Menu

Jak zdobyć wymarzoną pracę? Szefowie największych firm zdradzają sekret!

Jak zdobyć wymarzoną pracę? Szefowie największych firm zdradzają sekret!
Czy istnieje sprawdzony sposób, aby wyróżnić się z tłumu kandydatów i zdobyć pracę w wymarzonej firmie? (Fot. Getty Images)
Portal BBC postanowił zapytać szefów największych firm w Wielkiej Brytanii o to, czym należy się wykazać, aby zdobyć u nich pracę. Udzielone odpowiedzi mogą okazać się niezwykle pomocne i pozwolą zrozumieć, w jaki sposób można wyróżnić się podczas szukania wymarzonego zajęcia.
Reklama

Epidemia koronawirusa i towarzyszący jej lockdown przyniosły katastrofalne skutki dla gospodarek na całym świecie. To z kolei doprowadziło do zniknięcia tysięcy miejsc pracy, a zdobycie wymarzonego zajęcia stało trudniejsze niż kiedykolwiek.

BBC zapytało w sumie dziewięciu szefów największych firm o to, kim jest dla nich idealny kandydat o pracę i czym powinien się wyróżniać. Oto co mieli do powiedzenia.

Holly Tucker, założycielka sklepu Not On The High Street

Kiedy ubiegasz się o pracę u Holly Tucker, założycielka popularnego sklepu internetowego Not On The High Street szuka jednej rzeczy: kreatywności.

"Chcę być pod wrażeniem aplikacji, niezależnie od roli. Chcę widzieć w aplikacji troskę, dbałość o szczegóły i kreatywność, którą będę chciała później widzieć również w codziennej pracy" - wskazała.

Holly Tucker sugeruje, aby CV napisać ręcznie, bądź stworzyć je w atrakcyjny wizualnie sposób.

"Niektórzy z moich ulubionych aplikujących poszli o krok dalej i zaprezentowali swoje umiejętności w CV, a nie tylko mi o nich napisali. Jesteś twórcą wideo? Wyślij mi wideo-CV. Jesteś animatorem? Animuj swoje CV. A może jesteś copywriterem? Bądź odważny i przeredaguj część komunikacji marki, aby pokazać mi, jak powinna wyglądać" - radzi właścicielka Not On The High Street.

Jacqueline Gold, dyrektor wykonawczy w Ann Summers

Dyrektor sieci sklepów erotycznych podkreśliła, jak ważne jest to, aby utrzymywać kontakt z ludźmi z branży. Radzi, że jeśli nie mamy takich kontaktów, należy znaleźć kogoś, kogo lubimy i dać mu o tym znać np. poruszając wspólne zainteresowania.

Zdaniem Jacqueline Gold, jest to kluczowe, bo gdy szuka nowej osoby do zespołu, zawsze pyta innych o to, aby kogoś polecili.

"Jeśli potrafisz pozostawać w kontakcie z osobami, które podziwiasz, zarówno w obecnej firmie, jak i w poprzednich, w których pracowałeś, podczas rekrutacji ktoś może cię polecić. Świetni ludzie znają świetnych ludzi" - podkreśliła.

Jacqueline Gold dodała, że sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dotkliwa dla wielu ludzi.

"Ten okres może podważyć pewność siebie wielu kandydatów. Wyślij do siebie wiadomość e-mail z opisem wszystkich swoich osiągnięć w swojej karierze. Następnie, gdy pójdziesz na ważne spotkanie lub rozmowę kwalifikacyjną, możesz przeczytać sobie tę wiadomość e-mail, która podkreśla wszystkie rzeczy, które zrobiłeś. To niesamowite, jak potężny jest ten trik. Naprawdę dodaje pewności siebie" - radzi.

Osoby, które zawodowo zajmują się rekrutacją, szybko rozpoznają szablon CV, który widzieli już wiele razy. (Fot. Getty Images)

Claire Valoti, wiceszefowa Snap Inc

"Jeśli wciąż nie udaje Ci się zdobyć stanowiska w wymarzonej firmie, zapytaj jej, co robisz źle" - radzi Claire Valoti.

"Nie wszyscy odpowiedzą na Twoje zapytanie, ale niektórzy to zrobią. Najważniejsze jest to, aby zrozumieć, co nie działa i jak możesz lepiej się sprzedać".

"Wyróżniaj się. Porozmawiaj z rekruterem albo z kimś z branży. CV oraz rozmowy o prace to rzeczy, które możesz poprawić" - wskazuje wiceszefowa londyńskiego Snap Inc.

Robert Walters, dyrektor wykonawczy w Robert Walters Group

"Zawsze szukam pewności siebie i silnych umiejętności społecznych i komunikacyjnych" - informuje ekspert, który prowadzi prestiżową firmę rekrutacyjną.

"Nawet w dzisiejszym, bardziej cyfrowym świecie, biznes polega na bezpośrednim kontakcie i budowaniu relacji" - ocenia Robert Walters.

"Jeśli nie możesz znaleźć pracy, której szukasz, istnieją inne sposoby na zdobycie umiejętności" - sugeruje.

"Mi osobiście imponują również osoby, które są gotowe poświęcić swój czas, aby na przykład pomóc w sektorze charytatywnym, który w trudnych czasach rozpaczliwie potrzebuje wsparcia. Poszukuję też zaangażowania w naukę i rozwój" - dodaje dyrektor Robert Walters Group.

Ann Francke, dyrektor wykonawczy w Chartered Management Institute

"Zwykle szukam ludzi, którzy mogą podać przykłady tego, jak rozwiązali krytyczne problemy pod presją" - informuje ekspertka od zarządzania Ann Francke. "I sytuacje, gdy wyszli poza własne granice" - dodaje.

Nie każdemu uda się zdobyć doświadczenie zawodowe w wybranej branży, dlatego Ann Francke radzi, aby "wypróbować niedrogich kursów online lub wolontariatu, jako dobrej alternatywy na pokazanie kreatywności poprzez skupienie się na tym, jak zdobyliśmy jakąś umiejętność".

"Menedżerowie będą bardzo zainteresowani Twoją pracą jako barman w soboty - bardziej niż mogłoby Ci się wydawać, choćby ze względu na doświadczenie w obsłudze klienta, dostawach czy pracy zespołowej" - ocenia Ann Francke.

Zapytana o rynek pracy w czasach epidemii, ekspertka dodaje, że nie było nic złego w bezproduktywnym lockdownie, podczas którego musieliśmy stawić czoło wielu wyzwaniom. Dodaje, że teraz jest jednak właściwy okres, aby zacząć nabywać nowe umiejętności.

TS Anil, szef Monzo Bank

Poszukiwanie firmy, dla której chcesz pracować i tego, czego może u Ciebie szukać, jest podstawą - ocenia dyrektor wykonawczy i szef największego brytyjskiego banku w branży fintech.

"W Monzo skupiamy się na innowacjach i ulepszaniu bankowości dla wszystkich. Chcemy znaleźć ludzi, którzy mają takie samo poczucie celu i dążą do tego, co robimy. To właśnie może Cię wyróżnić" - wskazał.

Osobom, które muszą się izolować w domu i nie mogą podejmować pracy zarobkowej, radzi, aby "zajęli się hobby i uczyli się nowych umiejętności". Celem tego jest "odbudowanie poczucia własnej wartości i dbałość o zdrowie psychiczne".

Podobnie jak Claire Valoti ze Snap Inc, TS Anil sugeruje także, aby pokazać komuś innemu z branży swoje CV i posłuchać tego, co ma do powiedzenia.

Przygotowanie przemyślanego podania o pracę to sztuka, która wymaga wiedzy. (Fot. Getty Images)

Simone Rossi - dyrektor EDF Energy

Wysyłanie niekończących się aplikacji może być żmudne i bardzo nierozsądne jest zamienianie poszukiwania pracy w seryjną produkcję podań - ocenia szef jednej z największych firm energetycznych w Wielkiej Brytanii.

"Poświęć trochę czasu na spersonalizowanie każdej aplikacji. Zbadaj firmę, jej cele i zadania, a następnie pokaż, co możesz zaoferować, aby pomóc im to osiągnąć" - radzi.

"Menedżerowie ds. rekrutacji często potrafią rozpoznać, kiedy CV pochodzi szablonu, który widzieli już wielokrotnie" - dodaje.

Mark Evans, szef grupy O2

Mark Evans wskazuje, że dla niego najważniejsze jest hobby i zapał. Dodaje, że zapał można mieć niemal do każdej dziedziny życia.

"Interesują mnie absolwenci i stażyści, którzy imponują innym swoim zapałem - a to może dotyczyć wszystkiego od środowiska, inżynierii czy technologii, aż po sport".

"Wiele różnych dziedzin niezawodowych może nauczyć nas wielu pozytywnych cech, których potrzebujemy, aby odnieść sukces w naszych zawodowych rolach. Mowa choćby o pracy zespołowej, determinacji, elastyczności czy krytycznym myśleniu. Wszystko to jest bezcennym doświadczeniem, które cenią firmy" - ocenia.

James Daunt, dyrektor Waterstones

James Daunt podkreśla, jak ważne jest posiadanie doświadczenia zawodowego, nawet jeśli nie jest ono związane z dziedziną, w której chce się pracować.

Szef sieci księgarni sugeruje np. pracę na pół etatu w sklepie lub w pubie, co pokaże rekruterom naszą wytrzymałość i doskonałą etykę pracy.

"Jeśli nie masz doświadczenia, musisz je zdobyć, a to może oznaczać rozpoczęcie wspinania się po drabinie zawodowej od samego dołu. Duży nacisk kładę na charakter. Kiedy ktoś dla nas pracuje, możemy go uczyć. Chcemy jednak surowca, z którym możemy pracować" - zdradza.

A jaka firma jest Waszym wymarzonym miejscem pracy? Może to dobry moment, aby powalczyć o swoje zawodowe marzenia? Dajcie znać w komentarzach!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 1.5 / 4

Komentarze
  • RYSIO
    21 października, 17:13

    Trzeba byc cwaniakiem ,chamem I socjopata aby dostac dobre stanowisko.Potem trzeba znalezc Losia ktory bedzie wykonywal twoje obowiazki.
    Mlodzi ludzie czytaja te bzdety a potem zderzaja sie ze sciana.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.11.2020
GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

Sport


Reklama