Menu

Jak spędziłbyś wymarzone wakacje?

Jak spędziłbyś wymarzone wakacje?
Majówki są dobre na złapanie odechu... (Fot. Getty Images)
Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz nim upragniony czas wolny, który daje możliwość odpoczynku, ale i oddawania się pasji czy realizacji pomysłów związanych na przykład z podróżowaniem.
Reklama

Na wiosnę wszystko budzi się do życia, a cieplejsze i słoneczne dni sprawiają, że częściej wychodzi się z domu. Wiosenne i letnie klimaty sprzyjają także organizowaniu wycieczek i wtedy to można pozwolić sobie na beztroskie leniuchowanie czy odrobinę szaleństwa.

Majówka jest jedną z okazji, kiedy to tradycyjnie Polacy udają się na wypoczynek za miasto, a nawet poza granice kraju. W Wielkiej Brytanii taką możliwość daje majowy bank holiday (następny już 27 maja!). Dłuższy weekend to doskonały czas, by rozpocząć sezon wiosenno-letni i na przykład spędzić go z bliskimi na pikniku. Takie kilkudniowe przerwy mogą także nastrajać na większe wyprawy w okresie letnim. Są i tacy, którzy zdecydowali się na roczny (lub dłuższy) urlop, by przemierzyć świat, jak np. Tomasz Dworczyk ze swoim projektem "Podróż za milion zdjęć".

Podróże małe i duże

Bournemouth - jedno z najbardziej ulubionych nadmorskich miejsc Brytyjczyków. (Fot. Getty Images)

Dla sporej ilości osób to właśnie zwiedzanie świata jest jednym z większych marzeń. Zobaczenie miejsc dotychczas dostępnych w telewizji czy w kolorowych magazynach dla niektórych staje się realne mimo obaw związanych z pracą, karierą zawodową, organizacją i kosztami składającymi się na realizację takiego przedsięwziecia. Niekiedy i dzieci towarzyszą rodzicom w takich wyprawach, z których przywozi się niezapomniane zdjęcia i wspomnienia. Jedna z Polek w ciągu roku odwiedziła ponad dziesięć krajów. Po powrocie podzieliła się swoimi wrażeniami i filmem, gdzie ludzie odpowiadali jej na pytanie, co ich motywuje i daje satysfakcję.

Podobno na roczną podróż po świecie potrzebne jest kilkadziesiąt złotych, a czasami i taka kwota może być niewystarczająca. Dlatego pewne osoby podejmują się różnych zajęć w miejscach, w których przebywają w danym momencie. Sposobem na dorobienie jest między innymi praca sezonowa, pisanie przewodników, udzielanie lekcji z języka obcego, praca jako przewodnik lub stewardessa.

Mimo iż podróż dookoła świata kusi wielu, to mniejsze wycieczki też pozwalają na odwiedzenie odległych okolic, ale i lepsze poznanie tych bliższych. To może być nawet wiosenny lub letni weekend poza miejscem zamieszkania. Niektórzy londyńczycy chętnie spędzają wolne majowe dni w takich miejscowościach jak Brighton, Cambridge, Canterbury, Coventry, Margate, Oxford, czy Whitestable. Aby tam dotrzeć, trzeba poświęcić średnio od 40 minut do ponad godziny, co wiąże się też z wydatkiem około 20-30 funtów.

Wenecja - tam zawsze jest pięknie... (Fot. Getty Images)

Zapewne część rodaków zdecyduje się na rodzime regiony i spotkania z członkami rodziny. W Polsce niesłabnącym powodzeniem cieszą się między innymi Mazury, Trójmiasto oraz Zakopane.

Romantyczne kierunki

Kilka osób podjęło się wyzwania samotnego podróżowania i nie odebrało to uroku ich wyprawie marzeń. Inni decydują się na podboje świata w parach, z przyjaciółmi lub rodziną. Istnieje kilka miejsc, które dzięki nutcie romantyczności zyskują na popularności wśród par.

Na uwagę zasługuje Wenecja, która nie tylko słynie z karnawałów i transportu wodnego. Między innymi dzięki historii, bogactwu sztuki i nieprzemijającemu czarowi jest jednym z najbardziej niepowtarzalonych miast. Wakacje spędzają tam nie tylko zakochani. Ponadto przynajmniej raz w życiu warto udać się do malowniczego regionu Toskanii. Nietrudno też ulec atmoferze panującej we włoskim Capri, Cinque Terre, Portofino i Sorrento, gdzie z pewnością nie raz wypowiedziano „Ti amo”.

Przepiękny Santoryn. (Fot. Getty Images)

Grecja ma wiele do zaoferowania i zapewne każdy słyszał o mitycznych Atenach. Jednak to wulkaniczna wyspa Santoryn uznawana jest za wymarzone miejsce na spacer we dwoje.

Wyjątkowy nastrój tworzą piękne krajobrazy i zachody słońca. Zaś Mykonos uchodzi za raj dla natury, gdzie chętnie wypoczywają turyści.

Kraj, który słynie między innymi z flamenco, również przyciąga wielu wczasowiczów. Skąpana w słońcu Sewilla gwarantuje udaną pogodę przez cały rok. W San Sebastian nie można się nudzić, a miłośnicy sportu mogą spróbować swoich sił w sufringu. Obok hiszpańskich propozycji pojawia się też portugalska Madera z umiarkowanym klimatem, zachwycającymi zachodami słońca oraz kolorowymi targami i pełnymi życia uliczkami.

Niemniej atrakcyjny jest Amsterdam w Holandii i Brugia w Belgii, które można by nazwać drugą lub północną Wenecją. Wieczorny spacer wzdłuż wodnych dróg ma w sobie coś magicznego i jest czymś, czego nie można pominąć podczas pobytu w tych urokliwych okolicach. Podobno każde z nich potrafi wywrzeć oszałamiające wrażenie niezależnie od pory roku.

Sewilla - niemal tak piękna jak Barcelona... (Fot. Getty Images)

Wakacje wśród gwiazd

Spoglądanie na nocne niebo i patrzenie na gwiazdy może być na tyle fascynujące, by zapragnąć udać się w podróż kosmiczną. Niegdyś było to niemożliwe, a dziś powoli staje się faktem. Obecnie na takie wyprawy pozwalają sobie bogaci, ale z czasem może stać się to normą.

Pierwszym takim turystą był amerykański multimilioner, który w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spędził siedem dni za dwadzieścia milionów dolarów. Dziś istnieją firmy, które oferują lot za paręset tysięcy dolarów i mówi się, że bilety zostały już wyprzedane na kilka następnych lat.

Tak jak i kiedyś marzono o opłynięciu kuli ziemskiej, tak dziś dotyczy to przestrzeni pozaziemskiej. Aktualnie proponowane rejsy kosmiczne mogą nie być dla wszytkich ze względów finansowych. Jednak alternatywą jest tu planetarium, które organizuje seanse i pokazy, a czasami daje możliwość obserwowania obiektów na niebie w ciągu dnia i wieczorem.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3 / 5

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.06.2020
GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

Sport


Reklama