowej: https://www.gov.uk/pay-and-work-rights

Należy też wspomnieć o kolejnej darmowej pomocy oferowanej przez The Citizens Advice Bureau. Zgłosić się tu można praktycznie z każdym problem dotyczącym naszego życia od radzenia sobie z zadłużeniem, przez edukację, zdrowie aż po problemy z zatrudnieniem i pracodawcą.

Przemoc domowa i alkohol

Nie wiem już, co robić. Mam dwoje dzieci, z mężem już się nie układa od dawna, bo problemem jest alkohol. Jak sobie wypije to staje się agresywny zarówno w stosunku do mnie, jak i naszych dzieci. Problem w tym, że pracuję tu tylko na pół etatu. Boję się, że sama sobie nie poradzę. Nie wiadomo przecież, co przyniesie Brexit. Chciałam zapytać, czy w Londynie jest gdzieś pomoc dla rodzin alkoholików?” - pyta w mailu Joanna z Hounslow w Londynie.

Podkreślamy to za każdym razem, że to najczęstsze problemy, z jakimi zwracają się do naszej redakcji nasi Rodacy. Na terenie Wielkiej Brytanii jest wiele organizacji, które pomagają kobietom w podobnej sytuacji.

Wyjaśniamy to w artykule w dziale Poradnik Polaka w UK. Link do niego podajemy poniżej: http://londynek.net/ukipedia/article?jdnews_id=2561379

Można znaleźć w nim kontakt do organizacji, na policję i porady, w jaki sposób się chronić. Większość pomagających w tej kwestii organizacjach oferuje pomoc psychologiczną. Specjalista będzie wiedział, gdzie można skierować męża.

Przy polskich parafiach w Londynie działają też grupy wsparcia osób, które chciałyby zerwać z nałogiem czy rodzin, w których występował bądź nadal istnieje problem nadużywania alkoholu.

W stolicy Wielkiej Brytanii działają grupy Anonimowych Alkoholików, w kwestii uzależnień pomagają również psychologowie z Polish Psychologists' Association (PPA). Jeśli natomiast język nie stanowi problemu można zwrócić się o pomoc także do organizacji Alcoholics Anonymous, Drinkline, Al-Anon Family Groups. Kontakt do wymienionych fundacji znajduje się w artykule „Alkoholizm - gdzie w UK szukać pomocy?”, do którego link podajemy tu: http://londynek.net/ukipedia/article?jdnews_id=3450779

Znaleźć drugą połówkę

Kochani. Piszę z Polski do Was z ogromną prośbą. Mam syna w Londynie, jest już tam ponad 7 lat. Prośba moja być może jest dla Was nietypowa, ale napiszę o co mi chodzi. Syn pomimo korzystania z różnych portali zapoznawczych, pisze do przeróżnych dziewczyn, ale niestety wszelkie próby nie dają efektu :). Syn ma 31 lat i widzę, i wiem, że chciałby już tę drugą połowę znaleźć. Do Polski nie ma zamiaru wracać. Tam w Londynie ma już dobre, a nawet bardzo dobre warunki i mieszkaniowe i pod względem pracy tak samo. Życie ustabilizowane, ale samotne. Pomagam mu jak mogę, ale tu gdzie mieszkam dziewczyny są bardzo nastawione na Niemców i o Anglii żadna nawet słyszeć nie chce. Wiem to dokładnie, bo chłopak zapisał się do dwóch biur matrymonialnych i cisza. Pomóżcie mi staremu, bo chciałbym już tym dziadkiem zostać.

Pan Waldemar chciałby, aby jego syn z Londynu znalazł miłość... (Fot. Thinkstock)

Szukam w internecie biur matrymonialnych w Londynie. Może Wy Kochani macie jakieś namiary na takie biura. Takie typowe biura matrymonialne, gdzie się idzie rozmawia wypełnia ankietę płaci i taka swatka pomaga w znalezieniu towarzyszki. Bardzo Was proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam Was Kochani serdecznie. Ukłony” - taki dość nietypowy list nadesłał do redakcji portalu Londynek net. pan Waldemar.

Samotność na emigracji dotyka wielu osób. Pan Waldemar martwi się o swojego syna, który próbuje znaleźć towarzyszkę życia. Z tego, co pisze, widać jednak, że Polak z Londynu podejmuje konkretne próby. Zapisał się na portale randkowe, zamieszcza ogłoszenia towarzyskie.

Możemy podpowiedzieć, że doskonałymi „swatkami” są na przykład znajomi. Warto ich poprosić o pomoc w zapoznaniu kogoś. Wielu Polaków w Londynie korzysta też z brytyjskich portali towarzyskich czy specjalnych aplikacji na smartfony.

Poza internetem syn może poszukać dziewczyny w „realu”. Może warto zapisać się na jakieś dodatkowe zajęcia? Spotkać można kogoś na kursie językowym, na pływalni, czy podczas wypadu za miasto. Wielu naszych Rodaków organizuje jednodniowe wycieczki, wspólne spacery, bieganie. Jesteśmy przekonani, że synowi pana Waldemara w końcu się poszczęści. W Londynie jest przecież wiele fantastycznych Polek, które również szukają miłości.

Kontakt z Londynkiem

Jesteśmy wdzięczni za każdą formę kontaktu z redakcją. Zachęcamy do kontaktowania się z nami najlepiej pisząc na adres redakcja@londynek.net z dopiskiem „Listy do redakcji” lub przez stronę Facebooka.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.87 / 8

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.10.2021
GBP 5.4652 złEUR 4.6072 złUSD 3.9576 złCHF 4.3157 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama